Kaverille pitäisi siis hankkia yo-lahja, haluaisin nimenomaan jotain jollain tavalla uskontoon liittyvää. Kyseessä siis poikapuolinen, melko harras uskovainen. Syy miksi kovasti haluaisin antaa jotain uskontoon liittyvää on se, että itse olen ateisti, ja meillä on ollut muutamia mielenkiintoisia keskusteluja elämänkatsomuksesta. Lisäksi olen usein puolustanut kyseistä kaveria jos muut ovat kritisoineet hänen uskomistaan, sillä omasta maailmakatsomuksestani huolimatta tunnen, että kaverilla on oikeus uskoa ilman, että muut kaverit siitä aukovat päätään.
Onglema vain on se, että mitään kamalan henkilökohtaista (eikä myöskään vaivaannuttavan kallista) en viitsisi antaa, sillä emme ole varsinaisesti kamalan läheisiä, vaikka päivittäin kyllä juttelemmekin. Eli jotain pientä haluaisin antaa, ikään kuin kiitokseksi keskusteluista ja osoitukseksi, että kunnioitan hänen uskoaan.
Onglema vain on se, että mitään kamalan henkilökohtaista (eikä myöskään vaivaannuttavan kallista) en viitsisi antaa, sillä emme ole varsinaisesti kamalan läheisiä, vaikka päivittäin kyllä juttelemmekin. Eli jotain pientä haluaisin antaa, ikään kuin kiitokseksi keskusteluista ja osoitukseksi, että kunnioitan hänen uskoaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
lahja voisi olla ketjusta roikkuva sähkötuoli. Lenny Bruce sanoi aikoinaan, että jos Jeesus olisi tapettu parikymmentä vuotta sitten, kaikilla uskovaisilla roikkuisi sähkötuoli kaulalla.
Tuo oli mielestäni hieman mautonta. Taidat olla jokseenkin ajattelematon.
tuossa ehdotuksessa oli. Mitä väliä sillä on minkälainen tappoväline kaulassa riipuu. Sillä muistetaan vapahtajaa joka kuoli muiden syntien tähden. Voisi se olla vaikka hirttosilmikkakin.
Ehkä jokin pieni esine joka symboloi hänen uskontoaan?
Ongi ensin muina miehinä tietoosi onko kaverilla wanhaa "perheraamattua". Siis sellaista isoa puukantista kirjaa jossa on myös apokryfikirjat mukana.
Jos ei ole, niin sitten kiertelemään antikvariaatteja kunnes opus osuu kohdalle. Ei välttämättä ole kovin kallis hankinta ja taatusti omaperäinen lahjavaihtoehto.
Aidon ja oikean kristityn ei tarvitse lahjoa eikä olla lahjottavissa yhdenkään raadollisen sekä maallisen asian tahi jonkun näennnäisen ja turhan juhlan vuoksi, tahi sellaisen suorituksen vuoksi
, jota raadollinen kansakunta pitää merkittävänä
itselleen tai jollekkin sen jäsenelle. Pois siis kaikki teennäisyys elämisestä, eli sekä teeskentely että näytteleminen ja lahjominen pois ihmisten välisistä suhteista.
Mielestäni mainio lahja on esim. Anna-Mari Kaskisen runokirja. Ei liian "uskis" sinulle annettavaksi, mutta kuitenkin edustaa sitä kaipaamaasi henkeä. Hintan. 20-25 €. Useita erilaisia, löytyy kirjakaupoista
jossain muodossa. Uskovaiset ilahtuu aina jos saavat ristin kaulaan, avaimenperään tai ranteeseen.
Jumala rakastaa meitä hitaitakin, mutta tuskinpa tästä on enää sinulle apua.
Kirvesmiehen työkalut on aina sopiva lahja ateistilta uskovaiselle. Nehän eivät ole sillä tavalla kristillisiä kuin Raamattu tai risti, että ne sulkisivat lahjan antajan ateistisen näkökulman kokonaan pois. Siis ikäänkuin uskontoneutraalit ateistin mielestä. Kaikkien kristittyjen mielestä ne ovat tietenkin jumalaiset (-;
"Kirvesmiehen työkalut on aina sopiva lahja ateistilta uskovaiselle. Nehän eivät ole sillä tavalla kristillisiä kuin Raamattu tai risti, että ne sulkisivat lahjan antajan ateistisen näkökulman kokonaan pois."
Pussi nauloja ja vasara...
minkä uskonnollisen lahjan "ateisti" hanki uskovaiselle ystävälleen lahjaksi ja millä perusteella sillä tuo väitteesi.. "Syy miksi kovasti haluaisin antaa jotain uskontoon liittyvää on se, että itse olen ateisti, ja meillä on ollut muutamia mielenkiintoisia keskusteluja elämänkatsomuksesta?"
ei oikein kuulosta todelliselta perustelulta, tai sitten en oikein ymmärrä sen logiikkaa?
Tuossa logiikassa ole mielestäni mitään vikaa.
Jäi se lahja kertomatta, miksi?
Mitä logiikaan tulee niin kerro se ihmeessä, jos juttusi ei ollut pelkkä provo.