aikoinaan kesällä kesälomalla ollessani ja muistan, että se oli mukavaa aikaa.
Kesällä on mukava erota kirkosta.
Itse erosin
12961
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
En tiedä, mistä mormonikirkosta erosit, mutta minusta tuli kesällä Suomen ortodoksisen kirkkokunnan jäsen. Eroamiseen suosittelen karkauspäivää, oli kuppikunta mikä tahansa.
Kristityillä on veikeä käsitys, jonka mukaan eroaminen on jotenkin joukon pettämistä tai karkaamista. Kukaan ei synny mihinkään puolueeseen, uskontoon tai rikosrekisteriin, joten miksi syyttömiä pitäisi laittaa niihin ilman omaa tahtoa.
Karkauspäivän ehdottaminen eroamispäiväksi on oikeasti huono ajatus. Neljässä vuodessa kirkosta eroaa yli kaksi kertaa niin paljon ihmisiä kuin ortodoksisessa kirkossa on jäseniä, joten se aiheuttaisi melkoisen sekaannuksen.
Samalla logiikalla kirkkoon pitäisi liittyä Uunon päivänä (A. Kasanko kirjassaan Nimi ja Usko kertoo Uunon tulevan Onufrios nimestä, joka tarkoittaa Pyhälle härälle vihittyä). Oikeasti eri tavalla uskovalle vinoilu on tyhmää, joten toivon Sinulle monia armorikkaita vuosia.
Kuka istuu Härän selässä?
http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/Images/Euro2GR.jpg
naispappi !
Onko sittenkään ?
Jospa se on piispustin joka on naamioitunut?
Ovelaa tuossa on se, että kuka kahjo nyt härällä kölköttelee.Se on varmaan hei leikkikuva.
Ei kukaan härällä haluu mennä minnekkään.Ei ees ärrälle.
Härkiä käytettiin Suomessa vain vetojuhtina, sillä sen elättäminen talven yli oli halvempaa kuin hevosen. Toisaalta härkiä käytettiin yleensä härkäparina, jolloin hinta meni yksiin.
Härällä ratsastaminen taitaa tapahtua vain härkätaisteluissa härkäkultissa, jossa taidettiin uhrata kauniita vähäpukeisia tyttöjä silmäniloksi :-) Onko muuten kukaan ajatellut, miten paljon enemmän siinä oli äksöniä kuin keski-ikäisen miehen riiputtamisessa?
Aikoinaan olin kotona talvella takan ääressä ja katselin tyytyväisenä lumiseen luontoon. Olin eronnut ja tyytyväinen. Voi niitä aikoja.
Muistan miten tyytyväinen olin kun pelastin lapseni kirkkoon liittämiseltä ja myöhemmin koulun uskontotunneilta.
että en ole eronnut kirkosta.
Kummallista , mutta se oli upeaa aikaa.
"Kummallista , mutta se oli upeaa aikaa"
Elämässä tarvitaan juhlia ja kohokohtia. Kokeileppas kirkosta eroamista!
Joo, kesälomalla kannattaa hoitaa kaikki rästihommat, jotka talvella on jääneet tekemättä. Esimerkikisi jos kirkosta eroaminen on jostain kumman syystä vielä tekemättä, hoida asia nyt kuntoon. Helpottaa.
Olen täysin eri mieltä. Nyt kaikki ihanasta ulkosäästä kirkkoihin hikoilemaan ja kuulemaan herran sanaa!
Minulla on 70-luvulla kavereita, joilla oli tapana Ruotsissa helteellä mennä kirkkoihin. He etsivät jonkin rauhallisen nurkkauksen, kaivoivat viininsä esille ja keskustelivat maailman menosta. Kuulemma henkilökunta ei koskaan tullut ajamaan pois. Hienoa, että kirkko on avoin kaikille!