Lugovoi sai murhasyytteen

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1372061

"Britannian syyttäjävirastosta ilmoitettiin, että syyttäjän poliisilta saamat todisteet olivat riittävät syytteen nostamiseksi.

Venäjän syyttäjänvirasto ilmoitti, ettei Venäjä aio missään nimessä luovuttaa Lugovoita Britanniaan."

Tuo lainaus oli hesarista: http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Litvinenkon murhasta syyte Britanniassa/1135227424299

Tapahtuneeko asiassa sitten koskaan tuon enempää? Jos Venäjä ei luovuta häntä, niin onko tuolla syytteellä juurikaan merkitystä? Vangitseeko Venäjä edes häntä mahdolliseen oikeudenkäyntiin Venäjällä?

Kummassahan maassa saa ankaramman tuomion murhasta ja kummassa on paremmat vankilaolosuhteet, Venäjällä, vai Britanniassa?

3

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mogoma

      > Lugovoi sai murhasyytteen

      > http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1372061

      > "Britannian syyttäjävirastosta ilmoitettiin, että syyttäjän poliisilta saamat todisteet olivat riittävät syytteen nostamiseksi.

      Bravo.

      > Venäjän syyttäjänvirasto ilmoitti, ettei Venäjä aio missään nimessä luovuttaa Lugovoita Britanniaan."

      Venäläinen syyttäjä, joka päättäisi Lugovoin luovuttaa, tulisi nopeasti pääsemään hengestään. Eikä kukaan pystyisi sanomaan mihin hän kuoli.

      > Tapahtuneeko asiassa sitten koskaan tuon enempää?

      Jos Lugovoi on syyllinen, niin Venäjän valtio kieltäytyy häntä luovuttamasta, koska murha oli valtion itsensä tilaama eikä sitä haluta todistettuna faktana julkisuuteen. Jos hän on syytön, niin saattaisi hyvinkin tulla luovutetuksi.

      > Jos Venäjä ei luovuta häntä, niin onko tuolla syytteellä juurikaan merkitystä?

      Jää huonontamaan ja vaikeuttamaan Britannian ja Venäjän välisiä suhteita ja asia otetaan vähän väliä esille kansainvälisillä poliittisilla foorumeilla. Hylkiövaltion leima on uhkana.

      > Vangitseeko Venäjä edes häntä mahdolliseen oikeudenkäyntiin Venäjällä?

      Tuskin. Syyttäjä tulee katsomaan, ettei ole riittäviä todisteita.

      > Kummassahan maassa saa ankaramman tuomion murhasta ja kummassa on paremmat vankilaolosuhteet, Venäjällä, vai Britanniassa?

      Tuomioiden pituudesta on vaikea sanoa, mutta Britannian vankilat lienevät paljon kodikkaampia. :)

      • Tapaus Lugovoi

        Ilmeisesti olet tietämätön kansainvälisistä menettelytavoista.Lapsellista olettaa,että jonkin hämäräperäisen "liikemiehen" kätyrin,entisen tiedustelupalvelun loikkarin, oletettu murha, vaikuttaisi valtioiden välisiin suhteisiin.Vaikuttiko Suomen ja Israelin suhteisiin se Kiamin "vahinko",jossa kuoli YK:n tarkkailijoita.Yli20 vuotta paikallaan ollut tarkkailuasema "unohtui"kartoista. 10 vaatimusta lopettaa pommitus:"Jostain syystä tieto ei kulkenut esikunnista kentälle,tutkimmme asiaa."Siinä vastaus Israelilta, Vaadittuihin lisäselvityksiin ei ole tullut muuta vastausta kuin:Tutkimme asiaa.Israel kieltäytyi kansainvälisestä tutkimuksesta.Huononiko ne suhteet paljonkin?Onko Israelissa löytynyt syyllinen "vahinkoon"?


    • jotain sukua

      maustevoille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      9043
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8806
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      16
      7840
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6213
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5298
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4325
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4230
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4153
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3929
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      80
      3823
    Aihe