eroavatko paikat toisistaan mitenkään?
siis että onko toinen alue vaikka rauhattomampi tms?
itä ja länsi pasila
16
2425
Vastaukset
- maantieteen asiantuntija
Kyseessä on identtiset kaksoset.
- A. Asukki
Itä-Pasilassa on isoja virastotaloja sekä korkeita asuintaloja. Länsi-Pasilassa on matalampia taloja ja vähemmän toimistorakennuksia, keskuspuisto on ihan vieressä, rauhallisempi. Molemmissa on yksi K-kauppa ja pari kioskia. Itä-Pasilassa on enemmän ravintoloita ja paremmat kulkuyhteydet Mäkelänkadun läheisyyden vuoksi. Molemmissa on sekä vuokra- että omistusasuntoja.
- asiakkaat
Tulipa mieleen, minne muuttivat Partasen pariskunta, jotka pitivät Esteri Lounasravintolaa noin parivuotta, ovat kuulemma lopettaneet.Tuleekohan jonnekin taas heille hyväruokaravintola?
- Anonyymi
Jaa, enpä tiedä, oli varmaan hyvä
sapuska Ravintola Esterissä.
Ennen ravintoloissa kävi ylempi
luokka ravitsemassa itsensä, nyt
ravintoloissa käy alempi luokka
ravitsemassa itsensä. Maailma
muuttuu, Eskoseni!
Länsi-Pasila rakennettiin vanhan puuPasilan tilalle. Jos puuPasila olisi säilytetty ja puutalot remontoitu niin se olisi varmasti viihtyisä ja erittäin haluttu asuinalue. Vanhoja puutaloja on joitain vielä jäljellä.
Takaisin maanpinnalle: Nykyinen Länsi-Pasila rakennettiin muistaakseni 80 -luvulla ja on minusta viihtyisä alue. Keskuspuisto on vieressä ja sen ulkoilumaastot.
Itä-Pasilassa asuneena se on minusta mainettaan paremp 70 -luvun lähiöarkkitehtuurin edustaja. Varsinkin kun autoja ei kävelytasolla ole (juurikaan). Kesällä itäpuoli on varsin vihreä kävelytasanteella, joka ei välttämättä näy jos katselee aluetta ulkopuolelta. Kannattaa siis mennä kävelemään sinne.
Molempiin Pasiloihin pääsee seiskan ratikalla. Itään myös ysillä.- Anonyymi
Ai on vai, enpä menis sanomaan,
tyypillinen itä-berliiniläinen elementtilähiö vuosimallia 70-luku.
Vorwärts, Vorwärts, arbeiterklasse!
Eipä juuri lisättävää edellisiin. Jos muuttaisin, niin ehkä Länsi-Pasilaan ennemmin, kun on rakennuskanta astetta matalampaa ja alue vehreämpää. Tykkään kuitenkin myös Itä-Pasilasta - ainakin käydä. "Pääkirjasto" sijaitsee siellä, joten tulee käytyä aina sillon tällöin.
- mikä-mikä
Uusstadilainen, olet hehkuttanut kovasti pilvenpiirtäjiä ja nyt pidät parempana matalaa rakentamista. Oletko siis pilvenpiirtäjistä puhuttaessa nauttinut muutakin kuin kansalaisluottamusta?
Ai hehkuttanut? En kyllä käyttäisi moista ilmausta. Käyhän uudelleen läpi viestini pilvenpiirtäjä-ketjussa.
Sitä paitsi, Pasilaan tulevat pilvenpiirtäjät ja uudisrakennukset lienevät arkkitehtonisesti hieman eri luokkaa kuin Itä-Pasila. Jos olisi varaa, niin mikä ettei, voisihan sitä tornissa asustaa. Noin muuten Pasiloista tuo Länsi-Pasila on mielestäni astetta viehättävämpi kuin itäpuoli, mutta itäpuolessakin on oma betoninkarhea viehätyksensä. Enivei, Keski-Pasilaan korkeat rakennukset mielestäni sopivat, mutta eivät silti välttämättä muualle Helsinkiin - paikka ratkaisee.
Ja olen muuten lähes absolutisti, sikäli kun sillä nyt mitään merkitystä on.- mikä-mikä
Katsoinkin uudestaan ja huomasin virheeni, pahoittelen.
Rankingpisteesi nousivat syvältä pakkasen puolelta selvään plussaan.
Tarkoitin kehoon vahingossa joutuneita myrkkysieniä, jotka aiheuttaneet harhoja ja hallusinaatioita.:) mikä-mikä kirjoitti:
Katsoinkin uudestaan ja huomasin virheeni, pahoittelen.
Rankingpisteesi nousivat syvältä pakkasen puolelta selvään plussaan.
Tarkoitin kehoon vahingossa joutuneita myrkkysieniä, jotka aiheuttaneet harhoja ja hallusinaatioita.:)No, en mä sienistäkään niin perusta.
- nautitaan näistä
Kylän paraat spuket on kyllä meillä Itä Pasilassa.
- joutavalla jotakin
Kylläpä taitaa näitä kaikkitietäviä 'travelleja' olla joka kylässä ja kylien ulkopuolillekin riittää ja jokapalstalle!?!?!?!?!?!
- mens taas hommaan
Sinua vaan kismittää kun hän poistaa kaikki sinun rasistiset roskapostaukset pois täältä.
Sinun tyyppisiä on onneksi hyvin harvassa. - Anonyymi
Mikä teitä useimpia niin kiehtoo Pasilassa, kaupunginosat
junaraiteen molemmin puolin, jos mun mielipiteen haluat,
niin Länsi-Pasila on mun mielestä välttävä, vaikken oikein
kerrostaloasunnoista kiksejä saakaan. Itä-Pasila on kuin
Itä-Berliini pienoiskoossa vuosimallia 1970-luku, jotkut
kuitenkin tykkäävät asua Itä-Pasilassa, mutta itse en
näkisi itseäni siellä asumassa, nippa nappa saattaisin nähdä
itseni asumassa Länsi-Pasilassa, kun siitä pääsee kätevästi
Keskuspuiston lenkkipoluille tarvittaessa ja osan taloista
parveke on suunnattu kohti Keskuspuiston metsikköä, minulle
kun on tärkeää että parvekkeelta näkisi metsään taikka
merelle päin, kauhistus olisi jos joutuisin parvekkeelta katse-
lemaan vilkasta autoväylää, stressaavaa tuollainen autoväylä
olisi katsella omalta parvekkeelta.
Kohta ei ole viheralueita enään yhtäkään kun kaikki tuhotaan
rakentamisen tieltä, pitää saada uusia asuntoja, kauppakes-
kuksia ja supermarketteja rakennetuksi, sillä ei mitään väliä
mikä on kunkin alueen kulttuurihistoriallinen arvo, ja kallio-
perä on saatu tuhotuksi huolella Helsingissä 1950-luvulta
lähtien, kun vielä maakunnissa on kallioperää jäljellä jota
voi ihailla, kuten Espoon Nuuksion kansallisouisto (Uusimaa),
Janakkalan Hakoisten linnavuori (Kanta-Häme), Ristiinan
Astuvansalmen kalliomaalaukset (Etelä-Savo), Koli
(Pohjois-Karjala), Helvetinkolu, Ruoveden Helvetinjärven
kansallispuisto (Pirkanmaa) sekä Suomussalmen Hossan
kansallispuisto (Kainuu).
Olen pettynyt tietyissä määrin Helsingin nykykehitykseen,
lisää ja lisää asuintaloja pitää saada rakennetuksi, keskittäminen
enempi ja enempi autoiluun ja kaupallisiin palveluihin. Pariisissa
ja Roomassa kulttuuripalvelut ovat paljon kehittyneemmät,
Helsinki matelee kuin etana kulttuuripalvelujen saralla kaukana
Pariisin ja Rooman jälkijunassa.
Toisen ihmisen läsnäolo on korvaamatonta, toisen ihmisen
läsnäoloa eivät korvaa mitkään autot eikä kaupalliset palvelut.
Toisen ihmisen läsnäolo on henkistä kulttuuria ja rikkautta
parhaimmillaan. Onnekkaita ne, joilla on työpaikka, oma asunto,
ystäviä ja oma puoliso, näinä epävarmuuden aikoina kun työt-
tömyys rehottaa, työpaikat myydään Kaukoitään taikka lak-
kautetaan, ystävyyssuhteet, parisuhteet ja avo- sekä avioliitot
kariutuvat, ja pahoinvointi lisääntyy maksimaalisesti. - Anonyymi
Itä-Pasila on lähi-itäläisten ja afrikkalaisten asuttama erittäin likainen kaupunginosa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063230Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1581259Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.47829