Mulla on ollut nyt tässä kuukauden päivät outoa alavatsakipua vasemmalla puolella. Kipu on pistävää, jomottavaa ja joskus vihlovaa: se ei kuitenkaan ole mitenkään erityisen voimakasta.menkat tulivat ajallaan. Lisäksi tuntuu että vatsaani turvottaa tosi paljon. Mikä mahtaa olla kyseessä? kävin jo kerran aiemmin lääkärissä..veren tulehdusarvot oli normaalit. olen syönyt kolmisen kkta isotretinoin ratiopharm nimistä lääkettä..lopetin sen koska arvelin kipujen johtuvan niistä.
kellään muulla ollut vastaavia kipuja?
kellään muulla ollut vastaavia kipuja?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moikka!
Olenkin ihmetellyt vatsakipujani. Ne ilmenee yhtäkkiä ja samalla tavalla katoavatkin, päivittäin.. Turvottaa ja vatsa on kovana, ei kovalla.
Nyt luettuani kirjoituksesi, aloinkin miettimään olisiko Isotretinoin syynä, itsekin syönyt reilun 3 kk... Ensi viikolla lääkäriaika, kysyn hänenkin mielipidettään voiko Isot. aiheuttaa..
Näemmä voi..
no, onhan se lääke sellasta myrkkyy kuitenkin, et en yhtää ihmettelis et nää johtuis siitä. Ei mulla ennen tällästä oo ollu.Aattelin varmuudeks käydä gynellä kuitenkin..ei sitä koskaa tiä mitä on. Tää turvotus on häiritsevää, varsinkaa ku mitn ei tuu pihalle ;D ja sit vaikka lopetin koko lääkkeen käytön, sehä kuitenki säilyy elimistös kuukauden. jos muistat, nii kerro mitä se lääkäri sulle sano :)
mullakin sattunu melkein kuukauden ajan alavatsaan ja just vasemmalle.kaikki muu muuten sama paitsi tuo lääkitys..parina päivänä ihan kramppas.urheilen kyllä 3-5 kertaa viikos et en tiiä johtusko siit..tai siit et aina vatsa kovalla.tai siitä että unohtu 3 pilleriä, nyt sit odottelen et menkat alkais ke.en kyllä tähän viimeisimpään usko, joka kuukaus unohtunu aina väh.1 ja 5v niitä syöny.
Osoitti alkavaa tyrämuodostumista. Kipu häiritsevän pistävää.
Vatsalihasten kondis lunastuskunnossa. Kesti melkein vuoden voimistaa niitä.
Sii tuli kyllä selkäkin kuntoon saman tien. Jäin treenikoukkuun pysyvästi.
Eikä edut tuohon loppuneet; painonhallintakin alkoi onnistumaan.
Kaikki yhden ultraäänitutkimuksen sivutuotteena. Se tehtiin v. 2000.
Kävin alavatsakipujeni kanssa gynellä ja minulta löydettiin 2 kystaa munasarjoista..toinen oikealta ja toinen vasemmalta..sain lähetteen leikkaukseen..ovat sen verran isoja että lääkäri tuumasi että ne on hyvä poistaa. Kysymys kuuluukin..aiheuttiko se perkeleen isotretinoin tämän? ennen ei ole ollut mitn vastaavaa vaivaa..
aina, aina ja aina kun avaatte lääkepakkauksen LUKEKAA SEN SISÄLLÄ OLEVA PIENTÄTEKSTIÄ SISÄLTÄVÄ PAPERI. Siitä löytyy mm sivuvaikutukset,esim ummetus ym.