Olemme tyttöystäväni kanssa harrastaneet vasta kaksi kertaa seksiä ja olemme käyttäneet kondomia ehkäisynä.
Mietin vain että aina kun minulta tulee niin olen vetänyt ennen sitä penikseni pois kumppanini emättimestä etten laukeaisi sisään, jos vaikka vahingossa tulee kumin läpi tai kumi repeää tai jotain.
Kysyisin nyt että voinko tietyllä kondomilla huoletta laueta tyttöni sisään ettei hän tule raskaaksi? Voitteko suositella jotain kondomeja?
Ja vielä että voiko tietynlaisella kondomilla pitkästyttää minun siemensyöksyä? Voitteko suositella jotain jos tällaisia löytyy?
Tuntui että tulin aina liian ajoissa, olisin halunnut kyllä pitempää yhdyntää kuin mitä se meillä oli.
abcdefg89
3
1021
Vastaukset
- mrr
kondomin ei oikein käytettynä pitäisimennä hajalle tai revetä, vaikka laukeaisitkin sisällä...eli kyllä ihan hyvälläomalla tunnolla voi laueta ihan ilman raskaus pelkoa..jos olette käyttäneet vain kondomia oikein..ja säilyttäneet oikein..jos nämä asiat on kunnossa, niin pitäisi olla melko epätodennäköistä että kondomi hajoaa..mutta jos niin käy niin jälkiehkäisyä tulee käyttää..
kyllä onolemassa myös kondomeja jotka pidentävät kestoa..toki pidentävävaikutus ei ole kovinkaanpitkä..mutta on silti..
sinun kannattaa tutustua internetissä erilaisten seksiliikkeiden kondomi valikoimiin..niissä on yleensä selosteet, jos kondomit ovat jotenkin erikoisempia..voit käydä esim. näissä osoitteissa:
http://www.kortonki.com/
http://www.verkkoapteekki.fi/index.php/cPath/95
siinä ny ainakin pari sivustoa, mistä voit erimerkkejä katsella..ja toki googlettamalla saa lisää sivustoja - eräs vaihtoehto
Ainahan on mahdollista, että kondomi hajoaa (ns. maanantaikappale), tai muuten repeää tai luiskahtaa pois. Mitään täysin varmaa merkkiä ei ole ja laukeamisen kestoa voit harjoitella itsetyydytyksessä, jolloin todennäköisesti onnistut yhdynnässäkin. "Tylsillä" vanha pesukone tms- mielikuvilla ja tahdin hidastamisella pystyy jonkin verran pitkittämään laukeamisen kestoa, kokemus opettaa kyllä ajan kanssa. Voitte myös välillä lopettaa ja hellitellä toisianne ja jatkaa taas hetken kuluttua.
Seksissä molempien kuuluu voida nauttia ja on varmasti tuskallista, mikäli et uskalla laueta kondomin kanssa sisään. Varovaisuus on aina plussaa. Suosittelisin, että ehdottaisit tyttöystävällesi esim. ehkäisylaastarin (saa apteekista ilman reseptiä) tai minipillereiden / e-pilereiden hankkimista. Teidän EI tarvitse, eikä pidä jättää kortsua vielä noin aikaisessa vaiheessa pois ja olette olleet viisaita, kun olette sitä käyttäneet. Tuplaehkäisy (kortsu laastari/pillerit) luo kuitenkin sitä kaipaamaanne varmuutta ja silloin voitte rentoutua ja sinun ei tarvitse pelätä kondomin mahdollista (vaikkakaan ei kovin todennäköistä, mikäli olet huolellinen) rikkoutumista ja saat kokea tunteen laueta sisään.- laapaa
kyllähän tuo tuplaehkäsy on paras varsinkin jos on nuoret kyseessä, ja miks ei vanhemmillekkin:) kun kaikkihan tietää että mikään ehkäisy ei ole 100%! ei kondomit eikä pillerit.. niin harmillista kuin se onkin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233121Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122259Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712133Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051919Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761613Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411421Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151339Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1131123
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151086