Aikomus vaihtaa auto uuteen. Tietyistä syistä kaupat on tehtävä piakkoin eikä voi odottaa vuosikausia mitään tulevia autoveropäätöksiä.
Mutta onko liikkeiden vaihtohyvitykset yleisesti ottaen kohdallaan vai kannattaako vm. 2001 autoa (ajettu 136 tkm) ruveta kaupittelemaan itse ja ostaa auto liikkeestä käteisellä?
Mutta onko liikkeiden vaihtohyvitykset yleisesti ottaen kohdallaan vai kannattaako vm. 2001 autoa (ajettu 136 tkm) ruveta kaupittelemaan itse ja ostaa auto liikkeestä käteisellä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
eli auto myyntiin ja hinta mahti-palvelusta niin tullin mukaan kaupan pitäisi käydä. tosin hinnasta on vielä tonni-kaksi pudotettava koska yksityisten välisessä kaupassa ei ole ostajalla mitään kuluttajansuojaa. Liikkeestä saat kysymällä hyvityshinnan.
"Tietyistä syistä kaupat on tehtävä piakkoin"
Vai onko ostohuuma niin kova että on vaan ostettava uusi piakkoin? !
No joo, myin juuri autoani nettiauton kautta eikä kysyntä ollut mitenkään huikeata. Yksi utelias otti sentään yhteyttä ja myös osti. Autoni oli ikäänsä nähden huippukunnossa ja haluttua merkkiä, eli tiesinkin sen menevän kaupaksi jos vain saisin jonkun houkuteltua katsomaan. Vähältä piti ettei olisi mennyt ollenkaan kaupaksi, suunnittelin jo kilpien irrotusta ja auton romuttamista vaikka autollani oli ajettu vain puolet siitä mitä sinun vaihdokillasi.
Eli kokeile ihmeessä myyntiä, mutta kun autollasi on ajettu noinkin paljon, niin tehtävä lienee vähintäänkin haasteellinen.
Autokauppiaiden tarjoukset vaihtoautosta lähinnä itkettävät, mutta minkäs teet. Yksityisen on tosi vaikea saada autonsa näkyviin ja potentiaalinen ostaja houkuteltua autoa katsomaan. Ja kaiken lisäksi pitää löytää käteisellä maksava ostaja. Eli moni sellainenkin auto joka menee heti kaupaksi autoliikkeen myyntirivistöstä, on mahdoton kaupattavaksi suoraan yksityiseltä yksityiselle.