Täällä on aikas paljon käyty syyttämässä erinnäisiä ihmisryhmiä pahuudenlähteeksi.. uskovaiset ateisteja ja ateistit uskovia jne..
Olen aina välillä miettinyt mitä pahuus oikeastaan on ja kerta toisensa jälkeen tullut siihen tulokseen ettei sitä ole olemassa. Varsinkin jos asiaa mietitään motiivien kannalta. Tarkemmin siis miksi joku toimii niin kuin toimii.
Suurin osa asioista lähtee joko itsekkyydestä tai sokeasta aatteen ajamisesta, mutta pahuudesta.. Tuohon ei voi oikein ajatella muuta esimerkkiä kuin lapsellisen leikin, jossa joku ottaa pahan roolin ja toimii niinkuin pahalta odotettaisiin. Tätä oikeastaan voisi kutsua "wannabepahuudeksi"
Tietysti on sitten niitä, jotka eivät ymmärrä ihmisten toiminnan syitä, ja ryntäävät tuomitsemaan käytöksen tai asian pahuudeksi omien ennalta opittujen arvojensa mukaan sokeasti. Yleensä tällainen ajattelu on hyvin musta-valkoista ja ahdasmielistä.
Loppujen lopuksi asiaoiden tai ihmisten määritteleminen hyviin ja pahoihin on vallan väärinkäyttöä. Sillä yleensä motivoidaan ihmiset vastustamaan jotain aatetta tai asiaa.. pahimmassa tapauksessa ihmisryhmää, ja oikeutetaan jopa väkivallan käyttö. Viimekädessä ne jotka määrittelevät asiat hyviin tai pahoihin syyllistyvät itse siihen mitä niin paljon vihaavat muissa ihmisissä ja yleensä asiaa viellä tajuamatta.
Pahuudesta
3
526
Vastaukset
- piilee
"Suurin osa asioista lähtee joko itsekkyydestä tai sokeasta aatteen ajamisesta, mutta pahuudesta.. Tuohon ei voi oikein ajatella muuta esimerkkiä kuin lapsellisen leikin, jossa joku ottaa pahan roolin ja toimii niinkuin pahalta odotettaisiin."
Eikö juuri itsekkyys ja sokea atteen ajaminen ole osa pahuutta, josta pahat teot ja ajatukset kumpuavat?
Eikö pahuuden olemksen siemen olekaan ihmisen sisäistä toimintaa, vaan ulkoistat sen pahuuden?
Onko motiivi ainoa syy pahuuteen? Onko motiivi silloin paha? Miksi syntyy paha motiivi?
Väitän, että pahuuden kieltäminen ihmisessä on silmänsä sulkemista omasta vastuusta omalla kohdalla.- Meikku
Minä ajattelen, että ihminen on pohjimmiltaan hyvä, muttei ymmärrä kaikkea tekemäänsä, tai ei ole vain löytänyt itseään.
Esim. kissani murha oli tosi paha teko, mutten silti pidä ihmistä sen taustalla toivottomana tai läpeensä pahana. Aina on mahdollisuus kehittyä ja korjata virheitään. Enkä tarkoita ulkopuolista pelastusta, esim. uskontoa, vaikka sekin toimii, varsinkin riippuvuussairauksissa. Jokaisesta löytyy hyvyys, eikä sitä tarvitse tankata ulkoa päin jostain uskonnosta. Ulkopuolinen tuki voi kyllä olla tarpeen, ja sitä taas voi olla vaikea löytää sen jälkeen, kun on ollut paha.
Niin, minä en usko perisyntioppiin millään tavalla, enkä noteeraa sitä perusteluksi mihinkään asiaan. sanot siis että on olemassa jokin "paha voima", josta ihmisen itsekkyys ja muuta vastaavat "negatiiviset asita nousevat?
>Eikö juuri itsekkyys ja sokea atteen ajaminen ole osa pahuutta, josta pahat teot ja ajatukset kumpuavat?<
Kun loppujen lopuksi on kyse vain siitä, että ihminen ajattelee omia tunteitaan ja toimii niiden mukaan, eikä kyse ole loppujen lopuksi mistään sen kummemmasta tai mystisestä.
>Eikö pahuuden olemksen siemen olekaan ihmisen sisäistä toimintaa, vaan ulkoistat sen pahuuden?<
yleensähän ulkopuoliset ihmiset sen määrittelevät, eli loppujen lopukse ihmiset arvojensa kanssa ulkoistavat pahuuden, joka loppujen lopuksi on vain käsitteidemme luoma harha.
>Onko motiivi ainoa syy pahuuteen? Onko motiivi silloin paha? Miksi syntyy paha motiivi?<
ei ole olemassa motiivia joka syntyisi pahuudesta, joten ei ole olemassa pahuuttakaan.
>Väitän, että pahuuden kieltäminen ihmisessä on silmänsä sulkemista omasta vastuusta omalla kohdalla.<
ei pahuuden olemassaolon kieltäminen vastuuta mihinkään poista.. teot ja niiden seuraukset ovat siltikin olemassa.. meidän vain ei tarvitse tehdä ihmisestä sen vähempiarvoisia heidän virheidensä takia, joka yleensä seuraa siitä että asiat ja ihmiset niiden kautta määritellään pahoiksikin
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1082941Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171842644Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina612109Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11411Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät221293Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2001280Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään3981Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115870Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103843Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3772
