vai tuleekohan se ollenkaaan....
Paljon siitä dokkarista keskusteltiin, kuinka uskiksille laitetaan jauhot suuhun esittämällä visaisia kysymyksiä kuinka tulit uskoon ym.ym..
No tämä ateistien "ristiretki" on kuivunut kasaan, jo ennen kun se alkoikaan.
Hohhoijaa...no joo..
Paljon siitä dokkarista keskusteltiin, kuinka uskiksille laitetaan jauhot suuhun esittämällä visaisia kysymyksiä kuinka tulit uskoon ym.ym..
No tämä ateistien "ristiretki" on kuivunut kasaan, jo ennen kun se alkoikaan.
Hohhoijaa...no joo..
Vastaukset 16
Vanhimmat
provoilun aihe, kun kerran aivan tasan tarkkaan tiedät, miksi sitä ei ole tulossa...
Kerro itse mikä trollauksessa viehättää?
odotan kiihkeästi dokkarin valmistumista...
Niin moni muukin. Itse asiassa puhuttiin juuri puhelimessa millin kanssa ja lyötiin avaus lukkoon, valitettavasti se saadaan kuvattua vasta ensi kesänä, tämän kesän puolelle ei enää ehdi. Kädet täynnä työtä kummallakin. Hassuna triviatietona muuten; ajomatka millille kesti melkein neljä tuntia :D voit siis kuvitella että usein emme näe, saatikka pääse yhdessä työskentelemään.
Kysyisin muuten sinua lapsenvahdiksi projektintoteutuksen avuksi jos niin innolla odotat mutta, hmh, ymmärrettävistä syistä en luota lapsiani sinulle :D
***
Eli aiotte tehdä dokkarin ja kysellä kaikkea uskovaisilta? Ideana on debunkata mitä he sanovat? Aika jännä :P
Suostuukohan suomalaiset tommoseen, aika tabua puhua uskosta. Ketä ajattelitte ottaa dokkariin ja silleen?
"kysellä kaikkea uskovaisilta" ei oikein kata aihepiiriä; tarkoituksena on saada keskusteluun eri lahkoja joita Suomessa toimii ja luodata sitä miten uskonto ihmismieleen ja yhteiskuntaan todella vaikuttaa. Ei siis mollata uskovaisia :D vaan lähteä soppaa lusikoimaan avoimin mielin, mahdollisimman lähellä objektiivisuutta. Uskonnoissa ON hyviä puolia, niinkuin tiedämme. Okei, pointin vuoksi on ehkä pakko painottaa sitä negatiivista noiden lahkojen suhteen.
Eihän kukaan mukaan lähtisikään jos pelkkä tarkoitus olisi mollata.
Ketä ottaa? Ensinnäkin rivi-ihmisiä, niitä jotka uskovat tavan vuoksi vaikkeivät tiedä mihin. Haastattelemalla saada kuvaa siitä mitä suomalainen uskonmaisema pitää sisällään. Lahkojen johtohahmoja olisi ihana saada myös mukaan, kertomaan omista käsityksistään ja siitä miten niitä käytännössä toteutetaan, hyvässä ja pahassa. Psykologiselta kantilta asiantuntijoita valaisemaan kansankielellä sitä miten joidenkin lahkojen harjoittama aivopesu toimii huomaamatta; miten uhriksi voi jäädä rationaalinen ihminenkin. Uskontojen uhreja toki mukaan, itsestäänselvää, kertomaan kokemuksistaan. Kaikki puolet mitä vain esiin saa.
Jos olet kiinnostunut viskaamaan ideoita tai muuten osallistumaan, postita ajatuksia, vaikkapa minulle [email protected] . Osallistujia tältä palstalta on haalittu, useimmat varmasti jo miettivät mihin mentiin :D
***
Toivottavasti tulee ihan kunnon dokkari, idea ainakin on hyvä. Koti-kameroillako kuvaatte vai joillakin ihan "oikeilla"?
Johtohahmoja saa varmasti mukaan jos esiintyy asiallisesti ja kiinnostuneesti, ja vähän kehumalla..;)
Varmaan joku katukysely kristittyjen perusasioista olis hauska, testata että kuinka paljon(=vähän) oikeasti tiedetään uskonasioista ja omasta uskonnosta.
"Miksi vietetään --- päivää?", "Miksi on kaste?", "Mikä on Jobin tarinan opetus?", "Mikä on öylätti?", "Mihin kirkko käyttää sen teiltä perimänsä rahat?", "Onko protestantteja enemmän kuin katolisia?", "Oletko oikeasti lukenut Raamatun?" ja kysyä ehkä samat niiltä johtohahmoilta..
Skientologit olis varmaan hyvä lisä, jos ne suostuisi haastateltaviksi.(Niilläkin taitaa jo olla Suomessa rikollista toimintaa, ainakin jotain oli netissä..) Myös Sana ja Ylistys kirkko tarjoaisi tutkittavaa..
Ja suomalaisten näkemystä ateisteista ja agnostikoista olisi kiinnostava kuulla. Ja jos löytyy ex-uskovaisia, etenkin pappeja joista on tullut ateisteja.
Haastakaa joku johtohahmo lukemaan Dawkinsin kirja ja soittakaa perään kun on luettu..:P
Hehe en tiedä miten muuten voisin auttaa, mut ainakin ideoita löytyy :P
Lähettää kulttijohtajalle Dawkinsind kirja ja soittaa perään arviota, tuo oli loistoidea!
Ihan ammattilaiskalusto on odottamassa, ja ammatikuvaaja, tosin vain yksi. Mutta noh, sillä pärjätään. Osaksi myös käsvaraa ihan tunnelman luomiseksi :D mutta kuulemma ihan tavallisilla digivehkeillä saa aikaan täysin käyttökelpoiseen kuvan. Väittää kuvaajamme. Siis osaksi sellaisilla, hänellä on käytössään paremmat vehkeet.
Asiallisesti ja kiinnostuneesti olemme yrittäeet lähestyä' esimerkiksi paikallisia helluntaiseurakuntia mutta vastausta ei ole kuulunut. Noh, iana joku löytyy. Jos johtohahmot haluavat asiallisen kuvan itsestään antaa, kannattaa vastata. Jos asialliset kieltäytyvät, sitä joutuu käyttämään sitä kenet saa. Siinä on vaaransa, heille.
Juuri kadunmiehen tietoa sraamatusta olisi hauska saada haastateltua. Jos kysyttäessä vastataan uskovan raamattuun, tiedetäänkö sitä totena ja kuinka tarkkaan tiedetään mitä siellä lukee? Perustuuko usko siihen perimätietoon (Jeesus syntyi tallissa esimerkiksi, puhdasta traditiota, raamattu ei mainitse mitään tallia, vain talon) vai lukemiseen. Onko ihmisen usko uskonnonopettajan syöttämää vai itse löydettyä, ja miten. Miten ihminen uskonsa kokee.
Aiai, scientologeja... :D namnam. Jehovantodistajat tosiaan aika kärkäs ryhmä ja hyvin kyseenalaisin keinoin liikenteessä, onneksi haastateltavista löytyy jo seurakunnastaan ulospotkittu sellainen. Hyvin avoin.
"Toivottavasti tulee ihan kunnon dokkari"
Se oli tarkoitus, ja juuri siksi tätä aikataulua venytetään sen mukaan kuin on tarvis. Juosten kusten ei tule mitään, itsekritiikki ei anna myöden antaa ulos tavaraa joka on vain hutaistu kasaan ilman kunnon ajatusta. Siinä kestää sen minkä kestää, vaikka viisi vuotta sitten saakuta mutta lopputuloksen on oltava esittelyn arvoinen.
Ideoilla voit auttaa hienosti :D sähköpostin annoin, käytä sitä jos jotain tulee mieleen. Ana lopputeksteissä tilaa on :D
***
Niinkuin myös varmasti muistat, oli puhetta jotta tässä on monen monituista muutakin projektia tehtävänä ja elämä elettävänä :D odottele ihan rauhassa vaan. Puhe oli aikaisintaan vuoden 2008 keväästä, näillä näkymin menee jo siitäkin yli.
Unohdettu sitä ei ole. Hyvä ettette tekään.
***
kun on niin paljon "muita " projekteja..
seli.. seli...ja kiä...kiäh päälle!!
...ja hiljaista? Meidän ei ole, onneksi. Eteen tulee muita projekteja, joista yksi on avautumassa itse asiassa juuri tänään... projekti jonka lopputulos vituttaa minua, oletettavasti vituttaa myös milliä, mutta hän sentään saa siitä jotain irti. Tästä pottumainen mielialani viime päivinä.
Hitsi että tekisi mieleni raivota tässäkin. Noh, hillitsen itseni. Tiedän ettei kiinnosta :D
Taiteilijoita kun ollaan, pitää niitä omiakin projekteja ja töitä tosiaan tehdä että järjissään (ja leivänsyrjässä) kiinni pysyisi. Itselläni myöskin ne pihkuran lapset teettävät töitä joista ei voi luistaa :D.
Anteeksipyyntöni jos odotus tuntuu ah niin pitkältä. Tee jotain mukavaa välillä, se auttaa!
***
Olet Kaatis! :D Toi "kiäh" paljasti Kaatiksen.
niinhän se paljasti..oli varmaan tarkoituskin..
ateismin maata;
Tulin uskoon bussikuskin istuimella keikalle lähdön hetkillä. Lyhyt rukous; Jeesus, JOS olet olemassa, anna minun kaikki syntini anteeksi ja ota minut omaksi lapseksesi. Aamen!
Se oli 5-6 sek rukous, että ei se kauan vie, kun usko sytty ihmiseen! Kestänyt jo noin 25v.
Ateisti ovat kyllä omasta mielestään erittäin viisaita ihmisiä, siinä vain on yksi paha miinusmerkkinen elementti; Heidän ihmisviisautensa estää Jumalan löytämisen,,,, tai eiväthän he etsikkään sellaista,,,,tai voivat etsiäkin piilotajuisesti, kun ateismin palstat ovat täynä Jumala- asiaa?
Alkaiskohan nyt keskustelu uskoontulotodistuksista?
tv;Jumalan hullu sukovainen.
Allahin!
missään vaiheessa ja allah on saatanan kätyri!
Koskahan se Jeesus tulee? Ollaan jo pari tuhatta vuotta odoteltu. Samassa ajassa voidaan tehdä lukemattomia dokkareita.