Eli oletteko saaneet millaisia korvauksia kun sopimukseen laitettu auton toimituspäivä ei pidäkkään?
Lisävarusteita vai mitäs? Vai pelkästään selityksiä että ei voi vaan mitään?
Kun itselle piti tulla auto juhannus viikolla, mutta tulikin ilmoitus että tuleekin marraskuussa, eli 3kk toimitusaika onkin 8kk :(
Lisävarusteita vai mitäs? Vai pelkästään selityksiä että ei voi vaan mitään?
Kun itselle piti tulla auto juhannus viikolla, mutta tulikin ilmoitus että tuleekin marraskuussa, eli 3kk toimitusaika onkin 8kk :(
Vastaukset 9
Vanhimmat
jos sulla vaihdokki,niin ei huolta sillä sen arvo on jo määritelty.normaalisti tuossa 8kk:ssa sen arvo voi tippua 2-3 tonnia jos vuosi vaihtuu välillä.jos liike vaatii vaihdokin uudelleenarviointia niin jätä se heti liikkeeseen ja vaadi sinä tilalle liikkeen esittelyauto.normaalisti kyllä antavat hyvityksenä huoltokuponkeja,pesu-aikaa,tai purkavat kaupan koska eivät voi toimituksille mitään.itse ajelin viikon liikkeen autolla ja heidän bensoilla,kysymys oli kylläkin vain viikosta.
Vaihdokkin on joo, eihän liike kai voi vaatia uudenlleen arviointi jos hinta jo lyöty lukkoon eikä ole sovittu mitään paljon saa tulla km mittariin.
Ei kai liike pysty purkamaan ilman kustannuksia kauppaa, kun eihän sitä pysty ostajakaan purkamaan?
Eivät varmaankaan anna koeajo autoa minulle 5kk:ksi ;D
Vaihtoajoneuvo ja samaisessa kohdassa mainitaan vaihdokin ajomäärä...eli et voi ajaa maailman ympäri...
Sehän on sen hetkinen km kun autoa myydään.
Ja kauppasopimuksessa lukee:"Jos vaihtoajoneuvolla on ajettu arviointihetken jälkeen enemmän kuin 2000km, myyjä saa periä periä ylikilometreistä korvausta, jos tällaisen korvauksen perimisestä on sovittu kaupanteon yhteydessä". Eli ei voi periä jos ei ole sovittu? Minun sopimuksessa ei lue sellaisesta korvauksesta mitään.
Ainakin taksikaupassa sinne laitetaan se arvioitu km-määrä sillä hetkellä kun uusi saadaan liikenteeseen. Totta kai, kun kilometrejä tulee niin paljon, ei voida vaihtoautoa hinnoitella senhetkisillä kilometreillä.
Niin pura kauppa jos mahdollista jos saat haluamasi auton muualta.
Tai muuta toimitusta siten, että käyttöönotto tammikuussa, tulee muuten kallis loppuvuosi arvonlaskun osalta.
Tai tinkaa hinnasta reilusti pois.
No mutta jos puran kaupan niin häviän tässä 3kk aikana tippuneen nykyisen auton arvon.. ja luulen etten saa tätä autoa muualtakaan nopeampaa, kun myyty kai aika tappiin tehtaan kapasiteetti.
Pitää huomenna neuvotella myyjän kanssa korvauksista tai mahdollisesta vaihtamisesta samanlaiseen autoon josta puuttu yksi lisävaruste jonka halusin "välttämättä"
Tavallaan saat jo korvauksia siinä mielessä että käytetyn vaihtoautosi hinta on lyöty lukkoon ja tämän viivästyksen takia saat oikeuden ajaa autollasi huomattavasti enemmän ja pidempään kuin mitä autoliike oletti.
Saat siis täsmälleen saman hinnan käytetystä autostasi vaikka olet ajanut sillä 5kk ja tuhansia kilometrejä enemmän kuin sopimusta tehdessä oletettiin.
Jos autoliike viivästykseen vedoten kehtaa ruveta ehdottamaan että käytetyn hintaa tarkistetaan alaspäin niin sitten ruvetaan haastamaan liikettä oikeuteen.
Muuten sinun pitäisi todistaa että vahinkoa on syntynyt että sinulle pitää korvata jotain. Ajatellaan vaikka että nykyinen rieska on niin heikossa kunnossa ettet voi tehdä sillä kesälomamatkaa Eurooppaan ja ostit uuden auton vain siitä syystä että se luvattiin toimittaa kesälomien alkuun mennessä. Tässä tapauksessa voit vaatia vaikkapa esittelyautoa tai vastaavaa käyttöösi lomamatkan ajaksi ilman korvausta.
Voit purkaa kaupan kohtuuttomasta viivästyksestä
johtuen.
Korvausten vaatiminen vaatii vahingon todentamista
ja oikeuskäsittelyä.
Tietysti maahantuoja voi harmin aiheutumisesta
tulla vastaan. Olisi härskiä alentaa vaihtoauton
hintaa ja se tulee kysymykseen vain siinä tapauk-
sessa että menet sen itse hyväksymään!
Itselleni kävi näin. Tilattu Saab yhtäkkiä
hävisi, vaikka sen saapumisesta oli puhelimitse
ilmoitettu.
Auto myytiin jollekin enemmän tarvitsevalle!
Sain soiton maahantuojalta, joka pahoitteli tapah-
tunutta ja ennen kuin ehdin kirota tai manata
edustaja kysyi, puuttuuko tilaamastanne
autosta jotain,jota olisitte siihen halunnut?
Menin niin äimän käeksi että sain vaivoin änky-
tettyä, sovimmeko talvirenkaiden ja vanteiden
kohdalle veloituksesti 0 markkaa.
Näin tapahtui ja jälkeen päin harmitti ettei tul-
lut pyydettyä mitään kalliimpaa!
Kiitokset Suomen GM:lle ja Mäkelän Autolle vielä
näin jälkikäteenkin.
Viivästys oli 4 viikkoa.