Toivoisin, että tällä keskustelupalstalla ryhdyttäisiin keskustelemaan Isä meidän -rukouksesta, Herran siunauksesta, Autuuslupauksista ja Ps. 23. Tässä muutamia esimerkkejä ehdotuksistani. Nämä aiheet ovat mielestäni adventtisanoman hengellisen korostuksen keskeisiä aiheita. Uskoisin, että muitakin kristittyjä nämä meille niin rakkaat ja keskeiset asiat kiinnostaisivat. Toivon ainakin, että ehdottamani aiheet ovat rakkaita kaikille kristityille.
Valitkaa parempia keskusteluaiheita
Kristillisyyttä kaipaava
5127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
koska tämän palstan ovat vallanneet adventisteja intohimoisesti vihaavat räksyttäjät, jotka tappavat kaiken järkevän keskustelun joukkoparjauksellaan.
Apostoli Paavalilta nämä ajatukset listalaisille:
"Olkoon rakkautenne vilpitöntä. Vihatkaa pahaa, pysykää kiinni hyvässä. Osoittakaa toisillenne lämmintä veljesrakkautta, kunnioittakaa kilvan toinen toistanne...Toivokaa ja iloitkaa, ahdingossa olkaa kestäviä, rukoilkaa hellittämättä. Auttakaa puutteessa olevia pyhiä, osoittakaa vieraaanvaraisuutta. Siunatkaa niitä, jotka teitä vainoavat, siunatkaa älkääkä kirotko. Iloitkaa iloitsevien kanssa, itkekää itkevien kanssa. Olkaa keskenänne yksimielisiä. Älkää pitäkö itseänne muita parempina, vaan asettukaa vähäosaisten rinnalle. Älkä olko omasta mielestänne viisaita. Älkää maksako kenellekään pahaa pahalla, vaan pyrkikää siihen, mikä on hyvää kaikkien silmissä. Jos on mahdollista ja jos teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien kanssa". (Room. 12:9-18). Tässä muutamia ohjeita käytännölliseen kristillisyyteen. Näissä apostoli Paavalin meille jättämissä sanoissa on varmasti huomioimisen arvoista meille kaikille.
tuo niille räksyttäjille, niin intoutuvat kahta kauheampaan räksyttämiseen. Täyttävät kaikki nettipeelon tuntomerkit.
Kristillisyyteen kuuluu sellaista, mikä näkyy ja kuuluu. Aito kristillisyys huomataan, kun olemme tekemisissä toisten kanssa. Paavali luetteli Room. 12. luvussa asioita, jotka ilmenevät aidon kristityn kanssakäymisessä toisten kanssa.
olet oikeassa.