Toimenpide ilman

kipulääkettä

Lapseni 18-v.jätti sormen oven väliin. Kipu oli kova. Sormenpää ja kynnenalus tulehtuivat, ja parin päivän kipujen ja valvotun yön jälkeen hän meni yksityislääkärikeskukseen. Nuori mieslääkäri oli tökkinyt tulehtuneen kynnen alle ensin puutikulla sitten kuumentamallaan neulalla ILMAN mitään rauhoittavaa esilääkettä tai kivunpoistoa. Lapsi tuli kotiin itkien ja kynnenalus verta vuotaen. Itselleni en olisi antanut tehdä näin. Nuori oli kiltti, eikä uskaltanut sanoa vastaan. Menin siltä seisomalta lääkäriin ja pyysin kipulääkettä, koska jokainen tietää miltä sörkitty tulehtunut kynnenalus tuntuu?

2

558

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vai mitä?

      Kun sormi jää oven väliin, tulee kynnen alle usein kivulias verenpurkauma. Hoitona on reiän tekeminen kynteen esim. kuumennetulla paperiklemmarilla, jolloin paine helpottaa. Luonnollisestikin sieltä tulee vähän verta ja verensekaista kudosnestettä. Toimenpide on kivuton. Muuten tuollaiseen vammaan riittää kivunhoidoksi käsikaupan ibuprofeeni tai vastaava.
      http://www.terveysportti.fi/terveysportti/ekirjat.Naytaartikkeli?p_artikkeli=voh00029

    • Siiri.

      Joskus jopa pieniä, yhden tai kaksi ommelta vaativia haavoja ommellaan ilman puudustusta, koska yhden tikin teko ilman puudutusta sattuu ihan saman verran kuin se, että ensin sorkitaan puudutusneulalla ja sitten vasta ommellaan. Ehkä tällä nuorella mieslääkärillä oli sama ajatus, eli tuotetaan kipua vain yhden kerran ja hoidetaan samalla, eikä kahta kertaa - ensin puudutusneulalla ja sitten hoitamalla tulehtunutta aluetta, joka voi olla vielä huonosti puutunut. Ikävää että tapauksesta jäi noin huono maku. Pikaista parenemista kuitenkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe