heiltä jotka ovat siirtyneet 1 miehen oy:hyn. Olisi mukava kuulla, muuttuiko paljon tmi:een verrattuna? Oliko myönteistä tai kielteistä?
Onko 1miehen oy raskas verrattuna tmi:een?
kokemuksia..
132026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Yrittäjän arki on raskas ja karikkoinen - varsinkin kun on yksin ja sosiaaliturvaverkko loppuu (myös yrittäjän perheeltä ns. "talouteen kuluvalta") kun alkaa yrittäjyyden.
ajattelin lähinnä näitä muotoseikkoja, eli onko huomasiko muuten eroja näiden välillä?
Kannattaa tilitoimistossa lasketuttaa veroetuja.
Mikäli mitään hyötyä ei verotuksellisesti ole, niin ei kannata siirtyä oy:öön.
Osakeyhtiö on hyvä, jos toiminimen tulosta joutuu maksamaan yli 30% veroa tai yrittäjiä on kaksi.
Jos oikeasti osaa pitää oy:n ja omat rahat erillään, niin silloin sujuu. Usein kuitenkin yrittäjä käy nostamassa satasen omaan taskuun firman tililtä ja sitä satasta sitten veivataa takaisinlaskentana eli onko se oikea palkka ollut 120 ja tilitetään siitä verot ja sotut verottajalle. Sinä nimittäin muutut palkansaajaksi vaikka olisit aivan yksin ja verolaskelmissa pitäisi huomioida myös tuo pakollinen sotu (2,9%). YEL:n voi pitää samana.
Kirjanpitohan ei muutu oikeastaan ollenkaan, mutta kai se tilintarkastus on vieläkin suoritettava pienissäkin yhtiöissä.
Osakeyhtiön ja toiminimen edut vaihtelevat noin viiden vuoden välein.
Mikäli ei ole isoja riskejä niin tällä hetkellä osakeyhtiöstä ei ole juuri etua, saa vain isomman byrokratian riesakseen.
Joskus on ollut toisinkin, pystyi kuittaamaan nykyrahassa neljännesmiljoonan euron tulot melko mitättömillä veroilla. Mutta se on mennyttä aikaa.
osakeyhtiön isolla byrokratialla ? - sitäkö, että joudut kerran vuodessa tekemään kaksi pöytäkirjaa (yhtiökokouksen ja hallituksen kokouksen, nämäkin tilitoimisto voi tehdä ohjeidesi mukaan) vai mitä byrokratiaa ?? - Minusta se on aika pieni hinta siitä, ettei tarvitse henkilökohtaisesti vastata aivan kaikista yrityksen velvoitteista.
Pikkuosakeyhtiössä mm. pankki vaatii henkilökohtaisen takauksen lainoille.
Vastuiden helpottuminen koskee lähinnä sitä jos kämmää tosi pahasti, siihenkin on saatavissa vastuuvakuutus´.
tietystkin, mutta osakeyhtiössä et ole vastuussa niistä veloista, joille et erikseen ole antanut henkilökohtaista takausta tai muuta panttia ja jos on kyseessä vähänkin mittavampi yritystoiminta, niin tällä on todella iso merkitys.
Vastuuvakuutus on sitten taas aivan eri juttu eikä liity näihin heikon taloudellisen tilanteen aiheuttamiin vastuisiin yhtään mitenkään.
Oy:n byrokratiaa. Rahanostot tulkitaan palkaksi, josta laskettava ennakonpidätys ja sotut. Valvontailmoitus verottajalle ja tilitykset kuukausittain sekä vuosi-ilmoitus tammikuussa.
Toiminimessä voit nostaa ja sijoittaa rahaa mielinmäärin, kirjaukset vain yksityisottotilin kautta.
kun murrut valtavan byrokratian alle, kun joutuu itselleen palkkakin maksamaan ! taidat ollat tätä nykyistä pullamössösukupolvea, joka on tottunut saamaan kaiken valmiiksi tehtynä !- pyydä ihmeessä ÄITISI avuksi !
Tuolla ajatusmaailmalla ei kannata haaveillakaan yrittäjäksi alkamisesta - oikea ruikuttajan perikuva !- hyi helvetti
en nähnyt kritisoimassasi viestissä mitään erityistä ruikutusta. Olisikohan niin, että _sinun_ kaltaisesi todellisuuden vääristäjän pitäisi pysytellä pois keskustelupalstoilta, joissa on aikuisia ihmisiä?
jo vain.
nikin ruikuttajalle ....
Olen toiminut 9 vuotta yrittäjänä toiminimellä. Minulle ei ole verotuksellista hyötyä toimia osakeyhtiön kautta. Toiminnan käynnistäminen ja pyörittäminen ei ole vaatinut myöskään vierasta pääomaa, joten sekin puoltaa helpomman yritysmuodon puolesta.
Toiminimen alla voin nostaa ja sijoittaa rahaa, eikä jokaisesta nostosta tarvitse tehdä palkkakuittia. Eikä pyörittää erillistä palkkakirjanpitoa. Se mitä vuoden lopussa jää tuloslaskelman viivan alle on minun verotettavaa tuloa.
Eikös yrittäjälle ole tärkeintä keskittyä olennaiseen, eikä papereiden pyörittämiseen...