onkohan Iranilla sellaisia ohjuksia, joilla

se voisi iskeä USA:n lentotukialusten kimppuun?
Tuli vaan mieleen, että jos on, olisi aika hullua hyökätä Iranin imppuun.
4383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

huippuohjuksia.Eivät näy tutkassa.Varmaan heti käyttää jos vähänkin uhataan.

Äänestä

Kyllä iranin ohjukset saadaan ammuttua alas ennenkuin ne osuu mihinkään.

Tämä on sitä "perinteistä" sodankäyntiä ja siinä USA on ylivoimainen.

Äänestä

puolustus ja sodankäynti perustuu lähes yksinomaan kivitykseen, kiviähän siellä on. Jos lentotukialus erehtyy liian rantaan, niin silloin voi saada muutaman osuman. Sen puolen porukoilla on kyynärpäät vahvistuneet rustottumalla joten jopa 200 kiveä minuutissa ei ole mitenkään tavaton kivitys nopeus. Amerikkalaiset tekisivät pahan virheen yrittämällä maihinnousua veneillä, parempi käyttää laskuvarjoja.

Äänestä

Jos USA hyökkää Iraniin, niin muutaman öljytankkerin upotus varoitukseksi saa öljynkulun loppumaan Persianlahdelta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


maailmanpolitiikkaa pohdisk... kirjoitti:

se voisi iskeä USA:n lentotukialusten kimppuun?
Tuli vaan mieleen, että jos on, olisi aika hullua hyökätä Iranin imppuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu