Aikamatka
Historian raunioita kierrellessä löytää yhtä jos toista menneisyydestä. Enemmän löytyy kuitenkin eri kirjoituksista, niin Egyptin hieroklyyfeistä, Gilgamiseh eeppoksesta, Heprealaisten Raamatusta, Vedaksesta ja tietenkin "Inkojen" traditioista ja mysteereistä.
Muinaisuskonnot edustavat tietynlaista kollektiivista muistia. Eri aiheet, tapahtumat kerrotaan kunkin kansan omalla kielellä johon assosioituu kielikuvien käytön avulla saatu tilanne asioiden käsitteellistämiseksi. Eli saadaan kuulijat ymmärtämään heille tuttujen tapahtumien ja tilanteiden kautta kerronnan sisältö, sen sanoma.
Muinaiset uskonnot liitetään pakanallisuuteen - ollen vastakohta vallitsevalle - ainoalle hyväksytylle kristinuskolle.
Uusia ryhmiä on syntynyt kuin sateella sieniä - julistaen edustavansa muinaisia uskontoja, niiden osaamista ja salaista tietoa. Heidän osaaminen on samalla tasolla mitä sika tietää tähtitieteestä.
Tuhansia vuosia sitten, paljon ennen heprealaisten tarinan kerronnan alkua, paljon ennen moisen heimon ilmaantumista maapallon eri osissa oli yhtenäinen tieto asioita - siitä mitä oli ollut ja mitä tulee olemaan.
Sittemmin tuo heprealaisten porukka onnistui korruptoimaan koko tietomäärän, ja lopun tuhosi siitä kehittynyt kristinusko.
Esimerkki, varsin oivallinen, tulee esille mm. "Maasais, Canaanites And the Inca Connection"kirjoituksesta. http://iportti.com/.599bc0c6
Muita vastaavia löytyy, joista olen myös kirjoittanut.
2003 aloitin kirjoituksen otsikolla "Maailmanloppu 21.12.2012?" http://iportti.com/.4b2889d4
siihen liittyen yksi suosikeistani on Patonin kirjoitus:
At stated periods of time, a certain celestial defluxion rushes on them like a disease; from whence those among you who survive are both destitute of literary acquisitions and the inspiration of the Muses. Hence it happens that you become juvenile again, and ignorant of the events which happened in ancient times.... -- Plato, The Timaeus and the Critias, transl. by Thomas Taylor, p.101
Viracocha ja Käärmeen ihmiset kertoo Kosmisesta taistelusta - http://iportti.com/.599bc2d8/0 - todella mielenkiintoinen "muinaisuskontoon" liittyvä osa.
Kollektiivinen muisti ja aikamatka
2
1059
Vastaukset 2
- paakana
eikö se mene jakeluun että tämä on pohjoismaisten muinaisuskontojen palsta? mainosta metafysiikkaasi muualla.
- paalag
Kollektiivinen muisti ja aikamatka oli otsikoinnissa. Mitenkä pohjoismaisten muinaisuskontojen aihe itsessään voi erottua yksistään omaksi osaksi, jolla ei olisi rinnastuksia muihin muinaisuskontoihin?
Entä tuo viittaus metafysiikkaan? Tarkoittaako se sitä että muiden kansojen muinaiset uskonnot, kuten Kelttiläisyys ja Germaanien eri uskonnot olisi metafysiikkaa, mutta pohjoismaisten muinaisuskontojen alue ei sitä olisi?
Keskustelu pohjoismaisten muinaisuskontojen sisällöstä omana erillisenä greeniä ilman että huomioidaan muiden kansojen kollektiivista muistia on kuin pöytä ja tuoli joka on tehty neljälle jalalle joista sitten poistetaan yksi jalka.
Kristinuskosta puhuminen siten ettei huomioida sen taustaa, Heprealaisten kirjoituksia luo oman rinnakkaisen maailman. Pohjoismaisten muinaisuskontojen esilletuominen, siitä argumentointi ilman "taustaa" rakentaa oman rinnakkaismaailman - joka ei ole todellinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271790
- 50970
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r154822Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50756- 70676
- 67626
- 53617
- 59606
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.132585Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e120552Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 51490
- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118476Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4449
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.140441