Kuinka monta sarjaa per liike?

Kysyisin noista sarjamääristä, eli kuinka monta sarjaa YHTÄ liikettä kohti tulisi vetää? Onko kolme sarjaa optimi? Onko neljä sarjaa jo liikaa?

Entä kuinka monta kertaa viikossa tulisi käydä punttisalilla, kun tavoitteena on saada lihasta ja voimaa? Onko neljä kertaa hyvä, niinkuin itse olen kaavaillut?

Kiitos avustanne, siitä on iso apu, kun laadin itselleni treeniohjelmaa! Käyn joskus sitten arvioittamassa omaa ohjelmaani täällä Suomi 24:ssa, jahka saan ensin sen ohjelman laadittua.

Hyviä treenejä kaikille! =)
31925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vähä riippuu tasosta ym.
itse treenaan kolme kertaa viikossa ja ihan riittävä mulle.
esim hauista treenaan kulmatanko 3-4x10-6
ja keskitetty 2-3x8-12 ja hammer 3x12-8.
ja selkä ylätalja 4x12-8 kulma soutu 4x12-15 ja
ala talja 2x12 siihen malliin tällä kertaa.

Äänestä

Ei kannata tehdä siitä ohjelmasta vielä lopullista. Hiot sen kuntoon tältä osin sitten ajan kanssa. Johtuen siitä, että toisilla riittää vähemmät sarjat, toisilla enemmät. Toisilla taas pidemmät sarjat, toisilla lyhyemmät. Todella yksilökohtaista ja jopa liikekohtaista. Itsellä esim. lihakset ei yksinkertaisesti väsy tarpeeksi parista sarjasta, vaikka olisi kuinka kovat. Olen kompensoinut tätä useammalla liikkeellä per lihasryhmä, mutta silti esim. olkapäitä treenatessa joudun tekemään 4 kovaa sarjaa pystypunnerrusta ja yhteensä 6 kovaa vipunostosarjaa (3 sivulle, 3 eteen) ennen kuin olkapäissä alkaa tuntua riittävästi. Kaikkein väsyttävin liike itsellä on ylätalja, jonka teen maven tai kulmasoudun jälkeen. Siinä riittää pari sarjaa. Kokeile eri vaihtoehtoja!

Älä noudata vasta tehtyä ohjelmaa tiukasti, jos et sitä tehdessä tunne vielä kroppaasi riittävästi. Ja vaikka ohjelma alkaisi olemaan kunnossa, niin tulee päiviä, ettei jaksa tehdä ihan kaikkia sarjoja ja joskus tuntuu siltä, että ei vielä edes riittänyt. Eli kropan mukaan mennään.

Äänestä

Aloittelijalle riittää 1-3 sarjaa per lihas 1-2 kertaa viikossa.

Muutaman kuukauden treenaillut voi käyttää 3-5 sarjaa per lihas 1-2 kertaa viikossa.

Edistynyt ja hyväkuntoinen jonka kroppa on tottunut rasitukseen voi tehdä 5-12 sarjaa per lihas 1-3 kertaa viikossa.

Kuten edellinen mainitsi sen ohjelman kannattaa antaa "elää" tilanteen mukaan. Muokkaa siitä omanlaisesi ja sinulle sopiva. Kokeilemalla oppii kroapstaan paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


samppa. kirjoitti:

Kysyisin noista sarjamääristä, eli kuinka monta sarjaa YHTÄ liikettä kohti tulisi vetää? Onko kolme sarjaa optimi? Onko neljä sarjaa jo liikaa?

Entä kuinka monta kertaa viikossa tulisi käydä punttisalilla, kun tavoitteena on saada lihasta ja voimaa? Onko neljä kertaa hyvä, niinkuin itse olen kaavaillut?

Kiitos avustanne, siitä on iso apu, kun laadin itselleni treeniohjelmaa! Käyn joskus sitten arvioittamassa omaa ohjelmaani täällä Suomi 24:ssa, jahka saan ensin sen ohjelman laadittua.

Hyviä treenejä kaikille! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu