Minut on laitettu psykiatrian puolelle kipujen takia. Samalla osastolla on enemmistö kipupotilaita, eikö Suomessa osata kipuja muuten hoitaa, kuin syöttämällä masennuslääkkeitä?
kipuklinikka
hoito tolalleen
2358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kokemukset.
Voisi kuvitella että kipua hoidettaisiin niin, että huomioidaan kivun, tämän varoitusjärjestelmän sanoma ja syy, sekä yritettäisiin poistaa sen aiheuttaja!
Kun kivun syy on poistunut, todennäköisesti myös tämä hälytysjärjestelmäkin rauhoittuu.
Pitkään jatkuneiden kipujen seurauksena voidaan myöhemmin todellakin tarvita myös niitä masennuslääkkeitäkin, mutta tuskin kivun ensisijaisena hoitona?
kipuklinikalla hoidetaan ihmistä kokonaisuutena koska potilaat kärsivät kovista kivuista jolla yleensä on myös psyykkisiä vaikutuksia kuten masennusta, pahaa oloa, uskon puutetta paremmasta huomisesta. Yleensä kaikki potilaat käyvät sekä neurologin että psykiatrin vastaanotoiilla jotta saataisiin paras tulos kivunlievitykseen. Itse olin kerran psykiatrin vastaanotolla ja nyt jatkoa ainoastaan neurologin kanssa kun etsitään eri lääke vaihtoehtoja mitkä auttavat juuri mun kovaan endometrioosi kipuuni..