eli jos ei ole köyhiä ei voi olla rikkaitakaan.
Rahan arvon tae on myös köyhät, ei rikkaat tee työtä muutaman euron tuntipalkalla, eli rahalla saa paljon kun on köyhiä.
Yhteiskunta ei pyöri jos ei ole köyhiä, eli köyhät on tosi tärkeitä.
Rahan arvon tae on myös köyhät, ei rikkaat tee työtä muutaman euron tuntipalkalla, eli rahalla saa paljon kun on köyhiä.
Yhteiskunta ei pyöri jos ei ole köyhiä, eli köyhät on tosi tärkeitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole ihan varma mitä tarkoitit. Mutta tosiaan esimerkiksi työmarkkinoiden toimimisen kannalta on välttämätöntä että pieni osa ihmisistä on työttömiä.
"Täydellistä" maailmaa ei ole olemassa. Kommunismi ei toimi.
Kuka on puhunut järjestelimistä johon ns. kommunismi kuuluu. Voi olla ratkaisuja silti.
Olet oikeassa. Onneksi köyhiä on olémassa niin me rikkaat voidaan pompotella niitä niinkuin huvittaa.
suuruudessasi.
Milloinkas olet nähnyt ns rikkaan henkilön, joka on asunut ja elänyt yksin, vaikkapa luolassa tai kuplassa tai saaressa? Tai oletko ikinä edes kuullut muusta maailmasta suljetusta ihmisjoukkiosta, jossa kaikki ovat ns rikkaita?
Jotta voit olla rikas, tarvitset muita ihmisiä, ja jos haluat olla tosi rikas (a la suomalainen verrattuna muihin maailman ihmisiin), niin osan näistä muista ihmisistä täytyy vielä myydä työpanoksensa ja elämänsä erittäin halvalla (palkkaorjuus) tai antaa se suunnilleen ilmaiseksi. Yksin et voi koskaan olla rikas. '
Nykyajan palkkaorjuus joillakin ihmisillä on pahempi kuin oikea orjuus. Orjilla oli meinaan elämä paremmalla mallilla.