Olen kerran aikaisemmin myynyt käytetyn autoni ja minulla on auton rekisteriotteen mukana sellainen lomake. Nyt tässä toisen auton rekisteriotteen mukana ei ole tullut sitä luovutustodistusta. Eli pitääkö mun hakea sellainen katsastusasemalta vai vakuutusyhtiöstä? Ei varmaankaan maksa mitään?
Luovutustodistus
auton myyjä...
93611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sen saa tulostettua netistä. Kirjoita googleen "luovutuskirja"! Siitä ylin rivi(B112s Luovutuskirja omistuoikeuden siirtymisen todistamiseksi). Paina hiirellä! Siellä se lomake (luovutuskirja) on.
taidan etsiä, kiitos vinkistä. :)
Luovari on tarpeen osoitettaessa ajopelin siirtymistä toiselle. Jos ostaja on epärehellinen, hän vedättää rekisteröintiä, ja järjestää parkkisakkoja yms. myyjän piikkiin. Luovarilla voi osoittaa, että omistaja on jo ollut rötöksen tekohetkellä vaihtunut.
Rekisteröinnin jälkeen luovarin voi heittää roskikseen.
siitä syystä tarvitsen sen luovarin. otsikkosi oli hämäävä.
Ei sinun olisi tarvinnut mitään sukuselvitystä kirjoittaa. Olisit kysynyt suoraan mistä saa luovarilomakkeen.
onneksi ensimmäinen vastaaja oli avulias ja kertoi, mistä sen saa ja asia oli sitä myöten kunnossa. kiitos sinullekin vastauksestasi.
Turhaa jaaritusta on se että alkaa turhaan valittamaan ja viilaamaan pilkkua miten joku asia pitää esittää. Itse myös olen myymässä autoa ja mietin mistä saan kyseisen lappusen ja onneksi joku on ollut niin ystävällinen että miettinyt sitä ennen minua ja saan tämän viestiketjun perusteella tiedon mistä saan kyseisen lomakkeen. Ilmeisesti vakuutusyhtiöllä ei ole väliä luovarin kanssa? Löysin netistä if firman luovarin ja itse pohjolassa vakuutukset?
Siis minkä ihmeen luovarin, nykyisin rekisteröintitodistus sisältää teknisen osan ja ilmoitusosan, tällä ilmoitusosalla tehdään omistajan/haltijanvaihdokset.
Ilmoitusosalla tehdään vaihdokset, jos uusi omistaja viitsii sen tehdä. Välttämättä ei viitsi, koska eräissä tapauksissa on edullista ajella autolla, jonka omistaja on joku muu, eikä auto kuitenkaan ole varastettu.
Luovarin kanssa on myyjän paljon mukavampi olla, jos autosta alkaa tulla odottamatonta viranomaispostia.