Hei kertokaas voiko e-pillerit aiheuttaa hiustenlähtöä. Tai onko kellään kokemusta sellaisesta kuin että on syönyt pillereitä ja on masentunut/stressaantunut niin että hiukset on alkaneet rapistua roimasti irti. Kaikki kokemukset ja tiedot auttavat. Myös jos satutte tietämään jotain tehokasta hiusten kasvua lisäävää lääkettä tai jotain...kiitos
e-pillerit ja hiustenlähtö
Dianenova
3288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No Diane Novan yksi diagnoosihan on hirsutismi eli liikarvoitus. Eli tottakai hiukset saattavat harventua valitettavasti ja serksihalut huonontua, mutta onneksi iho pysyy kunnossa. Itse en suostuisi näitä pillereitä syömään edes pienestä pakosta.
Hirsutismi on eri asia asia. Diane Novien ei pitäisi tukkaan vaikuttaa. Hirsutismi on miestyyppistä karvankasvua, ja sen aiheuttaa testosteronidominanssi kehossa eli liikaa mieshormoneja. Mieshormonit voivat myös aiheuttaa hiustenlähtöä naisilla, varsinkin siis miestyyppistä hiustenlähtöä eli ohimoilta tai päälaelta. Diane Novien pitäisi NIMENOMAAN ehkäistä ja vähentää mieshormonien vaikutusta kehossa ja näin ollen estää kaljuuntumista ja miestyyppistä karvoitusta naisilla.
Ota yhteyttä lääkäriisi, ja juttele hiustenlähdöstä. En usko että se on hyvä merkki. Ehkä kyseinen e-pilleri ei sovi sinulle.
Hiusten lähtöön voi olla myös muita syitä esim. kilpirauhasen vajaatoiminta. Käypä lääkärillä tutkimassa asia. Verikokeella selviää. :)