TUPAKKATERRORISMI LOPPUU!

Muutama vuosi sitten aloitin lobbaamaan aktiivisesti keskustelupalstoilla ravintolatupakoinnin kieltämisen puolesta. Vetosin siihen, että voiko Suomi tosiaankin olla viimeisten eurooppalaisten maiden joukossa tässä asiassa, ja että tupakkanarkomaaneilla ei ole oikeutta terrorisoida sivullisia syöpävaarallisilla savukaasuilla.

Työni tuotti vihdoin hedelmää, ja sain vaikutettua asioihin. Tupakkaterrorismi ravintoloissa loppuu nyt! Huutakaa nyt heti eläköötä tämän asian päälobbarille! En tarvitse muuta palkintoa kuin kiitoksen.
8476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mokoma alkoholisti,jos kerran istut ravintolassa jatkuvasti, kyllä siellä tupakkia saisi poltella ihan vapaasti, ei se niin häiritse kun itse polttaa kessua, ei se mikään ongelma silloin ole.

Äänestä

en ainakaa minä muista nikin, 6 päivää lobanneen yhtään mitään.

vaikka itse lopetinkin reilu pari viikkoa sitten, niin en silti ole pakon kannalla, enkä yleensäkään minkään lainsäädännöllä tehtävien, ihmisiä rajoittavien sääntöjen kannalla.
nykyisen lain kanssa on vaan elettävä ja katsotaan nyt millainen parku on ensi perjantaina paikallisessa, sillä aika monta on vielä polttajia jäljellä, vaikka yllättävän moni onkin lain ennakoinut ja lopettanut tupakoinnin jo ennakolta.

Äänestä

Jos olet asiaan vaikuttanut, niin kaunis kiitos sinulle. Pohjoismaissa alkaa olla jo tämä asia aika hyvässä jamassa, paitsi Tanskassa.
Olin taannoin Köpiksessa linja-autossa, kun aivan arvaamatta kuljettaja pisti sätkän palamaan. Naiset aloittivat kauhean porun, mutta se kuski vain kärytteli kaikessa rauhassa. Olihan siinä myöhemmin tuulettelemista.

Äänestä

Jep, vaikkapa muinaiselta Jippiin foorumilta muistan tuossa käytettyä retoriikkaa: "tupakkaterrorismi", "syöpävaaralliset savukaasut" jne. vertaukset sivistysmaihin.

Kuka tietää, vaikka ilman noita kirjoituksia hommassa olisi kestänyt pidempään, tai olisi taas tullut joku vesitetty välivaihe ennen totaalikieltoa.

Nyt kiinnostaisi se, kuka näitä poikkeuslupia on saanut ja onko sellaisia myönnetty ja millä perustein. Mikä oikeus joillakin olisi jatkaa tupakkaterrorismia, toisin kuin muilla?

Tuolloin useampi tupakoitsija ilmoittautui jatkamaan polttamistaan kielloista huolimatta ja vetämään turpaan niitä jotka yrittävät estää.

Missäs nyt ovat nämä uhoajat? Uskaltaudutteko ensi viikonloppuna kokeilemaan, miten käy? Uskaltaako joku ilmoittautua? Siitä vain Helsingin keskustan ravintoloihin, kyllä teidät kuriin pannaan käden käänteessä. Tulen itse tarkistamaan tilannetta useammassa ravintolassa ja terroristit kohtaavat vihdoin kurin ankaran isällisen kourani. Viikon päästä koittamaan!

Tupakkakeuhkoisista narkkareista ei ole kuin netissä uhoamaan kun on totuuden hetki.

Äänestä
  • mulle ei nyt maistu, olet niin rasittava mulkku ja suvaitsematon narsisti.

    Äänestä

  • ittelles vaan kirjoitti:

    mulle ei nyt maistu, olet niin rasittava mulkku ja suvaitsematon narsisti.

    Eihän kyse ole suvaitsemattomuudesta, vaan meidän sivullisten suojaamiselta teidän tupakoitsijoiden suvaitsemattomuudelta, jotka ette anna meidän olla suojassa myrkkysaasteiltanne. Itsehän voitte valintanne mukaan jatkaa kaasuttamista kotonanne tai ulkona etäämpänä muista ihmisistä - siis pysäkeiltä jne.

    Sanotaan nyt, että jos vaikutus siihen, että uutta tupakkalakia ei lykätty myöhemmäksi tai että olisi taas tullut jokin vesitetty versio muutamaksi vuodeksi olisi ollut vaikkapa viisikin prosenttia, niin laskennallisesti voidaan arvioida säästyneitä ihmishenkiä (ja lisääntynyttä terveyttä ja hyvinvointia) seuraavaan tilastolliseen tapaan:

    Muissa maissa ravintolatupakoinnin kielto on vähentänyt tupakointia tehokkaasti. Kun kaksi vaikutusmekanismiltaan osin samanlaista dopamiinijärjestelmään vaikuttavaa huumetta ei enää yhtä suurella todennäköisyydellä vaikuta synergisesti toisiinsa (siis nikotiini ja tupakka - on näitä samalla mekanismilla toimivia muitakin, amfetamiini, kokaiini ja crack - tosin alkoholi toimii myös muilla tavoin) kapakkatilanteissa, vähenee käytännössä tupakointi populaatiossa, ja todennäköisesti myös alkoholin käyttö.

    Arvioimme vaikutukseksi viiden prosenttiyksikön vähenemisen tupakoinnissa ravintolatupakointikiellon ansiosta. Arvioimme myös kiellon lykkääntymisen tuoneen tähän vähenemiseen kahden vuoden viiveen.

    Tupakoitsijoita on suomalaisista tätä nykyä luokkaa 25%, eli 1 250 000. Näistä viidennes siis lopettaisi kaksi vuotta aiemmin, eli 250 000. Pitkäaikaistupakoitsijoista reilu puolet kuolee tupakan aiheuttamiin sairauksiin, ja se toinen puolikas ehtii tätä ennen kuolla johonkin muuhun.

    Vuosittain kuolee siis luokkaa 25 000 tupakoinnin takia, ja tuosta viidennes olisi 5000. Kaikki heistä ei tosin tule tupakoinnin liian myöhäisen lopettamisen takia enää säästymään, mutta karkeasti voisi arvioida vaikkapa 15% välttävän tuon kohtalon kahden vuoden aiemman lopettamisen takia. Tämä tekee 750. Kahdessa vuodessa 1500.

    Jos asioihin vaikuttaminen onnistui edes 5% todennäköisyydellä, tilastollinen vaikutus on ollut 75 ihmishenkeä - karkeasti. Lisäksi moni lapsi säästyy nyt aloittamasta ollenkaan tupakointia, koska isukki lopetti aiemmin antamasta huonoa mallia, eikä varsinkaan saastuta enää asuntoaan lasten läsnäollessa.

    Lisänä tähän passiivisesta tupakoinnista kärsineiden sivullisten säästyminen - varsinkin lasten - sekä vaikutus muihin terveyshaittojen ja sairauksien vähenemiseen.

    Äänestä

niin saat patsaan Senatintorille.

Onnitteluni ja kiitokseni tuosta tupakkahommasta!

Äänestä

Höpö höpö. Minä olen ostanut parvekkeellisen asunnon,
jossa saa polttaa vuosia sitten. Puskasta tulevat höpö, höpöt eivät pysty ohjeistamaan miten mun pitäis parvekkeellani olla. Laitapa röökiksi,jos se vähän helpottaa ahdistustasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


6 PÄIVÄÄ! kirjoitti:

Muutama vuosi sitten aloitin lobbaamaan aktiivisesti keskustelupalstoilla ravintolatupakoinnin kieltämisen puolesta. Vetosin siihen, että voiko Suomi tosiaankin olla viimeisten eurooppalaisten maiden joukossa tässä asiassa, ja että tupakkanarkomaaneilla ei ole oikeutta terrorisoida sivullisia syöpävaarallisilla savukaasuilla.

Työni tuotti vihdoin hedelmää, ja sain vaikutettua asioihin. Tupakkaterrorismi ravintoloissa loppuu nyt! Huutakaa nyt heti eläköötä tämän asian päälobbarille! En tarvitse muuta palkintoa kuin kiitoksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu