Kilvet

Hain tossa auton saksasta, tullissa täyttelin tiedot ja olen katsastanut sen. Autoverotus päätös tulee kuulemma 2 kk päästä. Nyt autossa on kiinni kovat kilvet saksasta. Ne vanhenee kohta, ja pitäisi kuulemma hommata katsastus asemalta tarrakilpi jota pidetään veropäätökseen asti, mutta eikö tämä ole EU-lakien vastaista, että on pakko ostaa tarrakilvet kovien vanhentuessa? Eikös muissa EU-maissa saa ajaa kovilla kilvillä veropäätökseen asti?
71261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jos Saksan kilvissä riittää ajoaikaa veropäätökseen asti. Mutta jos kilvet vanhenevat ennen veropäätöstä niillä ei saa ajaa.

Äänestä

Ei missään muuallakaan saa ajaa vanhaksi menneillä kilvillä.

Saksalaisten punapäisten kilpien päädyssä on se voimassaolomerkintä ja silloin se päättyy eli auto ei ole missään rekisterissä eikä vakuutuksessa enää sen jälkeen.

Olisit voinut ostaa Saksasta kilvet pitemmäksikin ajaksi, vaikka 6 kk:ksi, mutta olet omasta tahdostasi ostanut 14 vrk:n kilvet niin se on oma valintasi.


Lohdutukseksi voin sanoa, että suomalaiset tarrakilvet ja normaali liikennevakuutus bonuksineen tulee huomattavasti halvemmaksi kuin pitempi aikaiset kilvet Saksasta.

Äänestä
  • Että saksasta pitää ostaa juuri ne punapäiset kilvet että on suomessa voimassa!
    Keltapäiset ainoastaan saksan sisäiseen liikenteeseen!
    Ja mitä tulee punaisiin kilpiin niin muistaakseni maksaa sikana jos ottaa pitempiaikaiset kuin 14vrk?

    Äänestä

Itselläni on myös punapäiset kilvet joissa on 2 viikon vakuutus. (vakuutuksen päättyminenhän on kilpiin merkattu)
Tulli antoi ajoaikaa näille kilville 3 kuukautta ja sanoi, että jos saat myös liikennevakuutuksen Suomesta(tai muualta) niin kaikki on ok. Jos en saa liikenne vakuutusta niin sitten on haettava tullista tarralaput.
Saksalainen rekisteriote on voimassa toistaiseksi ja minun nimellä, niinpä asioin suomalaisen vakuutusyhtiön kanssa ja sain sieltä normaalin liikennevakuutuksen saksan kilville.
Eli jatkan ajoa Saksan punapäisillä kilvillä, suomalaisella liikennevakuutuksella ja tullin myöntämällä ajoluvalla ed. kilville.

Äänestä
  • Tuleeko halvemmaksi noin?

    Äänestä

  • Hondaa kirjoitti:

    Tuleeko halvemmaksi noin?

    Säästöä 12 euroa eli tarrakilpien hinta.

    Äänestä

  • kilpimies kirjoitti:

    Säästöä 12 euroa eli tarrakilpien hinta.

    Eu:ssa on tavaroilla vapaa liikkuvuus ja tuo punapäisten kilpien ottaminen Saksassa mahdollistaa auton ajamisen esim. Baltin kautta Suomeen.
    Suomihan jatkaa jo tuomittua ilmoitusmenettylyä eli vaaditaan tullilta taas lupa siihen,että saa ajaa punapäisillä kilvillä Suomessa.
    Entistä lupalappua on vain hieman muutettu esim. perusteetonta uhkailua lapussa on lisätty!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hondaa kirjoitti:

Hain tossa auton saksasta, tullissa täyttelin tiedot ja olen katsastanut sen. Autoverotus päätös tulee kuulemma 2 kk päästä. Nyt autossa on kiinni kovat kilvet saksasta. Ne vanhenee kohta, ja pitäisi kuulemma hommata katsastus asemalta tarrakilpi jota pidetään veropäätökseen asti, mutta eikö tämä ole EU-lakien vastaista, että on pakko ostaa tarrakilvet kovien vanhentuessa? Eikös muissa EU-maissa saa ajaa kovilla kilvillä veropäätökseen asti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu