Ulkoministeri Ilkka Kanerva hurmasi kollegansa Condoleezza Ricen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200706126224155_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200706126224155_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Parempi lähettää vaan Ike joka ulkomaanvierailulle, vaikka englannin osaaminen on ehkä Halosta huonompi.
Ike sentään naamastaan ihmisen näköinenkin, hänet suomi kehtaa ulkomaillekin lähettää. Nytkö vasta päättäjät tajusivat miksei kutsuja aiemmin tullut....
Oletkos keskustellut Iken kaa englannix ???
vai mistä tiedät hänen kielitaitonsa ??
Kanervan body language on Halosta parempi. Parhaimmillaan Ike elehtii kuin Jacques Chirac. On hauska nähdä, miten Ikellä synkkaa kemiat Condien kanssa.
tehoavat paremmin,kertovat enemmän kuin tuhat sanaa..hyvä Ike.
Kyllä heinäluoma osasi kieliä. kertoi ay-liikkeelle heti kaikki jutut, mitä halölituskessa kuuli. Oli oikein kieli(mis)nero.
Olihan heinäluoma sentään ylioppinut, joten kyllä osaa.
"Ike" on samaa leiriä kuin "Condi". Siinä on helppo puhua miten markkinat oikeastaan pitäisi vapauttaa.
Kyllä sai Suomi hyvän ulkoministerin. Homman ideahan on olla supliikki small talk mannekiinni maailmalla. Mitkä näistä vaatimuksista Tuomioja täytti??? Nyt ei enää luonaskeskusteluissa tarvitse hävetä kuin Halosta.
Well, well..., Oma näkemykseni on sellainen, että seuraavaksi on Suomen tasavallan presidentin Tarja Halosen sovittava tapaamisesta Yhdysvaltain presidentin George W. Bushin kanssa, sillä Yhdysvallat on tärkeä kauppakumppani Suomelle.
voivat sitten vertailla Nokian ja Motorolan kännyköitä...
Ties vaikka ostaisi Nokian tuotteita ja palveluja.
Turha odottaa päämiestapaamista niin kauan kun meillä on punanen presidentti..
uskalla tavata Tarjaa.Mikä on hyvin ymmärrettävää,sillä älykkäässä seurassa vaikkapa ihmisoikeuksista keskusteleminen on Georgelle yhtä kärsimystä ja sekin on hyvin ymmärrettävää,koska hän ei todellisuudessa ymmärrä niistä mitään.
mutta tärkein kauppa tuntuu Suomelle olevan että Hornet hävittäjiin saadaan risteilyohjuksia jenkeistä,ja sehän edellyttää lähempää Nato liittolaisuutta ja Afganistanin vastuun lisäämistä. Ehkäpä Ike olisi valmis lähettämään Suomalaisia jopa Irakiin jos hän saisi sen päättää.Hyvähän se jos valtioitten väliset suhteet on hyvät mutta jenkkien ollessa kyseessä pahoin pelkään mitä se Suomelta edellyttää :(...Toinen juttu se että minä en ainakaan ymmärrä mitä helvettiä Suomen puolustusvoimat tekee niillä risteilyohjuksilla muuta kuin ostaa niitä ristiretkeä varten Venäjälle kuten kesällä 1941...huhhuh näitä omia skenaarioita.
Ymmärrän, että helle sekoittaa pään, mutta jokin raja pitäisi olla. Ei kait kukaan ole tosissaan sanomassa, että Halos-Tarja olisi älykäs...Hellettä pitelee...
Tasavaltamme Rouva Presidentti Tarja Halonen EI OLE ÄLYKÄS, vaan huippuälykäs!
Se ei kuitenkaan tarkoita, että hän käyttäytyisi, lausuisi jne aina oikein.
Hyvät suhteen USAan, eivät toivottavasti sulje pois pohdiskelevaa keskustelua.
SAK:n mannekiini tulee kalliiksi.
http://www.youtube.com/watch?v=OAjIdkVPuzg
Monesti hänkin takkinsa on kääntänyt mutta toi oli uutta.Kiitos tiedosta:)
Sorry, en heti saanut skobed skulaa, kun yleensä ne (äänet) häiritsee / vaikeuttaa keskittymistä, mutta:
Kyllähän Ruonansuu on upea ja hyvä esiintyjä. Tavannut hänet ammoin keikalla, hän yli 2- %%. :))).
Aika paljon merkaa, mitä snaijaa fiksuutena. Mut P:n Akka kuule, miehenä muo ihan huolestettaa tuo Tarzanin voima. - OK, Sä tiet, et Riitta U., Suvi L. jne jne ei skulaa samas sarjas.
Tarzan on viidakon Valtias - viel pari vuotta. Lusitaan. . .
Kerrankin joku puhuu asiaa..
_______________________________
http://911inmemoriam.blogspot.com
Halonen = nolointa mitä Suomelle on käynyt. Ei sillä, ei edeltäjissäkään kehumista ollut, mutta Tuomioja ja Halonen! Siinä oli todella edustava pari... Ulkoministerin ja presidentin tehtävä on olla supliikki small talk hlö joka näyttää hyvältä ja on asiallinen. Mitkä näistä Halonen & Tuomioja täytti??? Ei puolueella ole väliä. Pointti on, että kriteerit täyttyvät. Lesbo veks ja Ollila presidentiksi!
"Ehditän syömään"..minua ainakin se naurattaa, mutta olenhan vain akka täältä pohjan periltä.
Uosukainen on huippu. En mie kaikkia kokoomuslaisia fanita, pientä rajaa. Uosukainen olisi ollut ihana presidentti, korkokengät ja porilaisten marssi...ai että...Uosukaisessa on sisäistä voimaa ja ylvästä olemusta. Huumorintaju on kyllä se kovin ase.
Nyt pätkii ajatus....enkä oikein ymmärtänyt, mitä sanoit, oliko se sitä turkua?
Ai niin, tarzan: varmaan se "conda" nauroi "Ikeä". USA:n presidentit ovat olleet aika tarzaneita monet. Ainakin Roosenfeltillä oli rakastajatar, Hooverista en tiiä. Tulee mieleen vain pölynimuri.
Halosen sosialidemokraattisuus ei ole se punainen vaate. En vain tykkää hänen tekohymystään, ja puheetkin on ihan perseestä. Joku tykkää, joku ei.
Joo kyllä on kumma kun odotetaan kutsua, kun ensin haukutaan yk-ssa että USA käy laitonta sotaa irakissa. silloin ja nyt kun venäläiset tekee vastaavaa ollaan hiljaa. voi olla että mäntyniemessä on kiukkuinen emäntä kun se ei päässyt valkoiseen taloon ja ike pääsi, hyvä IKE suhteita pitää hoitaa MYÖS LÄNTEEN
Ei taida USA:n viehättävä nainen paljoa välittää peräkylän Ilkasta, jos nyt joku muuta luulee niin taitaa erehtyä pahemman kerran.
Ike panee parastaan ja tulosta syntyy kohta ne suihkii suihkareilla edestakaisin atlantin yllä ja Vanhasen Mattikin jää näissä treffeissä huonommaksi
tähän astisessa elämässään, nyt taitaa jo pelkästä tressistä alkaa Ilkalla veltostumaan, taikka kai sitä lääkäri setä antaa sille nallit mukaan kun reissuun lähtee...
No nyt on Ilkka tehnyt uuden aluevaltauksen. Varmaan Turussa tytöt ovat kateellisia Ilkan uudelle aluevaltaukselle ja taitaa jäädä Vanhanenkin Merikukan kanssa vain lehdelle soittelemaan.
taitaa Matti ja Merikukka nykyään tyytyä pelkästään wessa paperien heittokilpailuun, Merikukka näyttäis olevan niskan päällä....
Mies, niin olisi tämäkin hörönlöröketju jäänyt pois.
Mies, Niin olisi tämäkin hörönlöröketju jäänyt pois !
tietää että mustanpuhuvan nahkan sisällä on ruutia on meinaa ike kalponen miäs kun kondoliisa puristaa ikestä mehut pellollen ja nato hommat hoituu noppeemmin kuin luuliskaan.
Ike kyllä kätteli Gondin, mutta herrajestas, eihän se on se real thing! Eikä pääasia tietenkään ole jonkun Tarjan vieralukutsu tai sen puuttuminen.
Real Thing on: keitä Ike ja hänen seurueensa sen lisäksi tapasivat. Se on katsottava tarkasti ja hitaasti, rep hi-taas-ti!
asia oli Suomen nykyhallituksen iskeytyminen usan kylkeen, enkeli kun kanssas käy... sitä ei voi niin selväkielisesti sanoa.
siksikö piti olla tämä näytelmä suomalaisia varten: tari, gondi, ike ja kuka heistä on ihanin-julkisuus?
Jesss.Täyden kympin suoritus!!Siinäpä mallia Tuomiojalle ja Haloselle, heh.Iken charmi tehosi,aina ollut menestystä etenkin naisten kanssa.Just call me Condi,vau!!
oikein hieno perseennuolentamatka..
______________________________
http://911inmemoriam.blogspot.com
Kyllä nyt sossareita vituttaa, kun Ike on niin fiksu ja ihana naisten keskuudessa. Very nice!
Ike toivoo Ricen pukeutuvan seuraavaan tapaamiseen tähän tyyliin.
http://www.worth1000.com/entries/219000/219212FLNK_w.jpg
Se on TOTTA KUIN JOULUPUKKI.
Ile on jo eilisen pelimies. Ei Ilellä ole enää muuta habitusta kuin 80-luvun ego. Rice pitää jätkää isona vitsinä.
Ilkan ikä ja kilometrit näkyvät sen verran hyvin, ettei kukaan itsestäänsä huolehtiva nainen katso Ileä "sillä" silmällä..
Paksu-Ilkka saattaa täällä sivistyksen porteilla vielä tehdä joihinkin mätisäkkeihin sävärit.
Ulkomailla tarvitaan muutakin kuin Paulan poikaystävänä toimiminen tai kieli ruskeana 1970-luvulla Tehtaankadulla Neuvostoliiton lähetystössä hyöriminen.
usasta
nyt hyvät ihmiset vaan kuvitelko, että tämä Ike on jokin maailman naistenhurmuri tuolla lookilla vaikka onkin Suomen ulkoministeri. Maailmahan on täynnä pellejä, kuten minäkin.
Iskeä Condin
Henkinen taso on otos suomalaisen keskiluokan henkisestä tasosta.
Eikä se mikään yllätys ole.
Pikemminkin päinvastoin.
todella junttikansaa jotka ei osaa erottaa oleellista epäoleellisesta...hiukan surettaa kyllä.
lähettääköhän Ike nyt condille hempeitä tekstareita??? :)..ja jää niistä tietty kiinni sitten...
Ikestä tulee Euroopanomistaja ja koko maailman presidentti ja saa Condin ja puoli maapalloa, kirjoittaa sitoutumaton maakunnan sanomat.
Condoleeza on huippumimmi. Huipuin koskaan.
Kiva kivakivakiva.....Meijän Ike osaa.
myös sisäisiä neuvotteluita. Turkulaiset kyllä varmalla tietää miten stressi lähtee ja maapallo pelastuu.
Kylläpä naurattaa... Ile se onkin tunnettu naistenmies. Lähettääköhän se tekstareita Condillekin! Päivän parhaan vitsin murjaisit.
Ulkoministeri Kanerva hoiti tilaisuuden tyylikkäästi. - Heidän (USAn um CR) välillään ilmeisesti, selvästi synkkasi. Whats wrong?
Kanerva ei tuonut tapaamisen jälkeen esiin mitään "hurmaamis" juttuja. Kuten Italian päämies tavattuaan presidenttimme. Iltapäivälehdet Suomessa käyttivät ko sanaa.
Meni upeasti, vaikka kansanedustaja Tuomioja olisi kuinka paljon IKEä fiksumpi, niin ei kun ei.
ps. "naistenmies" ei ole pakkä ruma sana, toisilla on ja toisilla ei. Sen vaan tuntee, vaistoaa. Ja IK on varmaan . . .
Sossari Tuomiojaa ja Halosta ottaa Iken tyyli päähän, ne ei siihen pysty!
katsoo sillä silmällä ja toteaa Ilen charmikkuuden, joka totta kai myös amerikassa huomattiin. Ike osaa käyttäytyä ja on selkeä sanainen. Kyllä nyt meijjän Matti jää kukkineen toiseksi... heh
Pääministeri on pääministeri ja johtaa hallitustaan.
Ulkoministeri hoitaa / vastaa nimensä mukaisesti Suomen ulkopoliittisista asioista.
Tasavallan Presidentti johtaa Suomen ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa maamme hallituksen kanssa.
Nää hurmaamis-, Merikukat-, charmit- yms jutut on vaan kevennystä. Mutta / ja aivan kivoja juttuja!
Hyvä Tarzu, Matti ja Ike!
Ike hoitaa USAN suhteet kuntoon, IKE on kingi!
_______________________________
http://911inmemoriam.blogspot.com
turkulainen kääpiö
Ike on kingien kingi. Osaa käyttäytyä maailmalla. Kaikki muu hömpötys kateellisten huhupuhetta.HYVÄ IKE!
Voi vittu mitä paskaa kokoomus taas hakee luulevat olevansa niin hyviä, varsinkin kanerva yäk.
No ei tähän nyt pidä puoluepolitiikkaa sotkea. Kanerva oli nyt Suomen asialla, ei kokoomuksen. Ike olisi kyllä hyvä ja karismaattinen presidentti suomelle. Osaa olla sopivan itsevarma ja luonteva eikä sorru "liikaan maailman parantamiseen", kuten Tuomioja ja Halonen. Totta kai Halonen ja Tuomioja ovat ihan oikeassa kritisoidessaan ihmisoikeusloukkauksia, mutta jos haluamme säilyttää hyvät suhteet Usan nykyhallintoon ja hyötyä niistä,niin on idioottimaista sanoa heille kaikkea ääneen. Suomen pitää miettiä miten hyötyä itse parhaalla mahdollisella tavalla jenkkien nykyhallinnosta, eikä tuoda esiin asioita jotka vaan viilentävät suhteita.
Sexmachine!
Kieli ruskeana, kuten ko. hemmolla... Onko syytä ylpeillä.
Tuli häiriköomään jo 30 v sitten saunaan, kun oli puutteessa ja me puuhissa... Ei alkeitakaan kotikasvatuksesta tai hyvästä mausta. Tahtoo vain kaikki mulle....
hienoa että Ike saa hommia hoidettua, toisin kun nämä Erkit ja Tarjat.
Ike hurmasi korkeintaan sen iltiksen toimittajaparan, joka yritti repiä kuivasta uutisesta mahdollisimman mehukkaan lööpin.
SusanKuronenkin jo teroittelee kynsiään, varo Ike.
Mistä muuten erottaa kanahaukan ja munahaukan??
Munahaukalla on punaiset kynnet...
Huomenna pannaan pussauskoppiin. Hyvä ike nyt näytät leijonankynnet ja panet Condin kanssa täkkipolkkaa, niin maailma pelastuu. Näytä Condille suomen leijonaa ja että että suomalainen mies ei ole se lökäpöksy, josta niin paljon pahaa maailmalla puhutaan, sniff....
....ja neuvotteluissa condin kanssa Ike käytti apunaan hallituksen antamia valtuuksia kaikkien keinojen sallimiseen usa-suhteiden parantamiseksi, ja lätkäisi nuijansa painokkaasti pöytään condin edessä vaatien sitä mitä oli tullut condilta hakemaankin...kuulemma Iken nuija on arvovaltaisin hallituksen poikien mukaan kun ovat niitä saunaillassa arvioineet!
järki käteen,yks ministeritapaaminen on kuin legendaarinen itikan paska itämeressä tai tuurilla tullut euroviisuvoitto...ei nyt vielä vietetä Ilen ja Condin kihlajaisia,vaikka ne luultavasti onkin seiskan kannessa ens viikolla...järki käteen,asiat asioina,todellisuudessa kyseessä oli kohteliaisuus visiitti Punapään kanslian kitinän johdosta,eikä se ole syy henkseleiden paukutteluun.Sitä paitsi,kaikista maailman ministereistä löytyy takuulla kovempikin sarvi kuin "meidän Ike",joten senkin spekulaation voi unohtaa...:-D
Juttu on just noin. Ei ike muita ole hurmannut kuin iltisressukan kesätoimittajan, joka yritti repiä tylsästä uutisesta kaikki irti. Ei silti, onhan Condissa enemmän viehätysvoimaa kuin Kurosessa ja älyä enemmän kuin Mäntylässä. Tuskin Condi tapaamisen jälkeen kirjoittaa kirjaa "Ulkoministerin morsian" vai mitä arvelette njeh njeh njeh
tyhmyyden ja mielistelyhalun. Riittää että Condi vähän vilauttelee säärtä niin pässi-Ilkka on täysin vietävissä, eikä kiusallista asioista puhuta. Tuomioja oli liian fiksu Bushin idioottihallitukselle.