sunnuntaille. Tämä on historiallinen facta. Kirkko itse tunnustaa ettei muutoksen takana ole mikään raamatullinen valtuutus, vaan ainoastaan kirkon valta!
Katolinen kirkko muutti
sapatin
12279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sapatin muutti sunnuntaille saatanan valtuudella katolinen kirkko. Tämän vallan tunnisti jo Luther antikristukseksi. Sunnuntai on täysin epäraamatullinen ja pakanallinen päivä. Jeesus vietti sapattia ja sapattia vietettiin alkuseurakunnassa. Luopumus tapahtui vähitellen kunnes 300 luvulla sunnuntai määrättiin pakanallisen keisarin toimesta viralliseksi lepopäiväksi. Paavinvalta vahvisti tämän 500-luvulla. Raamattu tuntee vain yhden lepopäivän, Jeesuksen sapatin jota myös kaikki hänen seuraajansa viettävät. Ei se että luopunut kirkko ottaa käyttöönsä pakanallisen päivän tee siitä kristityille mitään lepopäivää. Kunnia sunnuntain pyhittämisestä menee saatanalle.
kyllä nyt taitaa tosiseikat olla hakusessa?
Ilman Ellenin olettamusta, että sapatti kuuluisi uuteen liittoon, eivät adventistitkaan viettäisi ellensapattiaan.
Ellen oli todella taitava pakottamaan sapatin viettoon, hän teki sapatista pelastukseen vaikuttavan tekijän vastoin Jeesuksen opetuksia.
meneekö joulunvietto myös saatanan piikkiin?
lukutaito;sanotaaha siel 10 käskys et lepo päivä on lauantai,sapatti.
sitä lukutaitoa käyttää, niin siel kymmenissä käskyissä sanotaan, että Jumala antoi tuon sapatin muistutukseksi israelilaisille siitä, että hän vapautti heidät Egyptin orjuudesta. Eipä tuo ollut huono asia ja sepäs siinä onkin tärkeintä, mistä se muistuttaa ei mikä muistuttaa!
Luther ei viettänyt adventististista tai juutalaista sapattia.
Tämä oli hänen löytönsä.
Sapattia: Minä kun olen ymmärtänyt tämän asian aivan päinvastoin, Jos me vaellamme Herramme opetuksen mukaan, niin tulee meidän vaeltaa niinkuin meidän Herramme Jeesus vaelsi. Jeesushan itse Jätti meille esikuvan. Hän vietti koko elämänsä Isänsä Jahwen sapattia. Kysyn vain
mitä pahaa siinä on jos todelinen Kristitty kulkee Herransa antaman esimerkin mukaan. Onko siis mielestäsi Ellen syyllistynyt syntiin viettäessään Jeesuksen itsensä antamaa esimerkkiä? Sanahan sanoo näin, Jokainen joka on hänessä on velvollinen vaeltamaan, niinkuin hän mestari itse vaelsi. Eihän meidän tulisi ottaa neuvoa lainkaan Saatanalta, kuinka hän itse Saatana vaelsi. Eikö tämä Jeesus ole meidän malli esimerkki kuinka meidän tulisi toimia Kristillisyyden puitteissa. Eikä sen puoleen ole mitään lisättävää, koska koko tämä Kristin usko on annettu meille Juutalaisen Jeesuksen kautta.
Onko tämä Jumala sitten ainoastaan Juutalaisten jumala? Sanoohan sana vielä mitkä velvollisuudet ovat pakanoilla jotka ovat liittyneet Herraan häntä palvellakseen ja häneen luottonsa panneena. Voidaanko siis Jumalaa ja epäjumalaa palvella yhtäaikaa? kertokaa. Ellen ei antanut Jeesukselle sapattia. Vaan päin vastoin!
Tottakai sinut on ympärileikattu Mestarisi esimerkin mukaan. Et kai ole avioliitossa, sellaisesta Jeesus ei antanut esimerkkiä. Käytkö myös opettamassa synagoogassa? Montako opetuslasta sinulla on, no kaksitoista tietenkin! Parannat ihmisiä ja teet muitakin ihmetekoja esimerkin mukaan. Tunnetko olevasi oikea Jeesus vai oletko jo täydellisempi kuin Raamatun Jeesus? Koska sinut ristiinnaulitaan?
""MEIDÄN TULEE VAELTAA NIINKUIN MEIDÄN HERRAMME JEESUS VAELSI""
Sapatti on viikon viimeinen päivä. Sunnutai taas (varsinkin liturgisesti katolisilla) on viikon ensimmäinen päivä, ylösnousemuksen päivä. Monissa kielissä sunnuntai nimi viittaakin ylösnousemukseen. Lauantai on edelleen sapatti, monissa kielissä myös lauantain nimi viittaa juuri sapattiin. Se ei ole ylösnousemuksen päivä, vaan Kristuksen haudan levon päivä.
Sunnuntai ei siis ole sapatti.
Sinäkö luulet olevasi israelilainen vai miksi olet niin kiinnostunut sapatista. Raamatussa ei ole olemassa uuden liiton sapattia, vai löydätkö sinä. Vanhaa liittoa ei enää ole, niin ei ole myöskään sapattia.
1.Korinttolaiskirje:
11:25 Samoin hän otti myös maljan aterian jälkeen ja sanoi: "Tämä malja on uusi liitto minun veressäni; niin usein kuin te juotte, tehkää se minun muistokseni."
Huomaatko, että uusi liitto ei ole luomisen muistoksi, eikä Egyptin orjuudesta vapautumisen muistoksi, vaan kenen muistoksi?
Sapatti toimi juutalaisuudessa uskovaisuuden osoittimina ja sitä voisi toiminnallisesti verrata niihin moniin elämäntapakristillisyyden ilmiöihin, kuten pukeutuminen, musiikki, sanasto, vapaa-ajankäyttö ja mahdollisesti työ ja perhe.
Niinpä Jeesus vapautti uskovaiset sapatin uskovaisuutta symboloivasta ominaisuudesta. Sapatin alkuperäinen tarkoitusperä oli muistuttaa israelilaisia Jumalan kyvystä puuttua ihmisen arkeen ja vapauttaa hänet häntä kahlehtivista asioista. Orjuudesta vapauttaminen oli konkreettinen osoitus tästä. Jumala on voimallinen, sillä hän on kaiken luoja ja ylläpitäjä, mikään ongelma ei ole hänelle mahdoton selvittää.
Epäjumalanpalvelusta on puolestansa jäädä koukkuun Jumalaa symboloivien esineiden tai ilmiöiden maailmaan ja ikään kuin ”unohtaa” mitä nämä asiat haluavat viestiä. Sekä sunnuntai että sapatti ovat lopun kaiken ainoastaan symboleja, tosin hivenen eri asioista. Molemmat kylläkin kertovat Jumalan voimallisista teoista ja hyvästä tahdosta ihmistä kohtaan. Lopultakin, on jokseenkin naivia kinastella välineestä ja sivuttaa se, mikä on oleellista.