valmet 611

make

olisiko kenelläkään tietoo missä netissä olisi kaavio kuva kyseisen valmet moottorin jäähdytyssysteemistä,koneen typpiä en muuten tiedä kuin että 611 ja välijäähdytetty.(aftercooler)kone nostaa lämpöjä ihan liikaa...ja en ole oikein perillä kun siinä taitaa olla kaksi termostaattiakin, että miten on niiden toiminta

6

3766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esim. vanhemmissa Volvoissa joissa on kaksi termostaattia ja jos niistä ottaa toisen pois niin vesikierto menee sekaisin ja lämpöongelmat alkaa.

      Vaihtaisin ensiksi kummatkin termostaatit voi olla eri lämpöarvot ja pieni hinta remontiksi.

      Se että päteekö tämä Valmet 611seen en tiedä.

    • tuolta
    • Jopikatti

      Alla ote 11-sarjan dieseleiden korjaamokirjasta. Näyttäisi siltä, että isompi termari ei aukea kunnolla ja suora paluukierto takaisin vesipumpulle jää auki. Siitähän se sitten lämpenee... Kuvankin saat jos annat mailiosoitteen.
      Jos uutta termaria et ensi hätään saa - ota se isompi pois ja tuki sivukierto - onnistunee sillai...??

      Tässä Valmetin kmokirjan ote:

      611 ja 612-moottoreissa on kaksi erillistä termostaattia, joista toisella ohjataan jäähdytysnesteen sivukiertoa. Termostattipesä on kiinnitetty jäähdytysnestepumpun päälle tai sen oikealle sivulle.

      Termostaatit ovat tyypiltään ja avatumislämpötiloiltaan erilaiset. Jäähdytysnesteen lämpötilan ollessa alle termostaattien avautumislämpötilan, kiertää neste (A) sivukiertoreiästä jäähhdytysnestepumppuun. Pienempi, 1-toiminen termostaatti (1) avautuu ensin (79C) ja päästää osan jäähdytysnesteestä (B) jäähdyttimeen. Kuormituksen lisääntyessä avautuu (83C) myös toinen termostaatti (2), joka on 2-toiminen ja avautuessaan sulkee sivukiertoreiän ja ohjaa nesteen (C) jäähdyttimeen.

      • make

        kiitos asiantuntevasta vastauksesta,tässä tulee tää maili osoite jos laittaisit sen kavion siitä järjestelmästä niin ehkäpä ymmärrykseni lisääntyisi :-))

        [email protected]


    • vene mies

      mul on 611 turbo veneessä kuuluu pientä kolinaa ruisku pumpun puolelta määrätyillä kierroksilla ei aina missä vois ollavika,

    • ValMET

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      20
      1414
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      216
      1381
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      145
      1189
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1017
    5. 136
      978
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      923
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      867
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      842
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      804
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      400
      794
    Aihe