"YK:n rasismiasiantuntija on huolissaan muukalaisvihan kierteestä Venäjällä. Rasismikierre on Doudou Dienen mukaan aiheuttanut hyökkäysten ja murhien aallon".
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=109704
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=109704
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos siellä jotakin rasismia on, niin sitten kännisten suomalaisten rasistituristien toimesta.
Tutkimusten mukaan Venäjällä onkin neonatseja enemmän kuin muissa valtioissa yhteensä, eikä rasistiset murhat ole enään harvinaiset. Vuonna 2004 oli heitä ainakin 50 000, nyt varmasti vielä isompi luku.
Hmmm... pitäiskö liitä siihen joukkoon 100 000 nashilaistakin?
Propakandalehti levitelee artikkelia missä pyydetään virolaisia tappamaan: http://www.epl.ee/sartikkel/1120
Kuvassa oleva teksti "ubei estontsa" tarkoittaa tapa virolainen. Alhalla oleva teksti "spasi mir ot fashisma" tarkoittaa pelasta maailma fashismista. Pääkirjoituksena on "Burn, Baltics, Burn" ja artikkeli itse löytyy täältä: http://www.exile.ru/2007-May-18/burn_baltics_burn.html
Eli nyt aletaan juutalaisten ja kaukaasialaisten lisäksi vainomaan virolaisiakin, siltä näyttää.