Gilda

Riitta

Rita Hayworth teki ikimuistoisen roolin elokuvassa Gilda. Hän oli silloin varmasti kauneimmillaan ja kukkeimmillaan elämässään.
Gilda (Rita) riisuu elokuvassa pitkät hansikkaansa laulaessaan jossakin yökerhossa, siinä kohtauksessa on tyylikkyyttä ja seksikkyyttä, jota ei enää nykyään näe.

3

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rosewater

      Gildahan ei muuten ole mitenkään erikoinen elokuva, paitsi Rita Haywardin uskomattoman roolisuorituksen takia. Miten voi ihminen ollakin niin ihana...

    • Bali

      Tämä elokuva Gilda oli kerronnallisesti aika hyvä. Naisena Rita Hayworth ei ole makuuni. Nämä sävelmät (Amadomio / Put the Blame on Me) jotka Gilda lauloi olivat mielestäni rumia. Ei tuu mieleen rumempaa suoritusta kun Lea Laven laulaa Suomeksi Amadomio. Tässä elokuvassa Amadomio tuli aika hyvin sillä sen lauloi kuuluisa "haamuääni" Marni Nixon. Niin kun "Gilda" tanssii pystyy siihen kuka tahansa. Rita oli paljon parempi lähes 10 vuotta tehdyssä elokuvassa Ystävämme Joey jossa vastanäyttelijä oli Frank Sinatra. Samoihin aikoihin (1946) kun Gilda, tehtiin elokuva toisesta naisesta jonka nimi oli Laura. Sinä oli kaikki parempaa kun Gildassa. Kauniimpi nainen Gene Tierney, mielenkiintoisempi tarina, parempi musiikki jne. Sävelmä Laura on niin kaunis, että sellaisia sävelmiä tulee korkeintaa pari 10 vuodessa. Lisäksi olen vieläkin rakastunut tähän Lauraan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3457
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      121
      1797
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      263
      1512
    4. 74
      1366
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      67
      1269
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1117
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1109
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      947
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe