Sirola opiston ja pioneerilerin varjoissa

U-T

Näin vanhana sitä alkaa muistelemaan menneitä aikoja. Aika kultaa menneisyyttä. Kai näin on minullekin käymässä.
Kommunisti isäni palattua Neuvostoliitosta v. 1944 syksyllä olin lapsenmielisesti toki hyvilläni isän paluusta. Kukapa ei, oli isä sitten millainen tahansa - melkeen.
Isä pääsi heti töihin sisäministeri Leinon johtamaan Poliisiin. 2 vuotta kiertokoulua käyneenä hän ei osannut kirjoittaa eikä lukea, mutta eipä osanneet muutakan Leinon poliisit.

Samoihin aikoihin perustettiin meille luokkatietoisille (en tark. koululuokkia, enkä hevosen luokkia) ihka omia leirejä, jotka eivät tosin olleet niitä leirejä joista iskä kertoi olevan Siperiassa tuhmia ihmisiä varten, vaan Pioneerilerejä.
Vasten tahtoani minutkin sinne iskä vei. Kuri oli kovaa, mutta ruokaa sentään riitti. Retkeilimme ja pidimme hauskaa, kuten 5-13 vuotiaat pojanklopit yleensäkin.
Pänttäsimme päähämme 4-6 tuntia erään Marxin teorioita, josta muodostuikin lopulta meille uskonto. Luokkamme seinällä oleva kuva muistutti lapsenmieleen hyvin paljon äidin kertomasta Jumalasta, jonka näin aikuisena ymmärsin kuvanneen Marxia.
Nuoreen ja avoimeen mieleeni saatiin istutettua kaikki se mitä luokkatietoinen proletaari tarvitsikin siinä iässä tietää. Saimme jopa mitaleita, mutta emme niinpaljon mitä myöhemmin näin Moskovassa paraatissa kulkeneilla työnsankareilla, iskurityöläisillä, stahanovilaisilla tai muuten puolueelle uskollisilla kaadereilla oli rinnuksissaan.
Kävin kossina Moskovassa useita kertoja setäni Taiston kanssa, jonka sukunimeä en tässä mainitse.

Sitten tuli aika lähteä muuttamaan koko maapallo kommunistiseksi, ja teinkin 2 toivioretkeä Kuubaan, missä autoimme kommunisti-tovereitamme mm. sokeriruo'on keräämisessä.
Kotiin tultuani pääsinkin sitten Sirola opistoon.
Sinne oli valittu vain kaikkein uskollisimpien puoluejäsenten lapsia, johon isäni kautta itsekin kuuluin.
Kuri opistossa oli kova, ja emme olleet 3 vuoteen missään yhteydessä muuhun maailmaan, edes vanhempiimme.
Opiskelimme jatkuvasti Marxismi-Leninismiä, melkein 5 tuntia päivässä, kunnes osasimme ukoa koko Marxin ja Leninin tuotannon. Myöskin Jung oli opetusohjelmassa, mutta vähäisemmässä määrin.

Olimme tietekin jo kaikki ateisteja, mutta saimme rukoilla ja palvoa sentään jotakin, ja se oli Pyhä kommunistinen kolminaisuus; Marx, Lenin ja Stalin.
Sirola opistossa oli hyvätkin puolensa, sillä tapasin siellä erään Tavrjan (nimi muutettu, koska hän on nyt eräässä korkeassa virassa) johon rakastuin tulisesti huolimatta hänen "ärrä" viastaan. Kuitenkin eräs Erki T (nimi muutettu edell. mainitsemistani syistä) vei rakastettuni, sillä hänellä oli mummonsa kautta paremmat suositukset, kuin itselläni.
Aika vieri, ja pääsin Taisto sedän kautta töihin erääseen lehteen, jota painettiin silloin offset-k-painamo Kursiivissa Kotkassa.
Aika kului lehden kolumnistina rattoisasti, sillä meidän tarvitsi vain haukkua USA:ta ja kopioida Leonid Brezhnevin puheet lehteen.
Palkan maksaja oli jokin tuntematon ystävä ja toveri Tehtaankadulta. Siellä tutustuin myöskin erääseen Mikeen (nimi muutettu) joka osoittautui myöskin homoksi, ja siitä saakka olemme olleet kuin normaali aviopari.

Tässäpä tätä näin alkuun, mutta jos te lukijat haluatte tietää elämäntarinastani enänpi, niin voin kirjoittaa siitä tulevaisuudessakin.

T: Teidän Urheilu_Tietäjänne ja puolisoni Mike

5

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suvessa.

      Ensimmäisessä liittokokouksessa hyväksyttiin kymmenen pioneerien ohjetta

      1 Pioneerin sanaan voi aina luottaa.
      2 Ole vaatimaton, mutta tarmokas.
      3 Opiskele aina ja kaikkialla.
      4 Älä masennu vaikeuksien ja vastusten edessä.
      5 Ole kohtelias, avulias ja kurinalainen.
      6 Älä pelkää vastuuta.
      7 Tutustu tovereittesi mielipiteisiin, sillä pioneeri ei ainoastaan opeta, vaan myös oppii tovereiltaan.
      8 Seuraa yhteiskunnallista elämää ja toimi kansan etujen puolesta.
      9 Suojele ja rakasta järjestöäsi.
      10 Säilytä järjestösi maine tahrattomana ja ole sille uskollinen.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_demokratian_pioneerien_liitto

      • pinohiirijuttuja!

        Ettäs jaksatte.


    • tebe

      Melko hauskasti kirjoitettu juttu :)

    • Kosygin nauroi

      Koin elähdyttävänä tuon kehityskertomuksen ,,,

    • Mainiota!
      Sirola-opistosta, tuosta valtionapua nauttineesta oppilaitoksesta on perin niukalti omakohtaista tietoa. Kerro toki lisää siitä, mitä muita aineita siellä oli, keitä toimi opettajina (Tuure Lehèn, Armas Äikiä?), millaiset olosuhteet olivat muuten ja mitä oppilaat puuhailivat vapaa-aikanaan.

      Nyt, kun Sirola-opiston tilat taas ovat hiukan toisenlaisessa käytössä.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      191
      930
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      13
      492
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      445
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe