mitä tarkoitetaan taivaalla ja muulla uskonnollisella sanastolla. kuten pelastumisella ja vastaavalla. voiko joku selvittää minulle nämä asiat ihan OMIN SANOIN,kun en oikein ymmärrä uskonnollisia selityksiä tai sanoja.
olisi kiva tietää
jaskajuuso
18757
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vaikea sanoa, kansanperinnettä kait.
Sen tiedän että latinassa ja sitä edeltävissä kielimuodoissa oli auringonjumalaa tarkoittava sanonta "Isä aurinko" mutta myöhemmin aurinkoa tarkoittavan sanan merkitys muuttui ja siirtyi tarkoittamaan taivasta, siitä tuli "Taivaan isä" (lat.Djus P@ter>myöh.Jupiter). Tämä sitten siirtyi kristinuskoon kun siitä tuli Rooman virallinen uskonto (kuten moni muukin pakanapiirre).
Kristinuskossa pelastuminen tarkoittaa että vapautuu synneistään ja pääsee kuoltuaan jumalan yhteyteen taivaaseen.
Taivas on taas paikka, jossa jumala on. Ilmeisestkin taivaassa ei ole mitään pahaa tai ikävää yms.
Taivaassa oli enkeli nimeltä Lucifer joka tuli kateelliseksi Jumalalle ja Jumala heitti Luciferin alas taivaasta. Jumala loi pahan enkelin taivaaseen. Etteikö muka pahaa taivaassa? Pyh, kristittyjen omat sadut sanovat, että oli.
tuo vastauksesi ei juuri kerro mitään, koska kukaan ei tajua mitä tarkoittaa vapautua synneistä tai pääsee kuoltuaan jumalan yhteyteen.
Nuo ovat kristittyjen selityksiä. Älä ole liian kristitty.
Siis siihen pääsee. Mitä se mahtaa olla. Miten synnit muuten saa anteeksi? Sanooko jumala että nyt syntisi on saatu anteeksi ja sitten ne ovat poissa? Ei oikein mene jakeluun.
Silloin joskus kun taivasta keksittiin oli maapallomme lätty, joten ylhäällä oli taivas ja alhaalla helvetti. Mutta tämän käsitteen tekee nykyään vaikeaksi se, että tiedämme Telluksen olevan pallon, joten myös helvetin sijoittaminen ei enää olekaan niin yksinkertaista.
jostain todella kyseenalaisesta lähteestä, että Lucifer eli Jeesuksen taivaallinen velipoika heitettiin enkelikannattajiensa kanssa Telluksen pinnalle, ja me inehmot olemme sen porukan jälkekäisiä. Perisynti on tässä versiossa se rettelöiminen siellä taivaassa, ja maapallo on vähän niinkuin pirunsaaren vankilasiirtola. Saatana on sen lähteen mukaan kokonaan eri jannu, kuin Lucifer, mutta samoissa bisneksissä vaikuttavat. Lucifer on kuitenkin ylemmässä esimiesasemassa kuin Saatana.
mutta ei se muuta helvetin sijoituspaikasat. Missä alhaalla se muka voisi olla? Joku tosin väitti että Siperiasta on löytynyt paikka jossa maan uumenista olisi kuulunut vainajien valitusta. Kai joku senkin uskoo, koskapa se ihan lehdessä on lukenut.
Jumalahan loi kaiken, niin miksi se loi sitten tän saatanan ihan erikseen jos se kerran on eri jannu ku Lucifer?
Periaatteessa uskonto pyrkii tarjoamaan oman selityksensä asioille. Kuka oli ensin, mistä johtuu se ja se ja kuinka tästä eteenpäin. Selitystensä ja oppirakennelmiensa tueksi on sitten luotu opettavia tarinoita, joissa tyhmä ja erehtyväinen kohtaa huonon lopun ja hyvä ja oppienmukainen saa hyvän lopun.
Kumpi oli ensin , muna vai kana? Ihminen vai Luojaidea.
Jokaisen opetuksen ja idean tueksi on ajanteeman mukaisesti sepitetty tarinoita ja sankari stooreja.
Totuus on yksinkertainen. Se selittää itse itsensä. Ongelmana on se , jos kaikki kyseenalaistetaan. Silloin syntyy aina jotakin uusia ongelmia täydellisiin ratkaisuihin. Mutta... sellaista ihmisen elämä on.
Kumpi oli ennen , muna vai kana?
"Ennen oli molempia" sanoi kolhoosin mummo entisessä Neuvostoliitossa.
tahrannut sekä munan että kanan. Saa nähdä, koska
suomalaiset pääsevät ihan omin kustannuksin siivoamaan Suomenlahden rantoja.
vaikka jossain mielesä on vaikeaa käyttää muuta sanastoa, kuin hengellistä.
Taivas;
-toinen ulottuvuus, joka ei ole tätä näkyvää luomakuntaa. Siellä ei ole enää kuolemaa, sairautta, ahdistusta, nälkää, janoa, itkua, tms. Siellä vallitsee täydellinen rauha ja harmonia, sopusointu. Ja kaikki siellä ovat vapaaehtoisesti, ketään sinne ei väkisin ole viety!
Se on henkien maailma. Jumala on Henki ja sen vuoksi ihmisen täytyy syntyä Jumalan Hengestä päästäkseen taivaaseen ja Hänen yhteyteensä. Sinne pääsevät vain ne, jotka ovat uskoneet Jeesukseen sielunsa pelastumiseksi iankaikiseen elämän taivaaseen.
Pelastus;
Ihminen lankesi syntiin, eli häneen tuli taipumus pahaan, jos näin yrittäisi sanoa.
Ihminen rikkoi Jumalan tahdon ja lankesi tottelemattomuuteen Häntä kohtaa, eli syntiin. Silloin tuli ero Jumalan ja ihmisen välille. Herra kuitenkin halusi olla ihmisen kanssa yhdessä ja sen vuoksi Hän valmisti pelastussuunnitelman rikkoontuneen yhteyden palauttamiseksi. Jumalan oikeustajun vuoksi synti vaati rangaistuksen ja ainoa puhdas ja kelvollinen uhrikarista, joka voi synnin sovittaa Jumalan edessä, oli Hänen oma Poikansa, jonka Jumalan Sanan mukaan Jumala teki synniksi meidän edestämme. Jeesuksen päälle kasattiin koko maailman syntivelka ja kuolemallaan Jeesus maksoi meidän ihmisten sieluista hinnan. Nyt usko Jeesuksen sijaiskuolemaan edestämme, vapauttaa meidät tuosta synnin rangaistuksesta, joka meille olisi kuulunut. Kaikki nimttäin olemme samaa syntistä sukua, kuin Adam. Tuon tosiasian vuoksi jokainen ihminen tarvitsee "pelastusta".
Paljon puhutaan varsinkin evlutissa perisynnistä, synnin periytymisestä. Meissä ihmisissä on siis synnillinen luonto, joka vastustaa Jumalaa ja Jumalan asioita. Kun usko syntyy ihmisessä Jeesukseen Kristukseen Jumalan Sanan ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta, henkemme pääsee Jumalan "aaltopituudelle". Ihmiselle kehittyy Jumalallinen luonto, joka pystyy vastustamaan pahaa ja synnillisiä asoita. Se on pelastus(ta), jossa avuksi meille uskoville on annettu Pyhän Hengen, eli Jumalan Hengen läsnäolo ja voima! Ja Jeesus Kristus tuon Henkensä ja Sanasa avulla johtaa meidät iankaikkiseen elämään taivaassa.
Toki sana; pelastus, käsittää hyvin laajan alueen tärkeimmän, eli sielun pelastuksen lisäksi. Pelastus käsittää siis tämän maallisenkin elämän korjaantumisen.
Ehtoollinen;
Muistoateria Jeesuksen uhrikuolemasta. Leipä muistuttaa meitä Jeesuksen Kristuksen ruumiista, joka pahoinpideltiin, pieksettiin meidän puolestamme, meidän rumiimme lunastamiseksi (ostamiseksi) ja viini muistuttaa meitä Hänen verestään, joka maahan laskettiin syntiemme soivituksena. (maksuna).
Ihminen on siis saatanan hallussa niin kauan, kuin tulee pelastukseen (sovitukseen) sisälle uskoen Jeesukseen ja ollen kuuliainen Hänelle. Ehtoolinen siis kuuluu luonnollisesti vain uskovalle
Kaste;
Jeesukseen Kristukseen uskovalle kuuluu kaste Hänen nimeensä, se on ikään kuin sinetti kuuliaisuudelle. Uskovan kasteessa Jeesukseen uskova erottautuu hänen palvelukseensa. Kaste on merkkinä ihmisille ja henkivalloille, että kyseinen ihminen kuuluu Jumalalle Jeesuksen Kristuksen sovituskuoleman (uhrityön) kautta, ansiosta.
Rukous;
Keskustelua taivaallisen Isän, Jumalan kanssa.
Ylistys;
Jumalan suuruuden, kaikkivaltiuden ja persoonan ylistämistä, Hänen nimensä tunnetuksi tekemistä. esim, joku voi ylistää rakkaan aviopuolisonsa ihanuutta, voisko sitä käyttää vertauskohteena ymmärryksen avaamiseksi?
Jumalan palvelus;
Se EI ole kirkossakäyntiä sunnuntaisin, tai muulloin. Jumalaa voimme ainostaan palvella antamalla apua toisille ihmisille, vähäosaisille, alkoholisteille, aviopuolisonsa menettäneille, orvoille, yms. Ei Jumala meitä siinä mielessä tarvitse, että Hän olisi voimaton ja kykenemätön, kaikki on Hänen, mutta Hän haluua, että Hänen rakkautensa näkyy meidän uskovien kautta toisille ihmisille. Palvelemalla ja auttamalla ihmisiä, palvelemme Jumalaa! Ymmärätkö? Jumalan palvelemisesta on ihmisille annetu "väärää infoa", se on johtanut kieroontumaan ja luuloon, etä jokin tunti jossain rakennuksessa jumalan nimissä on Hänen palvelemistaan. Raamattu opettaa Jumalan palvelemisesta juuri lähimmäisen huomoimisena!
Aito kristillisyys ja Jumalan palveleminen on lähimmäisen kanssa elämistä hänen vaikeuksissaan, tukemista ja auttamista parhaan kykymme mukaan.
Salli yksi R-paikka;
Matteus 25:
37. Silloin vanhurskaat vastaavat hänelle sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä ja ruokimme sinua, tai janoisena ja annoimme sinulle juoda?
38. Ja milloin me näimme sinut outona ja otimme sinut huoneeseemme, tai alastonna ja vaatetimme sinut?
39. Ja milloin me näimme sinun sairastavan tai olevan vankeudessa ja tulimme sinun tykösi?'
40. Niin Kuningas vastaa ja sanoo heille: 'Totisesti minä sanon teille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle.'
En tiedä, selvensikö, vai entisestäänkö sotki
asioita. Yritin selittää omin sanoin niin paljon, kuin se oli minulle mahdollista. Toivottavasti en kiertänyt kehää selityksissä?
Olisiko joku muu tässä mainitsematon asia kiinnostava?
Asiallinen kommentti kiinnostaisi!
TV; Jumalahullu
Onko taivaassa mitään tunteita, muutakuin jonkunasteinen (yli)neutraali harmonia?
Niin ja siellä vallitsee täydellinen sopusointu, siis uskovaisten kesken. Eihän siellä ole edes eläimiä. Onko siellä kasveja, kun se on paratiisi? Tiedätkö oikeastaan mitään taivaasta?
Onko taivaassa mitään aisti-iloja? Syödäänkö siellä tai juodaan, onko seksi vapaata vai olematonta, mites ajanviettomahdollisuudet?
Tartteeko taivaassa tehdä töitä vai makoilevatko henget päivät pitkät? Onko taivaassa yötä? Pääseekö taivaasta lomalle, vaikkapa toiseen taivaaseen tai kiusaamaan helvetissä viruvia?
Millainen hierarkia siellä on? Onko esim. paavi isompi kiho kuin joku rivienkeli?
täällä on viestejä lukea, mutta tuon jumalanhullun jutuista ei kyllä mikään aukea. Olen monasti kysynyt miten se konkreettisesti tapahtui, että kun jumala tappoi poikansa eli itsensä (joten jumalaa ei siis enää ole), niin ihmiset pelastuvat nyt ja aina hamaan tulevaisuuteen. MITEN?
Jumalan hullu ei koskaan vastaa näihin jatkokysymyksiin. Joko se ei osaa, tai tyyppi on vain tahallaan ärsyttämässä.
Jos se on vasta 34-vuotiaana uskistunut, niin toivomme hänelle hyviä (raittiita) päiviä uskossaan:)
Kysy keltä tahansa kristityltä niin ei ne osaa tuohon vastata. Tai sitten vastaus on : Tutkimattomat ovat herran tiet, tai jotain muita raamatunlauseita, joista kukaan mitään selvää saa. Kiertävät ja vaihtavat aihetta, mutta ikinä eivät osaa vastata suoraan. Uskovat siis asiaan, jota eivät edes osaa selittää. heh heh