Kehitysapu rikkaiden lahja köyhille

Suomi antoi kehitysapua 2006 melkein 500 miljoonaa Euroa. Meneekö tämä raha kankkulan kaivoon? Apu passivoittaa, apu laiskistaa, apu tuhoaa omaa aloitekykyä.

Saksalaisessa SPIEGEL lehdessä on artikkeli, jossa kenialainen taloustieteilijällä on mielenkiintoisia näkemyksiä (artikkeli suomennettu allaolevassa linkissä).

Lukekaa ja ihmetelkää.

http://mamukulut.blogspot.com/2007/05/kehitysavusta.html
1928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

> Tuota... Kehitysapua on yleensä pidetty eräänlaisena piiloyritystukena. Jaettu kehitysapu tulee siis nykyisillä jakoperusteillaan moninkertaisesti takaisin kansantalouteen.>
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000002607103#22000000002607103

>Yksi kehitysapu dollari putkahtaa 1.3:na takaisin velkojen maksuna. Bisnestähän tämä on eikä mitään puupäistä hyväntekeväisyyttä, ja kuten pankkikorttien kanssa, maksuongelmaiset ovat parhaita asiakkaita>
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000074&posting=22000000026052457#22000000026052457

>Kehitysapu oli puolestaan vain tuon riistosuhteen jatkamista toisessa muodossa, ja viime kädessä sen uskottiin johtavan kehitysmaiden yhä syvempään riippuvuuteen kehitysavun antajamaista.

Mitä sitten tulee noihin imperialismi-syytöksiin, niin usein on viitattu Yhdysvaltain presidentin John F. Kennedyn määritelmään, jonka mukaan "ulkomaanapu on Yhdysvaltojen keino ylläpitää vaikutusvaltaansa ja kontrolliaan ympäri maailman". Richard Nixon sanoi saman vieläkin suoremmin toteamalla, että "kehitysavun tarkoituksena ei ole auttaa muita kansakuntia vaan meitä itseämme".>
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000011334148#22000000011334148    

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tai sitten ei kirjoitti:

Suomi antoi kehitysapua 2006 melkein 500 miljoonaa Euroa. Meneekö tämä raha kankkulan kaivoon? Apu passivoittaa, apu laiskistaa, apu tuhoaa omaa aloitekykyä.

Saksalaisessa SPIEGEL lehdessä on artikkeli, jossa kenialainen taloustieteilijällä on mielenkiintoisia näkemyksiä (artikkeli suomennettu allaolevassa linkissä).

Lukekaa ja ihmetelkää.

http://mamukulut.blogspot.com/2007/05/kehitysavusta.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu