Lapin yöttömässä yössä

Jesse.Jeesiö

Matkailijat seikkailevat lapin yöttömässä yössä. Ulkomaalaisille matkailijalle pohjoinen aurinko illan ja aamun rajamailla on paljon eksoottisempi kokemus kuin kotimaanmatkailijoille. Ulkomaalainen matkailija ei malta öitään lapin keskiyönauringon alla nukkua, vaan sitä pitää ihmetellä yhtälailla kuin syksyistä tai talvista revontulitaivasta.

Luonnosta vieraantuneelle kesälomalaisille riittää maalikylien parkkipaikat, siinä missä jollekulle toiselle tienvarsipuskat jokakesäiseksi leiripaikaksi. Siitä toteutuu kokotalven odotettu ja uneksittu haave, kaiken lisäksi vielä halvalla. Näin valittu paikka antaa perheen miesväelle kutkuttavan lisän kohottaa egoa ja näyttää toisille jotta kulkee omia polkuja.

Lapin kesäyöt ovatkin monille turisteille uutta ja ennen kokematonta, joka pitää kokea aina uudestaan ja uudestaan. Se on loputonta kaipuu raikkaaseen valoisaan kesäyöhön, lapin karuille selkosille tai kauniille tunturijärville.

Lapin yöttömässä yössä voi luontoharrastajat harrastaa aikatauluista piittaamatta. On vain harrastajan oma rytmi, silloin nukutaan kun siltä tuntuu, ja jatketaan kun mieli suo. Urbanisoituneelle karavaanarille riittää vaikka Kulasjoen sillankupeen lähellä oleva tulistuspaikka leiriytymispaikaksi ja läheinen kahluuvesi kesäöiseksi perhovesistöksi. Oivallisemmat eräkaravaanarit piilottavat matkailuvälineineen mahdollisimman syvään erämaahan, josta tehdään pitkiäkin kala ja vaellusretkiä syvemmälle koskemattomaan luontoon. Erämaan koskemattomuutta voi oivallisesti kokea, vaikka meloen rauhalliseen tahtiin latvajokien matalia koskivirtoja. Näin keväisin laineiden liplatuksen lisäksi saa kuunnella lintujen loputonta laulua. Vesistöreitti erämaan koskemattomuuteen onkin uskomattoman vaihtelevan viehättävä. Rehevä rantatöyräs kukkivineen rentukoineen ja rantaniityt jossa lapin maakuntakukat kullerot antavat alkukesän rantojen väriloistoa. Kun taas soilla hillamättäät kukkivat valkoisenaan ja houkuttelevat pölyttäjiä, samoin kuin suokukat vaaleanpunaisineen kukkineen.

Jesse Jeesiö ®

3

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olenkos minä hukannut HuuruPäissäni sen pienen Sinisen Muistikirjani,jonne noita MatkaHavaintojani teeskelen, sinne pohjoseen viime reissulla??
      No väliäkö sen, sillä kohta tulee Kirjoittajalle Haukut, ja seuraavaksi joku antaa taas lopullisesti Turpaan, noin kuvannollisesti.

      Vielä olisi Öljynvaihtoa ja vähän Suodattimien Putsailua tälle viikonlopulle, mutta sitten pannaankin diiseli tulille, ja Matkaan!

      Minulla onkin ollut pitkään semmoinen hieman Perverttinen Haave, ja kyllä sen vielä jonain päivänä pläjäytänkin toteen, että lyön TelttaSaunan kuumaksi Juhannusyönä siihen Kaunispään huipulle, parkkipaikan itäreunaan!
      Onpa sitten ihmettelemistä Saksan BussiTuristille, kun siinä höyräytellään löylyjä Itikoitten Kanssa Kaveeratessa noin parisen tuntia.
      Täytyisi vaan ylipuhua tuo, muuten niin joviaali Naiseni, hän kun on tähän asti pistänyt aina totaalisesti hanttiin Oivalliselle ehdotukselle.

    • Läps, läps täst thäts.........

      "perkele perkelee itikat"

      • huijo

        etelän immeinen!Käytä ohvia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2325
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1354
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1106
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1062
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      174
      1026
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      12
      941
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      88
      914
    8. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      903
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      843
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    Aihe