käskikö jeesus meidät raportoimaan tunnit ja jne
raportoiko jeesus
Lähimmäinen.
12759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kielsikö Jeesus meidät raportoimaan tunnit ja jne
>>Kielsikö Jeesus meidät raportoimaan tunnit ja jne
Tuo oli hyvä!
Alkaakin hiljalleen avautumaan kuinka vt-seura aina välillä oppinsa oikeuttaa. Mietitään mitä jeesus ei kieltänyt tekemään, ja sehän on sitten sallittua.
Konventin teemana on kristuksen seuraaminen. Haluaisin tietää paljonko jeesus raportoi tunteja kuukaudessa? Siitä ei puhuttu konventissa mitään ja monet varmaan haluaisivat seurata kristusta tässäkin asiassa. Osaako kukaan auttaa?
Jumala, et voi seurata Häntä mitenkään!
Toisekseen Jeesus ei ole koskaan raporotinut yhtään mitään ajasta, vaan sanoi, että menkää ja levähtäkää vähän...Kukin tekee Jeesukselle voimiensa mukaan, jonka Pyhä Henki vaikuttaa meissä uskovissa. Jeesus Kristus ei aja ketään tuntihommiin, vaan odottaa meitä kokosydämiseen seuraamiseensa. Tulee elää koko elämä Hänen kanssaan ja uskoa Hänet Raamatusssa kerrotuksi Jumalaksi!
1 Joh.kirje 5:
20. Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä.
Jesaja 7:
14. Sentähden Herra itse antaa teille merkin: Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel.
Matteus 1:
23. "Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan, ja tälle on annettava nimi Immanuel", mikä käännettynä on: Jumala meidän kanssamme.
Herää jo harhastasi ja usko Jeesus siksi, joka Hän on ; Jumala! Jeesus Kristus on Jehova! Jeesus kristus on Jahve, Jeesus Ktistus on JHWH
Jeesus on Jhwh - Suomi24 Keskustelu
Jeesus on todella Herra (Jhwh), jolle Johannes kastaja valmisti tietä erämaahan. Tämä Raamatun kohta käsittää myös Jumalan nimen Elohim, joka esiintyy 1 ...
keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=220... - 51k - Lisätulos -
Kun jt:t ei tunnnusta Jeesusta Jumalaksi, harhaa saarnaaatte, olette saatanan juoksupoikia ja tyttäriä!
Tv; saarnamies
Kun jt:t ei tunnnusta Jeesusta Jumalaksi, harhaa saarnaaatte, olette saatanan juoksupoikia ja tyttäriä!
Mitä jos todistaisit tuon Jeesuksen jumaluuden raamatulla? Ei riitä, että vain sanoo Jeesuksen olevan Jumala, toistipa sitä miten usein tahansa.
Taas joku leikkii nimimerkilläni,toinen konventtipäivä käsitteli taas Jeesuksen Kristuksen askelissa seuraamista joka ohjelmassa puhuttiin Jeesuksen seuraamisesta ja julkaistiinpa yksi kirjakin vain Jeesuksesta, on hienoa olla mukana tällaisessa järjestössä joka seuraa Jeesusta Kristusta!! Näin väittävät muutkin uskonnot mutta se jää vain väitteeksi! Odotan innolla huomista päivää joka on myös täysin omistettu Kristukselle!!
et tainnut lukea sitä?
Nohh, tässä tulee Jeesuksen Jumaluuden todistukset Raamatusta;
1 Johanneksen kirje 5;
20. Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä.
- Jeesus on siis totinen Jumala ja Iankaikkinen Elämä
Jesaja 7:
14. Sentähden Herra itse antaa teille merkin: Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel.
-tässä ennustuksessa puhutaan neitsyt Mariasta joka synnytti Jeesuksen ja tuo nimi annettiin Hänelle!
Immanuel = Jumala meidän kanssamme.
Matteus 1:
23. "Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan, ja tälle on annettava nimi Immanuel", mikä käännettynä on: Jumala meidän kanssamme.
Tässä Jesajan toinen ennustus Jeesuksesta.
Jesaja 9:
5. Sillä lapsi on meille syntynyt, poika on meille annettu, jonka hartioilla on herraus, ja hänen nimensä on: Ihmeellinen neuvonantaja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen isä, Rauhanruhtinas.
-siinä Jeesuksesta mainitut Jumalan tunnusmerkit.
Johannes 1:
10. Maailmassa hän oli, ja maailma on hänen kauttaan saanut syntynsä, ja maailma ei häntä tuntenut.
11. Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12. Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,
13. jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta.
14. Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta
-Johanneksen ev. 1:1 kertoo, että Sana oli Jumala;
Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
Jae 14, Sana tuli lihaksi, eli Jeesukseksi.
-siis Jumala tuli Jesuksessa maan pääle.
-jae 10 todistaa Jeesuksen kautta maailman synnyn.
Jeesus on siis Luoja, eli Jumala.
Pitäisi näitten muutamien R-paikkojen jo riittävän todistamaan sen, että Jeesus Kristus on JUMALA!
Tuossako koko antisi oli? No, huh huh. Eihän tuo ensimmäinen kohtakaan jeesukseen viitannut vaan siihen totiseen (JHWH), sinähän tulkitset miten sattuu.
Liitän tähän artikkelin liittyen tuohon 5:20 kohtaan
*****************************Kuka on ”tosi Jumala ja ikuinen elämä”?
JEHOVA, Herramme Jeesuksen Kristuksen Isä, on tosi Jumala. Hän on Luoja, joka antaa ikuisen elämän häntä rakastaville. Näin vastaisivat otsikon kysymykseen monet, jotka lukevat Raamattua ja uskovat siihen. Sanoihan itse Jeesuskin: ”Tämä merkitsee ikuista elämää, että he hankkivat sinun tuntemustasi, ainoan tosi Jumalan, ja hänen tuntemustaan, jonka olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.” (Johannes 17:3.)
Monet kirkossakävijät kuitenkin ymmärtävät otsikon sanat eri tavalla. Ne on otettu 1. Johanneksen kirjeen 5:20:stä, jossa sanotaan: ”Me olemme sen totuudellisen yhteydessä hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen välityksellä. Hän on tosi Jumala ja ikuinen elämä.”
Kolminaisuusopin kannattajat ajattelevat, että kreikan demonstratiivipronomini hou′tos (lausutaan: huutos), joka on tässä jakeessa käännetty persoonapronominilla ”hän”, viittaa juuri edellä mainittuun korrelaattiin eli Jeesukseen Kristukseen. He väittävät, että Jeesus on ”tosi Jumala ja ikuinen elämä”. Tämä tulkinta on kuitenkin ristiriidassa muun Raamatun kanssa. Monet arvovaltaiset oppineet eivät hyväksykään tätä kolminaisuusopin mukaista näkemystä. Cambridgen yliopiston tutkija B. F. Westcott kirjoitti: ”Loogisinta on, että [pronominilla hou′tos] viitataan lähimmän subjektin sijasta siihen subjektiin, joka on päällimmäisenä apostolin mielessä.” Apostoli Johanneksella oli mielessään Jeesuksen Isä. Saksalainen teologi Erich Haupt kirjoitti: ”On ratkaistava, viittaako seuraavan väittämän – – [hou′tos] aivan sen edellä olevaan subjektiin – – vai kauempana olevaan korrelaattiin Jumala. – – todistus sen puolesta, että on yksi tosi Jumala, näyttää sopivan paremmin epäjumalista lopuksi esitettyyn varoitukseen kuin Kristuksen jumaluuden todisteleminen.”
Jopa eräässä Rooman paavillisen raamattuinstituutin julkaisemassa teoksessa sanotaan: ”[Hou′tos]: on lähes varmaa, että [jakeiden] 18–20 huipentumaksi viitataan todelliseen, tosi Jumalaan pakanuuden vastakohtana (jae 21).” (A Grammatical Analysis of the Greek New Testament.)
Hou′tos, joka käännetään yleensä vastineella ”tämä”, ei useinkaan viittaa juuri edellä olevan lausekkeen subjektiin. Muut raamatunkohdat selventävät tätä. 2. Johanneksen kirjeen 7. jakeessa samainen apostoli, joka laati 1. Johanneksen kirjeen, kirjoitti: ”Monia eksyttäjiä on lähtenyt maailmaan, sellaisia jotka eivät tunnusta Jeesuksen Kristuksen lihaan tulemista. Tämä [hou′tos′] on eksyttäjä ja antikristus.” Tässä pronomini ei voi viitata lähinnä olevaan korrelaattiin eli Jeesukseen. ”Tämä” viittaa selvästikin niihin, jotka kielsivät Jeesuksen. Joukkona he ovat ”eksyttäjä ja antikristus”.
Evankeliumissaan apostoli Johannes kirjoitti: ”Andreas, Simon Pietarin veli, oli toinen niistä kahdesta, jotka kuulivat, mitä Johannes sanoi, ja jotka seurasivat Jeesusta. Ensiksi hän [hou′tos] tapasi oman veljensä Simonin.” (Johannes 1:40, 41.) Hou′tos ei selvästikään viittaa viimeksi mainittuun henkilöön vaan Andreakseen. 1. Johanneksen kirjeen 2:22:ssa apostoli käyttää tämä-pronominia samaan tapaan.
Luukas käyttää tätä pronominia vastaavalla tavalla Apostolien tekojen 4:10, 11:ssä: ”Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimessä, hänen, jonka te panitte paaluun mutta jonka Jumala herätti kuolleista, tämän välityksellä tämä mies seisoo täällä terveenä teidän edessänne. Tämä [hou′tos′] on ’se kivi, jota te rakentajat piditte merkityksettömänä mutta josta on tullut pääkulmakivi’.” Pronomini ”tämä” ei selvästikään viittaa mieheen, joka parannettiin, vaikka hänet mainitaan juuri ennen hou′tos-sanaa. Jakeessa 11 ”tämä” tarkoittaa varmasti Jeesusta Kristusta, Nasaretilaista, joka on kristillisen seurakunnan ”peruskulmakivi” (Efesolaisille 2:20; 1. Pietarin kirje 2:4–8).
Myös Apostolien tekojen 7:18, 19 valaisee asiaa: ”Egyptiä nousi hallitsemaan toinen kuningas, joka ei tiennyt Joosefista. Tämä [hou′tos] juonitteli heimokuntaamme vastaan.” ”Tämä”, israelilaisten sortaja, ei ollut Joosef vaan Egyptin kuningas, farao.
Nämä raamatunkohdat vahvistavat kreikan kielen tutkijan Daniel Wallacen havainnon, jonka mukaan kreikan demonstratiivipronominien ”lähin korrelaatti tekstiyhteyden perusteella ei ole välttämättä lähin korrelaatti kirjoittajan mielessä”.
”Se totuudellinen”
Kuten apostoli Johannes kirjoitti, ”se totuudellinen” on Jehova, Jeesuksen Kristuksen Isä. Hän on ainoa tosi Jumala, Luoja. Apostoli Paavali tunnusti: ”Todellisuudessa on meillä yksi Jumala, Isä, josta kaikki on.” (1. Korinttilaisille 8:6; Jesaja 42:8.) Jehova on ”se totuudellinen”, johon viitataan 1. Johanneksen kirjeen 5:20:ssä, myös siksi, että hän on totuuden Lähde. Psalmista sanoi Jehovaa ”totuuden Jumalaksi”, koska hän on uskollinen kaikessa, mitä hän tekee, eikä hän voi valehdella (Psalmit 31:5; 2. Mooseksen kirja 34:6; Titukselle 1:2). Jumalan Poika tarkoitti taivaallista Isäänsä, kun hän sanoi: ”Sinun sanasi on totuus.” Omasta opetuksestaan Jeesus totesi: ”Se, mitä minä opetan, ei ole minun, vaan hänen, joka on lähettänyt minut.” (Johannes 7:16; 17:17.)
Jehova on myös ”ikuinen elämä”. Hän on elämän Lähde, joka antaa elämän ansaitsemattoman lahjan Kristuksen välityksellä (Psalmit 36:9; Roomalaisille 6:23). On merkille pantavaa, että apostoli Paavali sanoi Jumalaa ”niiden palkitsijaksi, jotka hartaasti etsivät häntä” (Heprealaisille 11:6). Isä palkitsi Poikansa herättämällä hänet kuolleista, ja Jumala antaa ikuisen elämän palkinnon niille, jotka palvelevat häntä koko sydämestään (Apostolien teot 26:23; 2. Korinttilaisille 1:9).
Mitä meidän näin ollen pitäisi päätellä? Jehova – ei kukaan muu – on ”tosi Jumala ja ikuinen elämä”. Vain hän on arvollinen saamaan luomustensa yksinomaisen palvonnan (Ilmestys 4:11).w-04 15/10
Tutkivat jeh.tod. omia juttuja. Jeesus sanoi-" Kun te koroitatte ihmisen pojan, sitten te ymmärrätte".
Siis he eivät käsitä, mitä tämä tarkoittaa.
no mitä se mielestäsi tarkoittaa?
Tässä muutamia ajatuksia tuohon Jes 9:5 kohtaan jota ahkerasti yritetään käyttää myös kolminaisuuskeskusteluissa. Ihmeellistä on se, että kolminaisuudesta puhjat jättävät kaikki lukemattomat raamatunkohdat selittämättä jotka todistavat kolminaisuuden vääräksi. Otetaan vain muutamat suosikkikohdat irti asiayhteydestä ja tulkitaan ne sopivalla tavalla. Mitään muuta ei sitten näköjään tarvitsekaan selittää.
Jesaja 9:
5. Sillä lapsi on meille syntynyt, poika on meille annettu, jonka hartioilla on herraus, ja hänen nimensä on: Ihmeellinen neuvonantaja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen isä, Rauhanruhtinas.
Raamatun tekstiin ei tule sijoittaa sellaista mitä siellä ei ole. Silloin se on kirjoituksien yli menevää tulkintaa. Tuossa jakeessa ei ole mitään joka antaisi ymmärtää Jeesuksen olevan esim kolminaisuuden osa.
Huomioi että Jeesusta sanotaan väkeväksi Jumalaksi, ei kaikkivaltiaaksi Jumalaksi. Tämä onkin sopusoinnussa raamatun kanssa. Jeesushan ei pitänyt itseään koskaan kaikkivaltiaana vaan puhui Isästään ainoana tosi Jumalana jota tuli palvoa.
Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen. Joh 17:3
Raamatussa "Jumala" sanaa käytetään myös kuvaamaan mahtia ja voimaa. Tuomareita sanottiin jumalaksi, samoin saatanaakin sanotaan tämän maailman jumalaksi. Alkuperäisellä kreikankielisellä sanalla (joita näissä kohdissa käytetään) on laajempi merkitys kuin vain osoittamaan kaikkivaltiutta. Ilmeisesti ihmistuomaritkin ja saatana ovat Jumalia kerran niin raamatussa sanotaan tulkintasi mukaan?
Ilmeisesti tuota raamatunkäännöstä on viilattu hieman kolminaisuususkoon sopivammaksi. Lukemattomat muut raamatunkäännökset kääntävät jakeen erään kohdan täsmällisemmin alkutekstia vastaavaksi, joka kuuluu: "jonka hartioilla tulee olemaan ruhtinasvalta" Tämä siis kertoo että Jes 9:6 kirjoittamisen aikoihin, tuota ruhtinasvaltaa ja väkevä Jumala nimitystä ei ollut vaan ne tultaisiin antamaan myöhemmin, hänen asemansa kohottua huippuunsa. Jumalalla on aina ja kaikissa tilanteissa Jumaluus ja kaikkivaltius, mutta messiaalla ei.