Heip,
Ongelmani liittyy minun ja mieheni väliseen sänkypuuhiini.. Nyt olen syönyt 2 liuskaa Diane Nova merkkisiä e-pillereitä ja viime aikoina seksin harrastamisesta on tullut miehelleni kovin ikävää. Hän on kertonut, että aktin alussa hänen penistä "polttelee" ja "pistelee" kun yrittää työntyä minuun, emmekä tiedä mistä se voisi johtua. Kaiken lisäksi hänen peniksensä on hyvin arka seksin jälkeen jopa 2-3 päivää, eikä sinä aikana siihen voi oikein koskea, saatika harrastaa minkäännäköistä seksiä. Tämä ei meidän mielestämme kovin normaalilta vaikuta(?)
Kun aloitin syömään pillereitä, parina ekoina viikkoina ei ollut mitään tämmöisiä ongelmia vaan kaikki sujui oikein hyvin. Nyt on kuitenkin ollut tämmöisiä ongelmia. Lisäksi itselläni on joskus tullut pientä tiputteluvuotoa emättimestä kierron aikana, sekä kohtuun koskenut väliajoin vähän - kuin menkkojen aikaan.
Voisiko tämä johtua e-pillereistä jotka kenties ovat muuttaneet emättimeni ph -arvoa niin happamaksi että mieheni penikseen koskee sen takia? Vai onko siihen jokin muu syy kuin e-pillerit.
Jos kellään on tietoa moisesta syystä niin mikä mahtaisi olla syynä ja mikä siihen auttaa? Olen kyllä menossa lääkärille, mutta näin ennakkotietoa kysellen jos sattuu joku tietämään..
Kiitos.
Ongelmani liittyy minun ja mieheni väliseen sänkypuuhiini.. Nyt olen syönyt 2 liuskaa Diane Nova merkkisiä e-pillereitä ja viime aikoina seksin harrastamisesta on tullut miehelleni kovin ikävää. Hän on kertonut, että aktin alussa hänen penistä "polttelee" ja "pistelee" kun yrittää työntyä minuun, emmekä tiedä mistä se voisi johtua. Kaiken lisäksi hänen peniksensä on hyvin arka seksin jälkeen jopa 2-3 päivää, eikä sinä aikana siihen voi oikein koskea, saatika harrastaa minkäännäköistä seksiä. Tämä ei meidän mielestämme kovin normaalilta vaikuta(?)
Kun aloitin syömään pillereitä, parina ekoina viikkoina ei ollut mitään tämmöisiä ongelmia vaan kaikki sujui oikein hyvin. Nyt on kuitenkin ollut tämmöisiä ongelmia. Lisäksi itselläni on joskus tullut pientä tiputteluvuotoa emättimestä kierron aikana, sekä kohtuun koskenut väliajoin vähän - kuin menkkojen aikaan.
Voisiko tämä johtua e-pillereistä jotka kenties ovat muuttaneet emättimeni ph -arvoa niin happamaksi että mieheni penikseen koskee sen takia? Vai onko siihen jokin muu syy kuin e-pillerit.
Jos kellään on tietoa moisesta syystä niin mikä mahtaisi olla syynä ja mikä siihen auttaa? Olen kyllä menossa lääkärille, mutta näin ennakkotietoa kysellen jos sattuu joku tietämään..
Kiitos.
Vastaukset 6
Vanhimmat
että miehelläsi on joku tulehdus. Mutta lääkärihän sen tietää.
on ongelma, niin sinä menet lääkärille? Kyllä minusta ongelma voi olla ihan yhtä hyvin miehelläsi, ja sattunut vaan ilmestymään sattumalta samaan aikaan kun aloitit pillerit.
Tosin ihan hyvin voi olla jostain yhteensopimattomista ph-arvoista tms kysymys. Minulla oli entisen poikaystäväni kanssa aina ongelmana se, että seksin jälkeen (jos spermat oli päästetty sisään) minua kirveli ihan hulluna alapäästä. Nykyisen kanssa ei ole tuollaista ongelmaa. En tiedä tarkalleen mistä se johtui, mutta tuohon ei auttanut mikään, vaan totesin vain lopulta (kun erohan siitä muutenkin tuli), että ei vaan sopineet kemiat yhteen, ihan konkreettisesti!
käydä ostamassa luontaistuotekaupasta pascoa emäsjauhetta! loistava tuote, vaikkea olekkaan tuota ongelmaa. korjaa elimmistön ph- tasapainoa, joka on helposti liian hapan. jauhe sekoitetaan lasilliseen vettä ja juodaan tyhjään vatsaan. vie esimerkiksi makeanhimon ja loistava tuote krapulan ennaltaehkäisyssä, kun juo illalla ennen nukkumaan menoa. mukana tulee myös ph-liuskoja joilla voi mitata tuon arvon virtsasta ja värikartasta näkee suoraan elimmistön sen hetkisen ph:n. suosittelen jokaiselle. maksaa n. 20e, mutta tosi riittoisaa.
johtuu... mahtaa olla joku tulehdus tai sukupuolitauti.
Mieheni oli neitsyt ennen kuin minun kanssani ensimmäistä kertaa harrasti seksiä ja olen itsekin harrastanut aikaisemmin vain exäni kanssa joka oli myös neitsyt.
Mieheni on kyllä valittanut toisinaan että virtsaaminen on sattunut kovasti. Mahtanee olla sitten tulehdusta miehelläni, koska itselläni ei ole minkäännäköisiä oireita seksin aikana/jälkeen. Aivan normaalisti mielestäni ruumiini on toiminut.
eikö yleensä myös minua kirvelisi ja polttelisi, jos minulla olisi jotain vikaa emättimeni pH-arvoissa?
Kyllä sinun nyt kannattaa vain passittaa se mies lääkäriin.