Minua ihmetyttää suuresti peittely ja vaikeneminen Iranin suorittaman törkeän kaappauksen tiimoilta. Miksi me kansalaiset emme saa kuulla totuutta suomalaismiesten pidätyksestä? Emme ole saaneet tietoomme noiden miesten nimiä emmekä sitä, miten heitä on pidätysaikana kohdeltu. Kansa riutuu epätietoisuudessa.
Onko tämä sitä, että yksi suuryritys saa sanella uutisoinnin asiasta? Ja onko niin, että Nokia-Siemens on maksanut Iranille miesten vapauttamisesta ja luvannut, että miehet vaikenevat pidätysolosuhteista, jos Iran ei kerro rahan olleen liikkeessä.
Miksi kansalta salataan totuus?
Onko tämä sitä, että yksi suuryritys saa sanella uutisoinnin asiasta? Ja onko niin, että Nokia-Siemens on maksanut Iranille miesten vapauttamisesta ja luvannut, että miehet vaikenevat pidätysolosuhteista, jos Iran ei kerro rahan olleen liikkeessä.
Miksi kansalta salataan totuus?
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitä joku yritys tekee rahoillaan, jotka se on saanut meiltä veronmaksajilta? Häh!
Tottakai suverniteetin omaava YK:n jäsenvaltio saa ottaa kiini irstaat rikolliset, jotka ylittävät suvereenin valtion rajan laittomasti!
Olet naurettava USAmielinen provokaattori jonka kustannuksella koko Toweri armeija nauraa!
Onko FOX taas tilattu uudestaan, kun sopimus loppui?
maksoi venemiehelle kuljetuksesta, sitten nappasivat tunkeutujat kiinni. Iran saa tavallaan kansainvälistä huomioa ja vahvistusta saarien liittämisestä Iraniin. Saaret joiden läheisyydessä pidätys tapahtui ovat kiistanalaisia. Mitä mieltä olet tästä teoriasta?
Tuolla kaavalla J. Edgar Hoover olisi ollut henk. koht. ampumassa JFK:n aivoja pihalle kukkulalla!
No HEH, HEH !
Kylläpäs tässä onkin ihan kaameesti riuduttu. Kansa on ollut täysin
toimintakyvytön epätietoisuudesta.
Mitäs ihmeen peittelyä ja vaikenemista tässä on ollut? Asiasta on kerrottu se, mitä siitä on kerrottavaa.
Äijät on nyt Dubaissa ja juttu on ohi.
Kävivät kalassa ja vahingossa ylittivät Iranin rajan.
Yksinkertaista, eikö totta.
Sitten täällä heitellään jotain idioottimaisia "kalsarikännijuttuja" y.m.s.
Jos Nokia-Siemens maksoi, niin sitten maksoi. Ei se meidän massista ole pois ja mitä väliä sillä on?
"Sitten täällä heitellään jotain idioottimaisia "kalsarikännijuttuja" y.m.s"
-Niitä heitellään juuri siksi, että totuutta ei kerrota.
"Jos Nokia-Siemens maksoi, niin sitten maksoi. Ei se meidän massista ole pois ja mitä väliä sillä on?"
-Yleisenä periaatteena on, että terroristeille ja diktatuureille ei makseta panttivankien vapauttamisesta. Nokia tuki mahdollisella maksullaan Iranin ihmisoikeuksia sortavaa diktatuuria.
ja kieltäytyneet julkisuudesta.
Se tietysti vituttaa paskajournalismin kuluttajia kun ei lööpit huuda juttuja kundien seikkailusta.
Tätä juttua on nyt taliaivot spekuloineet suuntaan jos toiseen, eikä se siitä miksikän muutu.
"Nokia tuki mahdollisella maksullaan Iranin ihmisoikeuksia sortavaa diktatuuria."
Nimen omaan "mahdollisella maksullaan".
Tätä tää just on.
SPEKULOINTIA
Pitäisin hyvin mahdollisena pointtina sitä, että asianomaiset ovat älykkäästi sopineet, että asiaa ei anneta roskajournalismin myyntivaltiksi JA SE ON HYVÄ !
Jos olen väärässä, niin sitten olen.