kielletyn puun luo. Jos hän olisi ollut miehensä seurassa, lankeemusta ei luultavasti olisi päässyt tapahtumaan.
Eeva teki virheen poistuessaan yksin
paratiisissa
6178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
2.Korinttolaiskirje:
11:3 Mutta minä pelkään, että niinkuin käärme kavaluudellaan petti Eevan, niin teidän mielenne ehkä turmeltuu pois vilpittömyydestä ja puhtaudesta, joka teissä on Kristusta kohtaan.
EGW: ”Enkelit olivat varoittaneet Eevaa loittonemasta miehestään suorittaessaan päivittäisiä askareitaan paratiisissa. Hänen kanssaan hän oli vähemmässä vaarassa joutua kiusaukseen kuin yksin ollessaan. Mutta mieluisaan työhönsä kiintyneenä hän erkaantui miehensä luota. Huomatessaan jääneensä yksikseen hän tajusi vaaran läheisyyden … hän kulkeutui pian kielletyn puun lähelle ja jäi uteliaana ihailemaan sitä. (Patriarkat ja Profeetat , s. 33. Katso myös Lunastuksen historia, sivulta 21,23 )
RAAMATTU: "Nainen näki nyt, että puun hedelmät olivat hyviä syödä ja että se oli kaunis katsella ja houkutteleva, koska se antoi ymmärrystä. Hän otti siitä hedelmän ja söi ja antoi myös miehelleen, joka oli hänen KANSSAAN, ja mieskin söi" (1.Moos. 3:6).
mitä jeesustelua! xD
noissa ei ole ristiriitaa. Lue koko syntiinlankeemusteksti Raamatusta.
3:12 Mies vastasi: "Vaimo, jonka annoit olemaan minun KANSSANI, antoi minulle siitä puusta, ja minä söin."
Maria synnytti Jeesuksen - se oli kunnianosoitujs naiselle. Naiset myös ensimmäisenä saivat nähdä Jeesuksen ja olivat alttiimpia uskomaan.
Aadam ei ollut kertonut Eevalle kielletystä hedelmästä. Siksi Eeva lankesi. Aadam olisi vielä siinä hetkessä voinut ottaa ohjat käsiinsä, mutta kun ei.
Käärme sai Eevan puolelleen, kuten Paavalikin toteaa, mutta Aadam päätti kummankin puolesta -. ja päätti väärin. Sakarias oli epäuskoinen, mutta Elisabet uskoi oitis. Kannattaa kuulla uskontäyteistä naista!
Uuden luomisessa nainen uskoo ja tekee!!
Niinpä Jumala käskee sinun luottaa uskovan vaimosi sanoihin!!!
1. Moos. 21:12
Mutta Jumala sanoi Aabrahamille: "Älä pahastu siitä poikasi ja orjattaresi tähden. Kuule Saaraa kaikessa, mitä hän sinulle sanoo, sillä ainoastaan Iisakista sinä saat nimellesi jälkeläiset.