Useimpiin kysymyksiin vastaus

Täälläkin kysellään jatkuvasti jehovantodistajista sitä sun tätä, joihin on vastailtu jo sen sadannen kerran. No eipä siinä mitään, ei kysyvä tieltä eksy, mutta pientä oma-aloitteellisuutta kannustaen, laitan linkin, josta monet arkipäiväiset kysymykset jehovantodistajista saavat vastauksensa.

http://www.veljesseura.org/?q=node/349


Ne jehovantodistajat, jotka ylenkatsovat kyseistä sivustoa, tai nimenomaan ylläolevaa osaa siitä, voivat kernaasti kertoa mikä sivuissa on esimerkiksi valheellista. Sivuston ylläpitäjäkin olisi tuosta informaatiosta varmasti kiitollinen.


Mitä mieltä olette muuten kyseisiltä sivuilta löytyvästä uudesta keskustelufoorumista? Vaikka keskustelufoorumin tarkoitus ei ollut kilpailla H2o:n kanssa, sai se silti kyseisen sivuston näkemään viimeiset päivänsä. Hyvä vai huono asia?

Itse olen sitä mieltä, että H2o-sivuston olemassa olo on ollut korvaamaton apu sadoille toipuville jehovantodistajille. Sen sulkeminen oli sinänsä vain ajan kysymys heikohkon käyttöjärjestelmänsä ansiosta. Toisinsanoen aikansa palvelleena, siirtyi ansaitulle eläkkeellensä.

5

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eetunari

      vähän vaikeampi kirjoittaa tuolle palstalle siis henkisessä mielessä. H20 oli sopivan epäasiallinen ajoittain joten siellä uskalsi sanoa loppuunsaakka viilaamattomia mielipiteitä, mutta veljesseuran foorumille on jokin kynnys lähteä kirjoittamaan.

      • >>H20 oli sopivan epäasiallinen ajoittain joten siellä uskalsi sanoa loppuunsaakka viilaamattomia mielipiteitä, mutta veljesseuran foorumille on jokin kynnys lähteä kirjoittamaan.

        Ymmärrän mitä tarkoitat. Palstalla onkin hyviä kirjoittajia, jotka tietävät mistä puhuvat. Vaan ei se mitään, itsekin kirjoittelen sinne suhteellisen vapautunein mielin, enkä todellakaan viilaa tekstejäni viimmosen päälle - kuten tinkimättömään tapaani kuuluu - hehheh.

        Ehkä paras ratkaisu ylittää tuo henkinen kynnyksesi onkin aloittaa rekisteröitymällä palstalle, ja kirjoittaa pieni kuvaus itsestäsi kirjoittajien esittely -osioon. Siinä voikin samalla sitten raottaa oman kirjoittelunsa 'rosoisuutta', jolloin kenellekään tuskin tulee mieleen lähteä sen innoittamana tekstejä arvioimaan.

        Mukaan sakkiin vain. Sata rekisteröitynyttä -raja lähestyy jo.


    • Leviatan

      kanssa ei neuvotella PISTE.

      • >>Terroristien kanssa ei neuvotella PISTE.

        Ajatus sisältää sen verran totuuden siementä, että terrorismikin on usein epäinhimillisten olosuhteiden kautta syntynyttä protestointia, mutta tässä tapauksessa vaikuttamisen yrittäminen on onneksemme inhimillisempää. Se ettet sinä sitä ymmärrä ei muuta asiaa.

        Kykysi 'neuvottelemiseen' vastauksiesi perusteella ei kyllä päätä huimaa, että sinänsä ymmärrän asenteesi. Voi tietenkin olla etäisesti helpottava fiilis päästää tuntojaan julki tällaisella palstalla, mutta näillä vastauksilla teet itsesi lisäksi myöskin vt-seuralle karhun palveluksen.


    • Hymistely,hymistely

      antoi jotain osviittaa. Luen illan mittaan kaiken mahdollisen veljesseuran "toilauksista", vaatimuksista, lapsenryöstöistä ja ihmisen omantunnon pilaamisesta.

      Siis; kiitos t-i-u-k-u.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe