Hei!
osaisikohan joku kertoa, onko minun mahdollista lukea kuolleen isäni potilaskertomusta?
hän ei elinaikanaan kieltänyt tietojensa luovutusta meille lähiomaisille ja kuolema tuli kuitenkin aika yllättäen..
syyn tiedän mutta kuitenkin kiinnostaisi mitä tutkimuksia tehtiin, lääkitys, hoitosuunnitelma
yms.
onko tietojen saaminen sairaalasta mahdollista?
osaisikohan joku kertoa, onko minun mahdollista lukea kuolleen isäni potilaskertomusta?
hän ei elinaikanaan kieltänyt tietojensa luovutusta meille lähiomaisille ja kuolema tuli kuitenkin aika yllättäen..
syyn tiedän mutta kuitenkin kiinnostaisi mitä tutkimuksia tehtiin, lääkitys, hoitosuunnitelma
yms.
onko tietojen saaminen sairaalasta mahdollista?
Vastaukset 8
Vanhimmat
eli lähiomainen on se, joka tietoja voi pyytää. Käsittääksene esim. ruumiinavauspöytäkirjan osa tulee automaattisesti lähiomaiselle. Lisätietoja saa pyytämällä.
Potilaskertomukseen pätee kuolemankin jälkeen lait eli omaisilla ei ole oikeutta sitä lukea. Ruumiinavauspöytäkirjaa omaisille ei mitenkään automaattisesti lähetetä, vaan kirjallisella pyynnöllä voi saada sen osan missä näkyy kuolinsyyt. Omaiset saavat nykyisin automaattisesti vain lomakkeen "lupa hautaamiseen" minkä hautaustoimisto tarvitsee hautausta järjestääkseen. Eli mitään varsinaista kuolintodistustakaan ei omaiset enää saa.
juuri se osa, jossa oli kuolinsyyt ja sitten sen "tarkemman" olisi saanut pyytämällä.
Onko tuo tietojen luovutuskielto lääkärien ja sairaaloiden mokien suojelemiseksi? Tulee mieleen että peitellään virheitä ja tekemättä jätettyjä asioita. Nyt meni viimeinenkin usko sairaanhoitojärjestelmään yleensäkin.
Mistä sitä paitsi omaiset saavat sitten tarkan kuolinajan jos kuolintodistustakaan ei saa?
syytä evätä tietoja. Pitää kuitenkin muistaa, että kuolleella ihmiselläkin on oikeuksia, joten pekän uteliaisuuden takia mitään asiakirjoja ei näytellä.
avauspöytäkirjan saa, sekin tosin pitää erikseen pyytää.
Kyllä jo poismenneellä ihmiselläkin on oikeuksia, omaisille ei tosiaankaan anneta epikriisejä.
Hoitaneen lääkärin kanssa voi asiasta toki keskustella (varmasti on keskusteltukin hoidon aikana, oletan..), kysyä mieltä painavista asioista, hän sitten kertoo mitä kertoo.
Eli ihmisellä on oikeuksia vielä (onneksi) poismenonsa jälkeenkin.
Pyysin sairaalasta ohjeiden mukaan kirjallisesti vainajan paperit.Johtavalta lääkäriltä tuli kirje, jossa papereiden luovuttaminen kiellettiin, mukana valitusohje.Valitin ja saa nähdä miten käy.Vainajan paperit saa vain, jos on syytä epäillä hoitovirhettä ja omaiset ovat viemässä asiaa eteenpäin.Ruumiinavauspöytäkirjoista en tiedä, koska kielsin ruumiinavauksen ja sitä ei onneksi tehty ja kuolinsyy oli selvä.
Me taas emme saaneet vainajan tietoja sairaalasta , koska oli epäilys hoitovirheestä, ja valitukset piti tehdä pelkän patologin lausunnon pohjalta.
Siis emme saaneet sairaalassa oloaikana tehtyjä papereita joista olisi ilmennyt esim. annetut lääkkeet tai antamattomat, niinkuin meillä. Omaisemme ei siis saanut määrättyä lääkitystä , kun kukaan ei ehtinyt sitä antamaan.
Ja muutkin siellä sairaalassa tapahtuneet asiat on vielä salassa, kantelun käsittely on kesken, ollut jo vuoden.
Sitten kai saamme kaikki paperit , kun on käyty käräjät!