Onko alv-alennus vaikuttanut hyvinkääläisten kampaamojen hintoihin? Kuinka paljon hinnat ovat laskeneet vai onko muutosta tapahtunut lainkaan? Esimerkkejä liikkeistä, jotka ovat laskeneet hintoja, kiitos.
Kampaamojen hinnat -> ALV-alennus
Mmm
81470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..............
Minä käyn Classicossa Hyvinkäänkadulla ja siellä on ainakin laskettu veroalen verran hintoja, eli oliko se noin 11%. Niin sen minusta kuuluu mennäkin kun verohan on vain läpikulkuerä kampaamossa asiakkaalta verottajalle. Kannattaa äänestää jaloilla jos ei ole oman kampaajan hinnat laskeneet.
olis ennen veroalea nostanut hintoja jotka on sitten helppo taas laskea samaan kuin ennen alea.
Koska käyn kampaajalla säännöllisesti niin tiedän, että hinnat oikeasti putosivat veroalen tultua Classicossa. Muista liikkeistä en tietenkään voi sanoa mitään. Varmasti jossakin on tehty niinkin, että on nostettu marraskuussa hintoja ja laskettu tammikuussa. Se olisi kyllä typerää asiakkaan älyn aliarvioimista.
Hämeenkadulla eräs paikka joka ei anna kuittia ollenkaan, tuskin maksaa veroja siinä on ulkomaalaistaustainen omistaja.
Hei vain. Kyllä kamp.hinnat piti alentaa, kun alv. aleni. Mutta kesäkuun alusta nousi palkat ja tietenkin sitten myös hinnat. Ei kai yrittäjäkään saa jäädä ilman palkkaa. niin se menee...tälläkin alalla.
En ole saanut kuittia parturista Hämeenkadulta sen paremmin kuin muiltakaan kaduilta. En ole kyllä pyytänytkään, enkä sitä tarvitse. On monta muutakin alaa joissa niitä ei tyrkytetä.
Ei niiden hintojen tarvitse mihinkään laskea. Ainekustannukset ja muut kulut nousivat aivan varmasti samalla kun tukkukauppiaat (yms) tajusivat, että kampaajilla jääkin enemmän käteen. Kampaajien palkat ovat muutenkin niin huonoja, että minä voin sen veroalen antaa heille lisää. Lisäksi inflaation myötä on kokoajan paine nostaa hintoja korkeammalle eikä laskea! Jos siis arvostat ammattitaitoa ja kampaajaasi, käyt siellä palvelun vuoksi etkä niinkään se viiden euron erotuksen.
Sitäpaitsi, sen veroalen oli tarkotus vähentää harmaata taloutta, eikä niinkään laskea hintoja.