Kuolema korjaa satoa

Koska ihminen on tuomittu kuolemaan jo syntyessään, niin mitä järkeä on ylipäätänsä syntyä tänne hetkeksi olemaan, kärsimään ja lopuksi sitten jokatapauksessa kuolee pois ?

Kumpa ihmistä ei olisi koskaan tullut olemassaoloon.
7630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

sanoi; "Life is a ride".

Äänestä

Ihminen syntyy kahdesti ja saa Jumalallisuuden kasteen.

/Ensin lapsi syntyy raskauden alkaessa ja silloin lapsi saa Jumalallisuuden sielun, elämän kirja ja elämäm ohjeet.

/Toinen, siis se uudelleen syntyminen tapahtuu kun lapsi tulee pois äidinsä kohdusta Jumalallisen kasteen saaneena äidinsä lapsivedessä.

Ihminen kuolee kerran tai/ja kahdesti.

/Ensimmäinen kuolema on kun fyysilliset toiminnot kehossa loppuu.

/Toinen kuolema koskee heitä joita Valtakunta ei kelpuuta taivaaseen. Joka eläessään hylkää Jumalan ja Jeesuksen tahdon, kuolevat sielullisesti; "...sen sielun on kuoltava."

Äänestä

Tää laiffi on tämmönen sielunkehitysreissu.

Vähän kuten koulu - elämän koulu.

Oliko siellä koulussakaan nyt niin KIVAA aikanaan?

Tai no, suhtautumiskysymys..

Äänestä

Ihminen syntyy, kasvaa, kokee, tietää, rakastaa, taistelee, näkee kauneutta ja miettii maailmankaikkeutta sen ajan jonka kohtalo hänelle määrää. Kuolemaa ei ole, kuolevainen elämämme on ikuinen. Pelastusta ei tarvita, kaikki oleva on turvassa.

Äänestä

mitä järkeä. Ei mitään. Ei sen enempää kuin alkueläimellä, paitsi että sillä sentään on jokin funktio.

Äänestä

...Linkolaista ajatusmallia toki kannattanen myös!?!
Inehmohan se lienee tämän Telluksemme tuhoisin olio,kö ?!?
Jatkuvasti lisääntyen ja tuhoten elinympäristöään !!! Uskontoineen ja poliittinen hajatusmallineen !?!
;-)
p.s. vaikka täten en olisi täällä moisia pähkäilemässäkään,kö ?!?
M.O.T.
;-D

Äänestä

No, saammehan me 80 vuotta miettimisaikaa.
Eli meillä on vapaa tahto miettiä ,miten ikuisuuden vietämme. Tämä aika täällähän on
hetki vain. Ikuisuus kestää ja kestää!
Itseltäni meni vähän yli 30 vuotta sen päättämiseen, että haluan viettää ikuisuuteni taivaassa Jumalan ja enkelien kanssa syntini anteeksi saaneena, Jeesuksen ristintyön kautta sovitettuna.
Ja yllätys, yllätys, kylkiäisenä saa jo elämän Jumalan kanssa täällä maan päällä!
Miettimisiin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuolemanoma kirjoitti:

Koska ihminen on tuomittu kuolemaan jo syntyessään, niin mitä järkeä on ylipäätänsä syntyä tänne hetkeksi olemaan, kärsimään ja lopuksi sitten jokatapauksessa kuolee pois ?

Kumpa ihmistä ei olisi koskaan tullut olemassaoloon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu