Olen käyttänyt e-pillereitä 16 vuotta putkeen ja alkaa ahdistaa että onkohan ihan hyvä koko ikäänsä niitä syödä
ja tekis mieli kokeilla kierukaa,mutta pelottaa että minkälaisia oireita pillereiden lopettaminen ja kierukka tuo tullesaa.Minkälaisia kokemuksia?
ja tekis mieli kokeilla kierukaa,mutta pelottaa että minkälaisia oireita pillereiden lopettaminen ja kierukka tuo tullesaa.Minkälaisia kokemuksia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
en tieda loytyyko taalta, mutta esim. cosmopolitan lehden (suomen versio) nettikeskusteluista loytyy pitkia ketjuja kierukan kokeilijoilta, jotka kertoo kokemuksia ja vaihtaa tietoja. kantsii ehka lukea sielta?
joillekin ilmeisesti sopii erittain hyvin, ovat tyytyvaisia.niita on kahdenlaisia, kupari ja hormonikierukkaa, jalkimmainen ilmeisesti harmittomampi jos ei hormoneista ole haittaa.
ihmisilla on ollut, paikkakunnasta riippuen, vaikeuksia loytaa laakari joka sen suostuu asentamaan julkisella puolella. Ilmeisesti koska vaatii jonkun verran ammattitaitoa ja osaamista, ja vanha ennakkoluulo etta niita ei saisi muka asentaa kuin synnyttaneille viela jyllaa.Reseptin kirjoitus on nopeampaa.. ;)
itse otin teininä kuparikierukan. Ei ole mitään oireita ollut ja on ollut melkein ilmainen.
Suosittelen mieluummin kupariversiota, sillä hormoniversio voi aiheuttaa hormonaalisia oireita.