Auto sammuu lähdössä...

Mä oon vasta 15v tyttö ja oon ollu lähes koko ikäni kiinnostuu autoista ja autoilusta. Mä oon koittanutkin mummolan pihalla autoo muutamii kertoja kesällä.
Mua vaa mietityttää hieman semmonen että ku lähdössä ku kytkin on ensin pohjassa ja sitten laitetaan kaasua, ni miten voimakkaasti sitä kaasua tulis painaa ja miten nopeasti nostaa kytkin ettei auto sammu? mulla on sammunu monesti siinä kohtaa?

Tää saattaa kuulostaa tyhmältä mutta mä oikeesti haluisin tulla hyväksi kuskiksi sitten ku.....3:n vuoden päästä saan kortin. =)
4638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pistät ensin sopivan peruskaasun, eli vaikka 1500 kierrosta. Jos ei ole kierrosmittaria, kuuntele korvakuulolta. Ei kai sitä kaasua ikinä liikaa voi painaa, mutta kun jonkun aikaa ajelee, sujuvat lähdöt onnistuvat hyvin niinkin, että on koko ajan vain n. 1000 kierrosta mittarissa.

No enivei. Siis se peruskaasu ensin, ja sitten nostat hitaasti kytkintä. Sitten kun se kytkin alkaa ottaa, eli auto lähtee liikkeelle, pysäytä kytkinpolkimen liike. Siis älä nosta kytkintä lisää. Pidä se paikallaan. Selvä? Auto kiihtyy hiljalleen vaikka pidät sen kytkinpolkimen paikallaan. Sitten kun auton liike tuntuu "tasaantuneen", nosta kytkinpoljin kokonaan ylös.

Autokoulunopettajani neuvoi aina, että "ensin kaasua, sitten kytkin niin ylös, että tunnet persauksessa kun auto lähtee liikkeelle, pidä kytkinpoljin paikallaan ja laske kolmeen, ja nosta sitten kytkinpoljin kokonaan ylös.

Itse en tosin tätä neuvoa tarvinut, koska olin ajanut autolla arviolta satoja kilometrejä ennen autokoulua. Tuo kikkahan on lähinnä aloittelijoille. Aika vähäiselläkin ajokokemuksella lähdöt alkavat sujua sujuvasti nopeallakin kytkimen nostolla. Ainakin miehillä!

Äänestä
  • Rellun Chamadessa sitä kierrosluku mittaria ei olekaan, joten se on korvakuulolla, vaikka 1.4 moottori ulisee jo peinillä kieroksilla.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Rellun Chamadessa sitä kierrosluku mittaria ei olekaan, joten se on korvakuulolla, vaikka 1.4 moottori ulisee jo peinillä kieroksilla.

    Onpas kiekkamittari! Ainakin meidän GTS-mallissa on. Ja kyllähän se moottori ulisee aika lailla, mutta vasta 4000 rpm:n tuolla puolen. Siis yläpuolella.

    Äänestä

Voin tulla antamaan ajo-opetusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Ansku87* kirjoitti:

Mä oon vasta 15v tyttö ja oon ollu lähes koko ikäni kiinnostuu autoista ja autoilusta. Mä oon koittanutkin mummolan pihalla autoo muutamii kertoja kesällä.
Mua vaa mietityttää hieman semmonen että ku lähdössä ku kytkin on ensin pohjassa ja sitten laitetaan kaasua, ni miten voimakkaasti sitä kaasua tulis painaa ja miten nopeasti nostaa kytkin ettei auto sammu? mulla on sammunu monesti siinä kohtaa?

Tää saattaa kuulostaa tyhmältä mutta mä oikeesti haluisin tulla hyväksi kuskiksi sitten ku.....3:n vuoden päästä saan kortin. =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu