Onko joku fiksu, joka osaa sanoa, MIKSI vaunussa tai autossa täytyy olla vähintään 25 metriä pitkä liitäntäjohto, siis vähintään 25 m? Vaunun ohjekirja taas opastaa toisin; johto SAA olla ENINTÄÄN 25 metriä. Tarkoitan ensimmäistä tilannetta, lähinnä mihin laki-/asetuspykälään se perustuu???? Vai onko se itsestään vakiintunut käytäntö?
Ihmeellinen
juttu...
171751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ainut sopiva sähköjohdon pituus on 25,00 metriä. Mitäs sitä ihmettelemään. Määräyksissähän ei ole mitään epämääräisyyttä mitä pitäisi tulkita jotenkin. On nuo lainsäätäjät sentään niin viisaita ettei ole mitään syytä epäillä heidän johdonmukaisia päätöksiään. Eihän?
5m ja sitten jatkojohtoja tarpeen mukaan. En ole tuollaista kuullut ennen mutta olen aika uusi karavaanari. Liityin vasta 1975.
Joskushan sähkötolppa on metrin päästä joskus 50m päästä. Tämä sinun 25m on kyllä joku ehdotus/suositus.
Samaa olen ihmetellyt...
Täytyy siihen joku peruste/pykälä olla, jos se on "pakko" näin olla?
Odottaisin myös jonkun asiantuntijan ottavan kantaa. Tavalliset rivisähkömiehet eivät ole edes kuulleet tällaisesta.
En nyt fiksuudesta tiedä, mutta perustuu kyllä ihan loogiseen asiaan - nimittäin 1.7.1997 jälkeen tehtyjen matkailuajoneuvoalueiden sähköasennusten tulee olla sellaisia, että pistorasian etäisyys on enintään 20 metriä paikoituksesta.
Ja tästä taas johtuu ettei käytettäisi niitä 5:n metrin johtoja jonossa, niin tuon liitäntäjohdon pituus pitää olla käsittääkseni vähintään se 25 m.
"Matkailuajoneuvojen liittäminen sähköverkkoon tapahtuu SFS 6000 –standardin kohdan 708 mukaan.
Matkailuajoneuvon liitäntäjohdon tulee olla 25 m pitkä ja poikkipinnaltaan 3x2,5 mm² S, suojajohtimellinen eli "maadoitettu" säänkestävä kumikaapeli tyypiltään A07BB-F tai H07RN".
Lisää voi lukea tuolta:
http://www.karavaanarit.fi/karavaanimatkailu/turvaopas/turvallinen_leiriytyminen/sahkoturvallisuus/
Kuulin, että vahingon sattuessa vakuutusyhtiö voi kieltäytyä korvauksista, jos käytettävän johdon pituus on alle 25 m, jos tapahtuu esim tulipalo sähkön aiheuttamana, vaikka johto olisi muuten vaatimusten mukainen
Välillä asiaakin. Vakuutusyhtiö ei evää korvausta vaikka johdon pituus on alle 25 m. Ainoat edellytykset ovat että johto (johdot) sekä pistoke ja kojevastin ovat asetuksien mukaiset ja tekijä on urakointioikeuden omaava henkilö. Ketjutukset ovat sallittu kun edellämainittu asia täyttyy. Mikään ei määrittele johdon pituudeksi 25 m, suosituksia kyllä on.
Urakoitsija No 25...
On vielä pitkään ylimenokauden ajan vanhoja alueita, joilla on sähköt shuko pistorasioin ja tolpat vähän missä sattuu. Jatkojohtoja saa ketjuttaa muutaman peräkkäin, että saa sähköt vedettyä matka-autoon.
Kaikki sähköverkon peruskorjaukset ja uudet paikat vanhoillakin alueilla on tehtävä uusien määräysten mukaisiksi. Siksi samalla alueella voi olla eri kohdissa shuko ja CEE rasioilla varustettuja tolppia.
ei saa ketjuttaa.
Pakko ketjuttaa, koska lohkolämmittimen johto on ainoastaan 1,5 meetriä. Ei se ´hyppääkään´ lennossa.
pyöreät pistorasiat. Me liikumme euroopassa paljon ja koskaa ei vastaan ole tullut muuta kun vanha shukorasia.
Suomessa sitten käytetään "ylimenokappale" ylensä sellainen 30cm stumppi joka roikkuu tolpassa. Sehän vasta on turvallinen.
Samoin pitäs kotelot olla lukossa mutta hyvin harvoin ne on.
Euroopassa sähköpistorasiat voi olla missä vaan.Välillä jonkun aidan kyljessä tai puun kyljessä, tai vaan nurmikoolla laudan palan kyljessä.
Kyllä tämä 25m sääntö voi unohtaa jos sellainen on voimassa. Me suomalaiset ollaan niin pirun tarkkoja aina kun on sääntö. Silti ajetaan kännissä ja kovia ylinopeuksia pidetään, auto jätetään mihin sattuu ym. ym.
Onhan se tyhmä jos pistorasia on metrin päästä ja vedät 25m johtoa nurmikoolle. Huomaa että johto ei saa olla kelalla koska silloin johto kuumenee ja voi sulaa.
Eräs kirjotti että ei saa jatkaa johtoja! Tämä kaveri ei ole koskaan käynnyt treffeillä. Siellä on jatkoja joka suuntaan.
Niin tämä 1997 voimaan astunut säännös edellyttää teollisuusstandardin mukaista pistoketta ja n. 25 m:n pituista johdista syystä, mikä on tässä ketjussa jo hyvin asiallisesti selvitetty.
Uudet linjat (2005 ja 2007) on meidänkin alueella vedetty systeemiin tolppa/2 käyttäjää, mutta vanhoja linjoja on vielä olemassa vuosikausia. Pelkään että "ylimenokausi" kestää ainkin sukupolven ajan eli 20-25 vuotta. Mullakin on viereisessä sähköpylväässä vanerilaatikko, missä rivi shukoja. Hyvin niillä on pärjännyt. Vaunun hommasin -97 ja siitä asti on ollut shuko 3x1,5 mm2, millä meinaan tulla toimeen vielä pari vuotta. Sitten kun kalusto vaihtuu, niin vaihtuu kaapelitkin. Niin se vain on käytännössä.
Joillakin alueilla ei enää "saa" käyttää vanhoja shukoja, mutta voin kääntyä portilta ympäri ja yöpyä muualla.
vertailun vuoksi voin sanoa, että kun 70-luvulla? siirryttiin Si-järjestelmään niin rautakaupoista katosi hetkessä kaikki tuumaset avaimet. Nyt on kulunut 30 vuotta, mutta ei ne tuumaset pultit ja mutterit ole minneen kadonneet, vaan sellaisia avaimia tarvitaan edelleen. Näin se tulee olemaan sähköjenkin kanssa.
Ei käytännön teot tapahdu sormia napsauttamalla kuten jonkin tyhjänpäiväisen direktiivin teko.
Noin yleisellä tasolla voin sanoa, että suomalaiset ovat hölmöjä noudattamaan direktiivijä pilkulleen kun muualla euroopassa niille viitataan kinnasta.
vakuutusyhtiö voi evätä korvauksia tai maksaa vain osittain, jos johdon pituus ei täytä direktiivien vaatimuksia.
Älä levitä väärää tietoa !
Kaikki uusi sähköistys rakennetaan uusien määräysten mukaan. Monet vanhat sähkökaapelit alueilla ovat jo nyt alimitoitettuja tämän päivän kulutukseen nähden. Tolpissa jo 10A paukut ovat liian isoja, jos kaikissa pistorasioissa on yhtä aikaa käyttäjiä kiinni.
Sot sot pojat, ei se pituus ole tärkein, vaan paksuus, vau!
virkamies tekee virheen,sitä ei oikase itte pirukaan!Kaikki pykälät tulee EU:lta kuten piuhamääräyskin ja käännösvirheen vuoksi johdon pituus on JUST eikä melkein se 25m,ei vähintään tai enintään.Kun kaikki oikeusasteet käydään läpi virhe ehkä korjataan mutta vain ehkä,eikä se virheen tekijä tunnusta sittenkään.
siinä että jos on vikavirtasuoja rasiassa, jos laitat jatkettavalla johdolla niin kosteamalla kelillä pätkäsee virran poikki, on ihan omaa kokemusta kotona.