http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/vasen/id61199.html
Menee jo koomisiin piirteisiin tämä "Ruotsin Bodom"... Expressenille toki hyvää julkisuutta!
Selvittämättähän se tietysti jää, jos sitä halutaan tieltyiltä tahoilta, kuten Suomessa ilmeisesti juuri Bodomin tapauksessa?
Pitäisiköhän Palmen tapauksessa käydä kyselemässä vähän eräältä Nobelin rauhanpalkitulta?
Mitä luulette, selviääkö koskaan?
Menee jo koomisiin piirteisiin tämä "Ruotsin Bodom"... Expressenille toki hyvää julkisuutta!
Selvittämättähän se tietysti jää, jos sitä halutaan tieltyiltä tahoilta, kuten Suomessa ilmeisesti juuri Bodomin tapauksessa?
Pitäisiköhän Palmen tapauksessa käydä kyselemässä vähän eräältä Nobelin rauhanpalkitulta?
Mitä luulette, selviääkö koskaan?
Vastaukset 39
Vanhimmat
parempi ,että on täysi mysteeri kuin jos vastaavasti järjestettäisiin joku L.H. Oswaldin kaltainen syntipukki-mannekiini ,jolloin oikeudentaju vääristyy irvokkaasti. Tämä oli mun mielipiteeni.
Christer Petterssonin elämä pilattiin täydellisesti... Noh paatunut kriminaalihan hän tosin oli...
Tuskin tiesi enää itsekään loppuaikoinaan, oliko tehnyt sitä vai ei, kun oli rahastanut "tunnustuksillaan"..
pitäisi kiinnittää motiiviin - kuka eniten hyötyi murhasta tai kellä oli niin suuria kalavelkoja perittävänä.
Kuka murhasi Palmen? Palmen murhasi CIA. Syykin on selvä, jos hieman muistelee menneitä. Palme oli kiivas Vietnamin sodan arvostelija, ja lukuisa oli se amerikkalais-sotilaiden joukko, joka pakeni Ruotsiin....
...murhan takana olleesta on esitetty otsikkokirjoituksessani...
Jos olet vanhempi ihminen tajuat mitä ajan siinä takaa, tosin se on vain yksi vaihtoehto, mitä Ruotsin poliisi ja SÄPÖ on kyllä tutkinut, muttei suoraan sitä henkilöä...
Tunnen (sattuneista syistä) ruotsalaisia: tavalliset ihmiset itkivät kuin olisivat menettäneet lähiomaisen. Tietysti murha on aina järkytys Ja Palme oli hyvin rakastettu. Hän oli hyvin suorapuheinen ja vihollisia riitti varmaan lännessä ja idässä.
Turha ruotsalaisia on asiasta syyttää, siitä ettei murhaajaa saatu selville.
Itse veikkaisin, että todennäköisesti oli kyseessä joku häiriintynyt. Miten Ruotsin pääministeri ja hänen sanomisensa olisivat kenellekään vaaraksi olleet.
Uskon että Palme oli hyvä mies.
Kun sanoin, että pitäisikö tutkia Nobelin rauhan palkittua tarkemmin?
Tosin ne tappajat olisi silloin ehkä olleet E-Afrikkalaisia palkka-tappajia, joita SÄPÖ on tunnustanut yhdessä Tukholman poliisin kanssa tutkineensa, mutta turhaan!?
Tuskin kukaan Eurooppalainen sitä ainakaan kiistää...
Mutta olisiko ollut parempi Palmen olla hiljaa muutamista asioista, jos jälkiviisastellaan?
Palmen murha oli absurdi ja todella törkeä... Keskellä katua...
On turha tulla väittämään, että Pettersson olisi ollut niin aineissa, ettei olisi pääministeriä tuntenut!
Hänellähän ei ollut (ainakaan sinä iltana) ketään turvamiehiäkään.
Jotkut ihmiset vain ovat sellaisia, idealisteja. Ja joskus he pääsevät valtaankin.
En paljon Palmesta tiedä. Muistan vain sen kuinka tätini (hän oli ruotsalainen) kertoi asiasta ja siitä kuinka koko Pohjois-Ruotsalainen kylä oli itkenyt palmen kuolemaa. Jotain erikoista kai hänessä oli, puheissa tai tyylissä. Ei kukaan "pelkkä" poliitikko voi olla niin rakastettu.
Oli lyntätä alimpaan maanrakoon maailmanlaajuisesti Vietnamin sota ja sen silloiset USAlaiset johtajat...
En tiedä liittyykö se asiaan, mutta ei sitä ole SÄPÖ kiistänytkään koskaan...
Ruotsissa ja ruotsalaisissa on se hyvä, että he haukkuvat KAIKKI : )
Maailma tarvitsee idealisteja, eli ruotsalaisia. Pehmopoika ja -tyttöjä.
Eikös Palme ollutkin "yllättävän" Neuvostoliittomieleinen?
Ehkä pelkäsi uhitella lähinaapuria enemmän kuin kaukaista USA:ta?
Ruotsin sosialidemokraatit olivat Ruotsin sosialidemokraatteja. Kaikin puolin eri maata kuin suomalaiset sosialidemokraatit.
Palme ei VARMASTI ollut NL-myönteinen. Ruotsissa nähtiin kyllä ihan tavallisten ihmistenkin silmin ja puheissa se, että NL oli kommunistinen maa. Ruotsalaiset tajusivat enemmän kuin me suomalaiset sen, että Suomi taisteli vapautensa puolesta. Täällä siitä ei nimittäin puhuttu. Ruotsi ei ollut suomettunut. Siellä ei ollut Kekkosta. Puhuivat mitä puhuivat.
Koko teollisen aikakauden puolueettomana pysytellyt Ruotsi ja sen johtajat oli olleet hiljaa ja pysytelleet todella puolueettomina...
Nyt Palme survaisi kunnolla muurahaispesään haukkuessaan Vietnamin teot, toki ihan oikeutetusti!
..on ollut aina sitä, että sanovat riippumattomasti mielipiteensä.
Sitäpaitsi ei amerikassakaan kaikki Vietnamin sotaa kannattaneet. Olihan se John Lennon, yoko Ono ja hippiliike. Jane Fonda jne.
Helppohan se Ruotsissa oli päätään aukoa, vähän eri juttu jos oli vaikka USA:n kansalainen.
Ruotsi ja ruotsalaiset ovat herran kukkarossa.
Kai sekin jossain vielä on? Yksi Ruotsista Suomeen muuttanut kertoi minulle tuoneensa aikoinaan Palmen murha-aseen Suomeen. Sitä en tiedä oliko se tuonti ennen, vai jälkeen Palmen murhan (eli se olisi siis teoriassa voinut olla se Haaparannalta varastettu).
Muistelen hepun myös kertoneen, että aseella olisi ammuttu kokeeksi johonkin lyhtypylvääseen Tornion eteläpuolella.
Tiedä sitten noista jutuista?
No, löytyneellä aseella oli sitten kuitenkin pystytty ampumaan, joten jotain merkkejä luulis löytyvän tarkoissa tutkimuksissa, jotka antaisivat viitteitä samaan aseeseen, jolla Palme ammuttiin. Kauan se on kyllä syynissä ollut löytymisen jälkeen.
Tiedän miten aseen piippu voi vedessä syöpyä pilalle, joten koeammunnan järkevyyttä olisin hiukan miettinyt. Ehkä sen aseen piippu olisi kannattanut leikata vaikka pätkiksi ja työnnellä niitä luoteja eri osien läpi vertailtavaksi, alkumatkastahan se luoti rihloihin lähtee kiertymään ja siinä kai ne suurimmat jäljet siihen tulevat. Myöhemmät syöpymät piipussa voivat pilata nekin jäljet.
Ei taida enää selvitä, mutta sitä Petterssonia veikkaisin.
Ai nyt olet jo hämärämieskin, jolle "kamut" kertoo murha-aseistaan?
Ostin siltä hepulta erään koneen, jonka toi tullessaan.
On mielenkiintoista, kuinka yhtäkkiä löytyy kymmenittäin "Palmen murha-aseita", kun joku keksi sillä tienata...
Jossainhan se luultavasti on, ellei sitä ole tuhottu?
Ruotsi olisi voinut lähettää tämän "Expressen aseen" vaikka UK:hon, sillä siellä on Euroopan kehittynein laboratorio tahi sitten Interpolille...?
En uskonutkaan, että ruotsalaistutkijat siitä mitään olisivat löytäneet.
Minne? Luinko uutisen todella niin nopeasti, etten havainnut sitä?
Kyllä se on myönnettävä että USA ja CO osaa nämä poliisihommat paremmin...
Jos oikein muistan, niin kun poliisi juuri tutki jotain palkkamurhaa -tutkintalinjaa ja piti lähettää tutkittavaksi ammattilaisille, eivät voineet lähettää USA:han, koska se ei olisi ehkä ollut puolueetonta?
Siellähän luki, että: "Ruotsin poliisi harkitsee kuitenkin vielä tutkituttavansa aseen uudelleen ulkomailla."
Eiköhän ruotsalaisillakin ole tiedossa "paja", joka pystyy tarkempiin tutkimuksiin, joten todennäköisesti myös tutkituttavat aseen siellä.
Mielestäni tämä aselöytö voisi ollakin vaikka oikea, vaikka jotenkin tuo Expressenin osuus tekee siitä kysymysmerkin...
Vähän sama kuin juorupainottainen Iltalehti löytäisi "Bodomin murha-aseen"... Eikös Expressenkin ole "iltapäivälehti"?
Jotenkin sen hepun puhe jäi mieleen, vaikka sitä en silloin totena pitänytkään. Nyt kun olen aseen löytymisen jälkeen juttuja lukenut, niin tuntuu siltä, että voihan siinä perää ollakin ja sama sukunimi taitaa olla mainittu jossain yhteydessä. Eikös se Haaparannalta varastettu ase käynytkin mutkan Suomen puolella? Haaparannasta se mieskin puhui ja niin, että sillä aseella, minkä hän toi Suomeen niin juuri nimenomaan sillä ammuttiin Palme.
Mahdollistahan on tietysti sekin, että on vain seurannut asiaa tarkasti ja sepitellyt siltä pohjalta omiaan. Vaikea sanoa tarkemmin, kun en tunne häntä ja tapasin vain muutaman kerran.
Eikös tämä Expressen-ase jos se olisi oikea todistaisi paljolti Petterssonin syyllissyyden puolesta?
Petterssonhan on useasti rahan jälkeen myöntänyt olleensa murhaaja, ja on ainakin pari ertaa kertonut mihin aseen hävitti... Eli onko tämä ase, jos se on oikea se väitetty ase? Onko sitä selvitetty?
Jotenkin vain tuo Pettersson -linja on pilattu tuolla rahastuksella, tosin ennen kuolemaansa kai vielä myönsi sen?
En nyt muista millä tavalla se ase liittyi Petterssoniin, mutta pidän Lisbeth Palmen havaintoa murhaajasta aika luotettavana, eli ei murhaaja ainakaan kovin paljon erinäköinen voi olla kuin Pettersson.
Luettavaa ja katseltavaa: http://www.itdemokrati.nu/page18.html
miksi tommosesta murhasta ollaan niin kiinnostuneita selvittämään ja näin kauan ja tuhlataan poliisivoimia. Se on jo tapahtunut mua ei kyllä kiinnosta vaikka onhan se ihan jännä tommosta ratkoa mutta kumminkin
Olen oppinut tuon dekkareista.
Murha ei lain mukaan vanhene, siksi niitä tutkitaan jos jotain tulee ilmi.
Kukaan syyttäjä mahdollisessa oikeudenkäynnissä rohkenisi väittämään Palmen likvidointia muuksi kuin murhaksi?
Tosin jos huumenisti olisi tappanut se voisi olla vain tappo ja vanhentunut?
Venäjä olisi asiantuntija neuvomaan Ruotsia, miten toimitaan, jotta kansa unohtaisi mahdollisimman nopeasti selvittämättä jääneet murhatyöt.
Lista olisi pitkä, mutta otetaan pari tunnetuinta esimerkkiä: Politkovskaja, Litvinenko...
Sanot, että lista on pitkä, muttet kykyne luettelemaan kuin vain kaksi.
Odotamme siis mielenkiinnolla pidempää listaa tai tunnustusta siitä, että jälleen kerran puhut mitä sylki suuhun tuo ilman todisteita!
Virallinen lista ilmeisesti hallituksen tappamista ja epäselviksi jääneistä Venäjälllä oli v 2005 30 000 vainajaa. Listoihin laittamatta oli vielä tuplasti.
Joten hyvä kysyä, miten todistajien näkemätkin tapaukset jäävät selvittämättä.
Jos vastausta ei tule, niin...
Tietenkin siksi, että poliisien esimiehet likvidoivat todistajat.
Otin vähän selvää Ruotsin rikoslaista:
---
"Ruotsin rikoslain mukaan Palmen murha vanhenee vuonna 2011, jolloin siitä on kulunut 25 vuotta."
---
Eli valitettavasti se sanonta ei pidäkään aina paikkaansa!
Toivotaan nyt, että juttu vielä selviäisi ennen rajaa...
Suomalaiset ovat aika kovia jätkiä. Jos he tappavat, eivät kai ajattele heti jäädä kiinni.
Vai oliko Palme sittenkin vasemmistomyönteinen ja omat tappoivat. Siinä tapauksessa kyse oli venäläisistä. He tappavat omiaan enemmän kuin vihollisia.
puliukkoja ruotsalaisissakin. jos joku on vain julkku, niin on hullujen tulilinjalla. se se vaan on se yleisin syy, vaikka CIAt, KGPt jne jne voisivat vaikuttaa kiehtovilta.
Tämä nobelistihan on kyllä jo kuollut, mutta ehkä hänen arkistoistaan voisi löytyäkkin salaista ja tärkeää tietoa.
Olihan hän eläissään kyllä kylmäverinen murhamies, joka ei säästänyt edes omiaan.
Rauhan Nobelin myöntäminen tällaiselle despootille, kansansa (lahjoitus) varojen yli 7 000 dollarin kavaltaneelle murhaajalle, ja terroristille oli Nobelin arvon halventamista niin alas kuin vain voi.
Minäkin ajattelen, että kyseisen murhan taustapiruna vois olla Jasser Arafat - kerrankin ajattellemme hiukan samoin.
Toisaalta, mitä väliä sillä, että kuka murhasi Palmen, pääasiahan, että Palme ....hoh, jääköön sanomatta..
Mutta eikö kavallettu summa ollutkin 7 000 milj. dollaria, eikä 7 000 dollaria. Tuliko pieni lapsus?
Jos yhtään UT:tä tuntee, niin epäilen hänen tarkoittaneen jotain muuta Nobelistia.
KUUMA HUHUMYLLY PYÖRÄHTÄÄ KÄYNTIIN VARMASTI 2007-2010 JA VEIKKAAN ETTÄ UUSIA TODISTEITA KAIVETAAN ESILLE.PETTERSSON VAIENNETTIIN JONKUN NIMETTÖMÄN TAHON TOIMESTA...SAMA JUTTU PALMEN KERA...
MAHDOLLISESTI ÄÄRIOIKEISTON YMS