Efesolaiskirje:
2:8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
Tuokaan teksti ei ole nykytutkimuksen mukaan Paavalin kirjoittama.
Alkuperäisessä käsikirjoituksessa ei ole merkkejä siitä että kirje olisi ollut Efesolaisille eikä siellä mainita Efesoksen paikkoja tai henkilöitä.
Roomalainen aristokraatti Lucius Piso on todennäköisesti kirjoittanut kirjeen Efesolaisille kuten hän on puhtaaksikirjoittanut melkein koko uuden testamentin.
Toki noita Pisonkin tekstejä on kirkonmiehet jälkikätteen muuttaneet esim: apostolien tekoihin.
Raamattuunko pitäs luottaa?
4
242
Vastaukset
- valitettavasti-..
Olet oikeassa sillä suurin osa Paavalin nimissä kulkevista kirjoituksista ei ole Paavalin itsensä kirjoittamia eikä edes siltä ajalta, jolloin Paavali eli.
Raamattu on todella ihmistne kirjoittama. Ne kirjoitukset on ne mitkä uskon kautta on nähty uskon keskeisimmiksi asioiksi. Raamattu on kokonaisuus ja kokonaisuutena sitä tulee myös lukea.
Kuitenkin voidaan totdeta että ilman Pyhää Henkeä kukaan ei taida noita sanoja oikein ymmärtää.
Raamattua pitää lukea uskon katta.
Raamatun keskeisimpiä perjaateita on
- rakasta Jumalaa yli kaiken
- lähimmäistä niin kuin itseäsi
Keskeisin opillinen asia on
- ihminen pelastuu yksin uskosta yksin armosta lahjana saamastaan vanhurskaudesta.
- Jeesus ja hänen sovintouhri kulkee raamatun ensilehdiltä koko tuon kirjan lävitse. Minä olen tie totuus ja elämä...
Suomen kielinen raamattu on myös ihmisten kääntämä.
Ajattelen että raamattua ei ole tehty luettavaksi jae sieltä ja jae täältä. Vaan se on tehty luettavaksi yhtenä kokonaisuutena. Keskeisin kysymys käytännön elämässä on se miten lähimmäisen rakkaus toteutuu. Missä on oikeus ja kohtuus. Se on ollut eri aikoina eri kohdissa. On asioita (10 käskyä) jotka eettisesti ovat yhtä oikein kuin ennenkin. Älä tapa, älä varasta...
Se opettaa myös anteeksiantamisesta ja anteeksi saamisesta, miksei myös anteeksi pyytämisestä. Raamattu opettaa myös tasa-arvosta vaikka sitä käytetäänkin vallan välikappaleena kuten kaikkia uskontoja.
Jos ihminen elää raamatun sanan mukaan hän ei voi
- rikkoa lähimmäistä vastaan
- kytää uskontoa vallan välineenä
- olla vääryyden puolella
- hänen tulee olla oikeudenmukainen kaikkia kohtaan jne....
Vaikka sinänsä et uskoisi ja luottaisi raamatun sanaan jos elät niiden eetisten ja moraalisten perjaatteitten mukaan mitä siinä kirjassa on tarkoitaa se minusta sitä että sinun arvojasi voisi pitää hyvinä arvoina.Kokonaisuutena se vasta sekasotku on joka ei pidä paikkaansa.
Esim:
Raamatun mukaan Nooan arkkiin ei pelastunut kuin Nooa ja kolme poikaa miniöineen.
Raamatun mukaan kuitenkin Aatamin jälkeläisistä monet olivat niin pitkäikäisiä että elivät yli vedenpaisumuksen.
- Fantasiapohjaista
Sen mitä tekstejä Raamattuun otettiin, päättivät katoliset kirkkoisät 400-luvulla keskenään.
Ei pidä ottaa Raamatun kirjoja vakavana historiankirjoituksena, eikä niiden henkilöiden kirjoittamina joiden nimet kirjoittajina mainitaan. Jututhan siirtyivät sukupolvelta toiselel suullisena perimätietona. Kirjoittamisvaiheeseen ne pääsivät vasta kymmeniä ja jopa satoja vuosia "tositapahtumien" jälkeen. Ei niiden kirjoittajilla ollut enää mitään todellista yhteyttä tapahtumiin.
Toinen uskottavuutta heikentävä seikka on varhaisimpien kirjoitettujen käsikirjoitustekstien heikko säilyminen. Apostolien toista esim. ei ole kokonaisia käsikirjoituksia säilynyt missään, vaan tekstit ovat hauraita pahoin vahingoittuneita fragmentteja. Niistä on ote siellä toinen täällä pitkin maailmaa. Nettiin on laitettu osia esim. "Paavalin kirjeistä", ja siitä näkee millaista mielikuvitusta vaatii saada niistä selkoa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3802490IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk731925- 1541479
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten141316Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021221Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48985- 90904
- 71872
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44870- 28843