Häät kiikarissa?

Ainoa tyttöni sunnittelee häitään. Tottakai olen isänä sanonut, että perinteisesti tytön koti järjestää häät...
Nyt kun olen alkanut miettiä ketä kutsua häihin, kun suurin osa sisaruksistani on Jehovan todistajia. He eivät ole kutsuneet minua eikä vaimoani pippaloihinsa.
Toki tulijoita on ja tyttöni tulevan miehenkin suku on laaja, mutta oudoksuttaisiinko siellä jos Jt sisareni eivät kutsutsta huolimatta tulisi paikalle...toisaalta hekään eivät todellisuudessa ole läheisiä meille, koska ovat jättäneet kutsumatta meidät.

Minulla on kyllä paljon kutsuttavia, mutta jt uskonnon takia suhteeni x- todistajana sisareihini on epänormaali...

Olen kyllä ajatellut kutsua kaikki, mutta minun täytyy ottaa huomioon myös toisten perheenjäsenteni toiveet, koska sisareni eivät koskaan kutsuneet meitä mihinkään juhliinsa.... joten kutsunko minä? Miten toimisit sijassani?
7598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kaikkia ystäviään häihinsä!!
Jt ollessani oli häitä johon oli koko seurakunta yleisesti kutsuttuna ja varmaankin erikseen kutsuttuina sukulaisia, tuttavia muualta. Oli myös niitä häitä, jotka oli pienimuotoisempia ja seurakuntalaisten toimesta kerättiin lahjarahaa hääparille, jotka eivät halunneet isoja häitä. Sitten on myös häitä, jotka kutsuilla rajataan mieleisen vierasjoukon saamiseksi ja kutsu käsittää luonnollisesti läheisiksi tuntemat ihmiset, unohtamatta srk silmäätekeviä ja taloudellisesti menestyneitä.
Kutsutko Jt häihin on mielenkiinoinen asia. Kutsumalla osoitat olevasi avarakatseisempi kuin Jt sisaresi. Toisaalta hehän voivat osoittaa omaa paremmuuttaan olla tulematta. Entä jos he tulevatkin, niin haluatko juhlien peränurkkaan kokoontuvaa Jt eriseuraa, joka vaivaantuneina seuraa, ettei vaan joutuis keskelle jotain "pakanallista" riittiä??
Kutsu vai ei? Jos sisaresi ovat Jt karttamisohje säännön orjia, niin en kutsuis heitä himmentämään hääjuhlaa. Jos he tuntevat sukulaisrakkautta hääparia kohtaan hehän voivat muistaa heitä yksityisesti, mikä on tosin epätodennäköistä.

Äänestä

Näin äkkiä vastaten tuntuisi, että laatisin kutsut, mikä olisi helpoin osa, mutta joutuisin sitten varautumaan kommentein, joiden keksiminen ei oli tahdikkuuden ja asiallisuuden vaatimukset huomioiden helpointa.

Poisjääneiden osalta varautuisin ehkä sanomaan, että lahkon johto pyrkii estämään heidän käyntinsä ja että enempää tässä puhumatta, lahkotietoa antaa vaikkapa www.veljesseura.org

Läsnätulevien osalta kiusallisten asioiden varalta myös jotakin varautumista esim. että eiväthän he itse sitä tahtoisi, mutta lahkojohto on määrännyt nykyään käyttäytymisen, aina ei jehovantodistajakaan näin tee tms.

Äänestä

>>He eivät ole kutsuneet minua eikä vaimoani pippaloihinsa.

Jos tyttäresi on kutsuja saanut pippaloihinsa, on kai parempi juuri noita jt-sukulaisia kutsua.

>>Miten toimisit sijassani?

Itse en omiin häihini kutsunut yhtään sellaista todistajaa, jonka tiesin ettei tulisi. Ja mitä järkeä tuossa olisi ollutkaan? Muutamat lähipiirin jt-sukulaiset häihini tulivat - olivathan nuo vastuussa häiden järjestelyisäkin aikasta pitkälle. Tosin hengellisyytensä on sitä luokkaa, että jos olisivat kieltäytyneet kunniasta, niin suurempaa hurskastelua olisi saanut hakea - ja kaukaa.

Joten omat häävieraani koostuivat muutamista sukulaisista ja paikallisista kavereista. Mikäs siinä, meneehän se noinkin. Ja hauskaa oli. Vaimon puolelta oli sitten enemmän noita sukulaisia tsekkaamassa, että minkälaisen hulttion tyttö onkaan naimassa - hehheh.

Ainahan nuo hääjärjestelyt vieraineen päänvaivaa tuottavat. Ihan ilman vt-seuran karttelusääntöjäkin. Itse en sijassasi kutsuisi sellaisia ihmisiä, jotka eivät tytärtäsi juhliinsa kutsuisi. Isän roolissa ei kai omista lähtökohdista kovin paljon pysty kutsuihin vaikuttamaan?

Äänestä

Meillä on juuri sama tilanne: ainoa tyttäremme on menossa kesällä vihille. Tytär on seurakunnasta eronnut, mikä ainakaan teoriassa ei anna jehovantodistaja-sukulaisille mahdollisuutta osallistua häihin, vaikka haluaisivatkin. Osa heistä haluaisi tulla, mutta ei uskalla. Osaa ei edes kutsuttu, kun eivät edes tervehdi asianomaista, vaan ennemminkin yrittävät 'tappaa katseella'.

Meillä oli selkeä linja: niitä ei kutsuta, jotka ovat käyttäytyneet fariasealaisen ylimielisesti, ne kutsuttiin, jotka ovat osanneet käyttäytyä kutakuinkin sivistyneesti. (Sivumennen sanoen: se on pelkkää sivistymättömyyttä antaa jonkun kolmannen osapuolen sanella se, tervehtiikö lähisukulaistaan. Jokaisella on vastuu omasta käyttäytymisestään.) Äidiltäni joka kuuluu ensin mainittuun joukkoon kysyin kuitenkin, tulisiko hän jos kutsuttaisiin, mutta koska vastaus oli ei, niin edes kutsua ei sitten lähetetty. Tällä tietämällä yksi aktiivi-todistaja-sukulainen on tulossa, mutta hänkin pitää asian visusti omana tietonaan, ja hänen lisäkseen muutama jo vuosia sitten Totuudesta™ pois jäänyt.

Mutta asiassa on hyvätkin puolensa: kun väki vähenee, niin pidot paranee. Aivan varmasti se tässäkin tilanteessa pitää paikkansa, kun kaikki juhlassa mukana olevat ovat siellä mielellään eikä vaan sukulaisuussuhteen takia.

Äänestä
  • että meitäkään ei kutsuttu miehen veljen tyttären häihin. Lahjan toki lähetimme, kuten aikaisemmin kihlalahjan, mutta minkäänlaista kiitosta ei ole kuulunut. Me lahjan antajat emme ole virallisesti eronneet/erotettuja, mutta se ei näytä vaikuttavan asiaan. Mitä minä sanoinkaan sivistyneestä käyttäytymisestä?! Säälittää lähinnä tuollainen yksinkertaisuus!

    Äänestä

  • olen ollut monissa jt häissä setvimässä kuka pääsee kuka ei! Kaikki häät perseelleen menneitä!! VETÄKÄÄ ITSENNE HIRTEEN11111 OLITTEPPA ISIÄ TAI ÄITEJÄ! Jos on kysymys ettei kaikki ole jteitä!!!!!!!!! AIKUISTEN OIKEESTI ON VÄÄRIN TUOMITA JTEITTEN OSALTA KUKA SAA TULLA HÄIHIN ESIM. jos erotettu lapsi!! Eikä saa mennä huorintekijä äidin häihin!!!!

    HALOO ONKO SIELLÄ KELLÄN V VALOO!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Eihän se ole sinun häpeäsi jos sisaruksesi eivät omista syistään halua tulla. Tietenkin voit jo valmiiksi ajatellaa että tarjottavaa riittää muutamalle ylimääräisellekkin. Joten varmuudeksi kutsu joitakin vähemmän tuttaviakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arskavain kirjoitti:

Ainoa tyttöni sunnittelee häitään. Tottakai olen isänä sanonut, että perinteisesti tytön koti järjestää häät...
Nyt kun olen alkanut miettiä ketä kutsua häihin, kun suurin osa sisaruksistani on Jehovan todistajia. He eivät ole kutsuneet minua eikä vaimoani pippaloihinsa.
Toki tulijoita on ja tyttöni tulevan miehenkin suku on laaja, mutta oudoksuttaisiinko siellä jos Jt sisareni eivät kutsutsta huolimatta tulisi paikalle...toisaalta hekään eivät todellisuudessa ole läheisiä meille, koska ovat jättäneet kutsumatta meidät.

Minulla on kyllä paljon kutsuttavia, mutta jt uskonnon takia suhteeni x- todistajana sisareihini on epänormaali...

Olen kyllä ajatellut kutsua kaikki, mutta minun täytyy ottaa huomioon myös toisten perheenjäsenteni toiveet, koska sisareni eivät koskaan kutsuneet meitä mihinkään juhliinsa.... joten kutsunko minä? Miten toimisit sijassani?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu