Ovatko Espoon seurakunnat (eteläinen ja läntinen) kaikista pahamaineisimmat Jt seurakunnat suomessa tällähetkellä? Olen ymmärtänyt että ovat. Olenko oikeassa? Löytyykö muista seurakunnista yhtäpaljon ongelmia sekä kylmää ilmapiiriä kuin Espoosta? Onko Espoo poikkeustapaus vai onko vastaavia ympäri suomea? Ketkä seurakunnissa yleensä aiheuttavat ongelmia? Ovatko ne lähtöisin rivijäsenistä vai parista huonosta vanhimmasta? Millaisia ongelmat seurakunnissa tyypillisimmillään ovat? Mistä ne syntyvät? Ratkaistaanko seurakuntien ongelmat yleensä siten, miten Johanneksen pojan tapauksessa on tehty? Osataanko JT seurakunnissa yleensä ollenkaan ratkaista ongelmia inhimillisellä ja raamatunmukaisella tavalla? Näyttää siltä että varsinkin Jehovan todistajien seurakunnissa ei epäröidä henkisen väkivallan käyttöä, jos vähänkin syytä keksitään. Hyvin surullista, hehän kertovat ulkopuolisille olevansa hengellisessä paratiisissa ym Taitavat olla tyhjiä puheita.
Espoon ongelmaseurakunnat
Kysyttävää!
361865
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
>> Ketkä seurakunnissa yleensä aiheuttavat ongelmia?>> Ne jotka eivät noudata raamatun ohjeita ja ne jotka alkavat opettamaan omia oppejaan, vanhimmat eivät ole täydellisiä ja voivat tehdä virheitä mutta yleensä "rivijäsenet" ovat niitä jotka aiheuttavat ongelmia, onko Espoossa ongelmia? sen tietävät vain ne jotka kuuluvat tuohon seurakuntaan ja he eivät ilmeisesti kirjoittele täällä Johanneksen Poikaa en laske mukaan, hän on erotettu.
ja VOIVAT tehdä virheitä",pitäisi kääntää:"Eivät TODELLAKAAN ole täydellisiä,mutta omasta mielestään ovat.Niin huonosti he kohtetelevat toisia.
JA:"tekevät virheitä"-lause on aika kompa.Sen taakse voi piiloutua koska vaan.Sen varjolla saa pitää muita ihmisiä alempiarvoisina.Ovathan he optimaalista harmagedon ruokaa,eiks vaan?
"Uskonnot, jotka vievät aistien nautinnot, ajavat ihmiset etsimään nautintoja vallasta. Läpi historian valta on ollut askeetin pahe. - Bertrand Russell"
Lisätietoa vallanhimosta
http://koti.mbnet.fi/neptunia/politics/powerrr2.htm
".Niin huonosti he kohtetelevat toisia."
Lapsellista kirjoittelua. Millä oikeudella mollaat kaikkia vanhimpia,varmaankin lähelle 400000 ellei yli. Aivan turha väittää että kaikki olisi samanlaisia,jos joltakulta ei mieleistään kohtelua saanut.
Mutta todistajilta on kielletty edes lukemasta täällä, saatikka kirjoittaa. Vaikka lahkossa puhutaan varoituksesta, näkee todistajien puuttumisesta, että kielto on tehokas.
Eihän vanhimmat ole täydellisiä, mutta eikös lahkon teoria ole, että he eivät ole ihmisten toimiinsa nimittämiä, vaan lahkon jehovan.
Raamatussa on seurakunnan ohjeeksi laitettu demokratia, eli siellä puhutaan äänestämällä valitsemisesta. Näin vartiotornikin neuvoi Raamattuun viitaten vielä Russellin aikana.
Johanneksen poika pystyy seurakunnasta puhumaan, hänellä 2 vaadittavaa edellytystä: 1) Hän on ollut srk:ssa ja siten tietää 2) Hän on jättänyt lahkon ja siten hän ei ole lahkon kiellon sitoma.
Vain lahkon propagandisti voi syyttää täällä rivijäseniä joilta on ensin kieltänyt käydä katsomassa, että heitä syytetään, vastauskiellosta puhumattakaan.
Lähimmäinen toimii ohjeiden mukaan, lahkon kiiltokuvajulkisivu pitäisi pitää kiiltävänä. Onnistuuko se ?
olen ollut JT yli 20v enkä yhdy siihen mitä ajattelet vanhimmista seurakunnassa.
"olen ollut JT yli 20v enkä yhdy siihen mitä ajattelet vanhimmista"
Oletko Espoosta?
Onko tällä maapallollamme vain yksi JT seurakunta? Espoossa?
Hupaisa paikka
Tänään 11.10 se oli taas niin selvästi havaittavissa, teeskentelyä koko seurakunta...
Teeskentely, se ehkä on kuvaavin sana seurakunnan toiminnassa. Teeskentely ei ole pahansuopaista, päinvastoin, mutta teeskentely on valheellista, vaikka vaikuttimena olisi 'hyvän tekeminen'. Valitettavasti teennäinen hyvä on todellisuudessa pahaa, koska se ei perustu totuudessa elämiseen. Teeskentely hämmentää luonnollisen ihmisen.
Olen kanssasi samaa mieltä, JOBIN!!! Teeskentely on niin last season, niinku sanotaan, kyllähän sä ulkomaankieltä varmaan osaat, JOBIN?
Tosi hyvä että esiinnyt omalla nimelläs, koska pahinta teeskentelyä on kätkeytyä nimerkin varjoon.
Olethan sä samaa mieltä, ystäväni JOBIN?
Mitenkä nykyisin hurisee?
Kerrot satuja.
Ongelmia aiheuttavat nimenomaan vanhimmat. Vanhimmat jotka ovat syntyneet järjestöön ovat pahimpia.
He ovat kilpailuhenkisiä, eivätkä siedä sitä, jos joku vaikkapa maailman veli tulee järjestöön ja on innokas.
Erityisen paha on, jos vanhin ja hänen sukulaisensa ovat laiskanpulskeita, ja maailmasta tullut veli on innokas. Silloin tämä saatanallinen jääkiekko-jalkapallo-vanhin on jatkuvasti innokkaan veljen kimpussa. Näistä on kokemuksia esimerkiksi Kotkassa.
Älä siis puhu satuja, kun sinulla ei selvästikään ole kokemusta asioista.
Näin vanhenpana virkamiehenä käy sääliksi salin porukka, joista suriosa on "työttömänä".
No onhan porukassa aina tieysti joukossa joku lintsari, joka työaikana käy lorvimassa salilla.
Pohjois-Suomessa ja voin sanoa, että srk on erittäin rakkaudellinen ja hyvähenkinen. Ketään ei ole erotettu pariinkymmeneen vuoteen, ja muutama hieman harhateillä ollut on palannut takaisin ja otettu lempeästi vastaan. Koen saavani jt-seurakunnassa hyväksyntää ja rakkautta sekä Jehova Jumalan ja hänen Poikansa että myös sisarten ja veljien taholta. Omalta osaltani yritän vastata tähän rakkauteen niin hyvin kuin voin, rukoillen tätäkin - rakastamisen lahjaa - suurelta Luojaltamme.
rakasti niin paljon toisen veljen vaimoa, että jätti perheensä.
Voivoi sentään asutko paratiisissa.
Olet selvästi joku sisarpienoinen, jotka ilman muuta saavat vanhinten hyväksynnän ja tuen.
Oletko ehkä sieväkin?
"Ketkä seurakunnissa yleensä aiheuttavat ongelmia?"
Vanhimmat eivät ole täydellisiä ja voivat tehdä virheitä,
mutta "rivijäsenet" ovat niitä jotka aiheuttavat ongelmia,
Älä puhu paskaa.
Olet selvästi johtosukuun kuuluva.
Nimenomaan vanhimpien sukuun kuuluva saastunut rappioluopiojohto on se, joka aiheuttaa seurakunnissa ongelmia.
Näitä löytyy joka paikasta, Tikkurilasta, Brooklynista, ja joka seurakunnasta.
Fariseusten tunnusmerkki:
- Johto ei siedä mitään arvostelua ja kieltää kaikki ikävät uutiset.
Ongelmia aiheuttavat johtavat suvut, niin Espoossa kuin Kotkassakin.
Kotkassa eräs yksinäinen tienraivaajaveli joutui seurakuntansa johtajien hampaisiin.
Hän ei koskaan puhunut pahaa toisista ja yritti mennä toiseen seurakuntaan.
Paikallinen johto kuitenkin puhui pahaa tästä veljestä ja hän ei enää ollut tervetullut mihinkään seurakuntaan Kotkassa.
Eli siis johto tekee toisten elämän hankalaksi ja vielä estää sen ettei muualtakaan apua saa.
Tosi ikävä tapaus, ja kertoo etteivät ihmiset välitä toisistaan. Kirjoitin avausviestin joskus 2007. Ilmeisesti ja toivottavasti Espoossa on meno vähän rauhoittunut, kun ei ole palstalla kovin paljon siitä juttua ollut.
Saattaisi auttaa espoolaisia Jehovantodistajia.
"Ongelmia aiheuttavat johtavat suvut, niin Espoossa kuin Kotkassakin."
Onko salilla ns. "nokkimisjärjestys"?
Millainen asema on suvun vanhimman perheenjäsenillä, toimivatko jonkinlaisina tietäjinä?
Voiko mahdollisesti ku*i nousta päähän?
nousta.Voi lisäksi p...a lainehtia.Ja jos olispäälasista näkis sen vielä.
Mutta kenellämuulla vois myös.
Tälläkin palstalla kirjoittelee kaiken tietäviä ex-jt:a.
Tulee mieleen eräs raamatun alkulehdiltä:"Tulette niinkuin Jumala tietämään hyvän ja pahan".
Kun ihminen lähtee kaikentietäväiselle tielle eikä luota Jumalaan on hän siellä missä aatu ja aatami:MULLASSA IKUISESTI!!!
Onko rautarakenteet ja tilitoimiostot siivottu seurakunnista?
Tämä minun tapaukseni kuvastaa hyvin, miten ylimielinen ja samalla kovin tyhmäkin Espoon Eteläisen seurakunnan vanhimmisto on. Etenkin oikeuskomitea. En ollut 17 vuoteen tekemisissä minkään seurakunnan kanssa enkä ole kuulunut Espoon Eteläiseen seurakuntaan milloinkaan. Silti sen oikeuskomitea otti minuun yhteyttä puolivuotta sitten ilmoittaen aikovansa erottaa minut. Kun totesin heille että heidän toimintansa on lainvastaista ja kyseenlaistin myös koko heidän toimivaltuutensa itseäni koskien sekä samalla totesin antavani asian viranomaisten tutkittavaksi, he päättivätkin koittaa valita pienemmän pahan ja itse ilmoittivat maistraattiin minun eronneen lahkosta. Vaikka nimenomaa siitä toistuvasti kieltäydyin heidän ehdottaessaan sitäkin.
No nyt ovat päässeet poliisin tutkittavaksi. Kuten samalla koko lahko.
Voi hellanleddas sentäs! Ihanko sinua on pahoin kohdeltu?
Siitä pitää tehdä loppu! Ihanko sinä kyseenalaistit heidän toimintavaltuutensa?!? Sankarin teko! Et ollut seitsemääntoista vuoteen yhteydessä seurakuntaan, ja siitä huolimatta oikeuskomitea ihan erotti sinut?
Tosi säälittävää. On tosi hienoa että poliisi sysäsi kaikki muut vähemmän tärpeelliset asiansa sivuun ja ottivat sinun RaMin!!! asian käsittelyyn, olethan sinä sentään Tärkeä Ihminen!
Mahtavaa, on siellä varmaan kamala tunnelma Espoossa kun sinä käyt päälle poliisin kanssa. Katso sitten kanssa että pamputtavat!
Minä Ihailen Sinua, RaMi, ja Myös Poliiseja jotka sinun kanssasi käyvät tätä pyhää sotaa!
Sinä olet viisas, muut ovat tyhmiä!
Ongelmia aiheuttavat johtavat suvut, niin Espoossa kuin Kotkassakin.
Suomi on oikeusvaltio, kyllä täällä on jokaisella oikeus saada apua poliisilta tai tarvittaessa vaikka eduskunnan oikeusasiamieheltä.
Näyttää siltä että varsinkin Jehovan todistajien seurakunnissa ei epäröidä henkisen väkivallan käyttöä, jos vähänkin syytä keksitään.
Lisäksi syyksi riittää mikä tahansa, vastoin heidän omia sääntöjään. Kyse on kai sitten varallisuudesta (tai sen puuttumisesta) tai sitten ihan vaan pärstäkertoimesta. Omia sääntöjään eivät kuitenkaan pidä missään arvossa.
myös täällä Länsi-Uusimaalla-Eräät vanhimmat ovat täysiä idiootteja ja istuvat valtaistuimellaan kuin tatit.
Ongelmat ratkaistaan näin:
Kierrosvalvoja ja piirivalvoja tulevat seurakuntaan. He majoittuvat paikallisten johtajien luo, jotka ovat ongelmien aiheuttajia. He syövät ja juovat ja saunovat hyvin.
Lopulta he pitävät sunnuntaina puheen: seurakunta on hyvissä käsissä. Jahven pyhähenki johtaa seurakuntaa. Kotiin vietäväksi he saavat vielä vaahtokarkkeja.
Tämä on ihmeellinen jehovanpyhähenki.
Terveisin
Haaratoimisto-asplunditörnilehtinenpalmuihmesuku.
Espoon keskellä kimmeltävä Bodomjärvi on kuin silmä, joka katselee uteliaasti pääkaupunkiseudun pikasalien toimintaa. Täältä on vejen hyvä tarkkailla & kumppaneita.