palvoinko väärää jumalaa?

yhtenä päivänä tunsin itseni todella masentuneeksi ja huomasin mummon luona seinällä mutsin entisen kuolleen koiran muistopatsaan.

ajattelin sitten ''rukoilla'' patsasta ikään kuin toivoen jotain henkeä apuun

kun jos semmoisia henkiä vaikka olisi olemassa? jumalan lisäksi?

niin rankaisiko/rankaiseeko jumala minua tästä, palvoinko väärää jumalaa?
1167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei se ole sen väärempi kuin kristinuskonkaan jumala joka tappaa ja tapattaa.

Älä tapa käsky koskee kaikkia, niin valtioita kuin ihmistäkin ja kristinuskokaa ei ole sen suhteenkaan saanut mitään eri vapautta!

Vain Jumalalla on oikeus tappaa ja tapattaa tai määrätä tapettavaksi.
Sen oikeuden Jumala piti itsellään suojatakseen meitä pahaa esivaltaa vastaan. Ellei Jumala olis niin tehnyt olisi sellaisten esivaltojen kuin Hitlerin, Stalinen, Husseinin, kristinuskon jne murhaaja esivaltojen jumalattomuudet Jumalallisia ja niinhän ei voi olla koska älä tapa käsky koskee kaikkia ilman mitään muita ehtoja kuin mitä Jumala itse määrää.

Jeesuskaan ei ollut kristitty ja Hänen seuraajatkin murhattiin kristinuskon ja Paavalin toimesta ja siten menetimme Jumalan ja Jeesuksen Sanan Raamatun joka oli Jeesuksen seuraajilla muisti tietoina. Nyt meillä on väärennetty raamattu johon on vaikea luottaa. Eihän kristinuskokaan luota sen yhdeksään (9) älä tapa käskyyn!!!

Jeesus ei ollut saatanaa jumalanaan palveleva! Tuon tiedon esiin saamiseksi omasta sielustaan on oltava rehellinen itselleen ja Hänelle!
Valtakunnassa ei ole uskovaisia. Sinne kun pääsevät vain he jotka tietävät!

Matt. 12:30 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.

Isän tahdon noudattamista on älä tapa käskyn noudattaminenkin!
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon." (Matt. 7:21-23)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelevä.. kirjoitti:

yhtenä päivänä tunsin itseni todella masentuneeksi ja huomasin mummon luona seinällä mutsin entisen kuolleen koiran muistopatsaan.

ajattelin sitten ''rukoilla'' patsasta ikään kuin toivoen jotain henkeä apuun

kun jos semmoisia henkiä vaikka olisi olemassa? jumalan lisäksi?

niin rankaisiko/rankaiseeko jumala minua tästä, palvoinko väärää jumalaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu