järjestykseen. Täällä helluntaipalstalla on niin paljon fundamentalisteja esiintynyt, joten päätin teettää kyselyn täällä. Kysely on tarkoitettu etenkin heille.
Se kirja mikä on lähimpänä Saatanaa laittakaa numeroon 1 ja kaukaisimpaan 7.
Musta raamattu. Kirj. Johann Scheiblen ( ? ).
Antikristus. Kirj. Friedrich Nietzsche.
Kommunistinen manifesti. Kirj. Karl Marx ja Friedrich Engels.
Saatanallinen Raamattu. Kirj. Anton Szandor LaVey.
Koraani. Kirj. profeetta Muhammad ( ? ).
Lajien synty. Kirj. Charles Darwinin.
Mein Kampf. Kirj. Adolf Hitler.
Kiitosta kaikille vastaajille ( ja niille jotka välttävät ylimääräisen ja mahdollisen ( ? ) helvetillä pelottelun )!
Se kirja mikä on lähimpänä Saatanaa laittakaa numeroon 1 ja kaukaisimpaan 7.
Musta raamattu. Kirj. Johann Scheiblen ( ? ).
Antikristus. Kirj. Friedrich Nietzsche.
Kommunistinen manifesti. Kirj. Karl Marx ja Friedrich Engels.
Saatanallinen Raamattu. Kirj. Anton Szandor LaVey.
Koraani. Kirj. profeetta Muhammad ( ? ).
Lajien synty. Kirj. Charles Darwinin.
Mein Kampf. Kirj. Adolf Hitler.
Kiitosta kaikille vastaajille ( ja niille jotka välttävät ylimääräisen ja mahdollisen ( ? ) helvetillä pelottelun )!
Vastaukset 8
Vanhimmat
niillä eksytetään paljon ihmisiä, koska eivät tunne hengellisiä asioita
meille fundiksille tehtävän.
Mitähän eroa Mustalla raamatulla ja Saatanallisella raamatulla on? Ne kaksi kun tuntuvat näin äkkipäätään olevan kummatkin nro 1.
Darwinin opuksen laitan ainakin kaukaisimpaan eli seiskaan. Eihän se ole mikään niin hirmuisen saatanallinen kirja, liippasee ihan läheltä Jeesuksen raamattua kaikkine otaksumineen.
Musta: Kirjan väitetään olevan 6 ja 7 Mooseksen kirja. Magiaan ja noituuteen perustuva teos.
Saatanallinen: Satanistien kirja ( huom ei saatananpalvojien ). Mikäli itse olen käsittänyt oikein, niin se suhtautuu uskontoihin rationaalisesti ja kriittisesti, mutta silti se sisältää okkultismia.
Ovat Mooseksen kirjoja ja perustuvat noituuteen. Jos vaikka kirjoittaja lieneekin Mooses, niin tuskinpa kyseessä on sama Mooses, jonka tunnemme ainutlaatuisena Jumalan miehenä. Pitää nimittäin muistaa, ettei mainittu Jumalan ystävä, juutalaisen kansan johtaja, suinkaan itse kirjoittanut tuntemiamme viittä Mooseksen kirjaa.
Hassua on (minun näkökulmastani katsoen) sekin, että toinen mainitsemasi opus "ei ole saatananpalvojien, mutta sisältää okkultismia".
Vielä Mustasta Raamatusta... Miksikähän justiinsa "Raamattu"? Minusta kysymyksessä on, anteeksi vain kaikki magistit, epäonnistunut yritys kaapata käsite "Raamattu".
Meillä kriittisesti kristinuskoon suhtautuvilla nousee jatkuvasti nuorta viisasta sukupolvea kuten näet.
Muistan itsekin olleeni jo 15-vuotiaana kohtalaisen valveutunut kansalainen uskonnollisissa näkökohdissa.
Listaan kirjat silkan valheeellisuuden perusteella. Näiden kirjoittajat ovat selkeästi pahalla asialla, ihmisyyttä vastaan.
1.Puonti Ari: Homoseksuaalisuus: hämmennyksestä selkeyteen
2. Comiskey Andrew: Täyteen mieheyteen ja koko naiseksi
3. Bergner Mario: Rakkauden uusi suunta
4. Adolf Hitler: Taisteluni
Muita luettelossasi mainittuja kirjoja ei nyt voi pahoina pitää lisäisin listaan Ristin Voitto -lehden, jonka valheellisuus ja pahuus on kovaa luokkaa myös.
En ole fundamentalisti, mutta vastaan kuitenkin:ehdoton n:o 1 in Mein Kampf. kakkossijan saavat jakaa Musta ja Saatanallinen Raamattu (en tiedä niistä mitään, mutta oletan että ne ovat saatananpalvojien vakiokamaa). Nietzsche, Marx, Koraani ja Darvin eivät mielestäni kuulu tähän listaan; en näe niissä mitään saatanallista.
nuo kirjat ja numerolistan kans.Olihan raamatussakin se kohta jossa ne uskoon tulleet polttivat harhaoppikirjansa joiden arvo rahallisesti oli suuri.