E-pillerit ja tulehduslääkkeet

Syön Yasmin-pillereitä. Tänään kävin lääkärissä mahakivun takia ja minulla todettiin virtsatietulehdus. Sain Nitrofur-c-nimistä tulehduslääkettä siihen. Tulin äsken lukaisseeksi e-pillereiden käyttöohjeita, ja niissä luki että jotkut infektiotautien hoitoon määrätyt lääkkeet saattavat estää e-pillereiden vaikutukset. Onko kokemuksia, miten toimii? Miten minun pitäisi toimia?
1603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

heikentää e-pillereiden tehoa. Luepas se Nitrofur-C:n käyttöohje, mitä siellä mainitaan.
Mitä mieltä lääkkeen kirjoittanut lääkäri oli tilanteesta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vastaa nopeasti! kirjoitti:

Syön Yasmin-pillereitä. Tänään kävin lääkärissä mahakivun takia ja minulla todettiin virtsatietulehdus. Sain Nitrofur-c-nimistä tulehduslääkettä siihen. Tulin äsken lukaisseeksi e-pillereiden käyttöohjeita, ja niissä luki että jotkut infektiotautien hoitoon määrätyt lääkkeet saattavat estää e-pillereiden vaikutukset. Onko kokemuksia, miten toimii? Miten minun pitäisi toimia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu