Jääväsikö Vanhanen itsensä Sipoo kysymyksessä

hyväksymällä kuolleen perustuslain?

Onko päätöksenteko Suomessa ulkoistettu pois päättäjiltä?
2200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Päätöksenteko on käytännössä ulkoistettu päättäjiltämme, sillä koko EU-jäsenyyden ajan kansanedustajat ovat hyväksyneet Brysselistä tulleet lakiesitykset ym:t. Todellisuudessa siis eduskunta ja hallitus on tarpeeton, kunnes erotaan EU:sta.

Eduskunta hyväksyi jo kuolleen EU:n perustuslain 5.12.2006 Suomen perustuslain vastaisesti. Kansa ei saanut vaikuttaa asiaan äänestämällä tai mielipideilmauksilla, mikä on maanpetos perustuslain mukaan.

Äänestä
  • tehty vieraan valtion hyväksi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekä EU:n perustuslaissa kirjoitti:

hyväksymällä kuolleen perustuslain?

Onko päätöksenteko Suomessa ulkoistettu pois päättäjiltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu